Teatr Dramatyczny w Mariupolu, miejsce ucieczki od bomb i katastrofy humanitarnej dla setek osób, głównie kobiet i dzieci

Źródło:
tvn24, Ukraińska Prawda, novynarnia.com
Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed zbombardowaniem
Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed zbombardowaniemTwitter/Maria Avdeeva
wideo 2/23
Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed zbombardowaniemTwitter/Maria Avdeeva

Mieszkanka Mariupola Marija Awdiejewa opublikowała wideo Teatru Dramatycznego przed zbombardowaniem przez rosyjskie samoloty. W miejscu tym znalazły schronienie setki osób, głównie kobiety i dzieci.

Na nagraniu mężczyzna tłumaczy, gdzie, między innymi, wydawane są posiłki. W pierwszej kolejności jedzenie otrzymują dzieci, kobiety i osoby starsze, na końcu mężczyźni. Później kamera pokazuje inne pomieszczenia, wypełnione mieszkańcami bombardowanego Mariupola. Większość z nich to kobiety i dzieci. Ruch jest spory. Ludzie przechodzą z jednego pomieszczenia do drugiego, niektóre kobiety niosą na rękach niemowlęta.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Wcześniej ukraińskie media relacjonowały, że Teatr Dramatyczny w oblężonym Mariupolu przestał wystawiać spektakle, a w jego murach i piwnicach znalazło schronienie około tysiąca osób, których mieszkania i domy zostały zniszczone w wyniku rosyjskich nalotów.

Wnętrze Teatru Dramatycznego w Mariupolu twitter.com/maria_avdv
Wnętrze Teatru Dramatycznego w Mariupolu twitter.com/maria_avdv

"Teraz ta instytucja kultury jest jednym ze sposobów na ucieczkę od katastrofy humanitarnej Mariupola. Aktorzy przychodzą z pomocą przesiedleńcom w ich rodzinnym mieście. Tam, gdzie jest teatralna garderoba, teraz jest miejsce na wydawanie jedzenia. Wśród ludzi stłoczonych w teatrze bez światła i ciepła jest wiele dzieci i pacjentów potrzebujących opieki i leków. Ludzie potrzebują codziennie wody i jedzenia. Pomagają im ukraińscy wojskowi i wolontariusze" - pisał przed zbombardowaniem placówki portal novynarnia.com.

Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Ludzie czekają w kolejce po posiłek twitter.com/maria_avdv

W środę, po godzinie 18 czasu ukraińskiego (godzina 17 w Polsce), władze Mariupola podały, że rosyjski samolot zrzucił potężną bombę na Teatr Dramatyczny, gdzie ukryło się blisko tysiąc mieszkańców, którzy stracili dach nad głową. "Wciąż nie można oszacować skali tego straszliwego i nieludzkiego czynu, ponieważ miasto jest ciągle ostrzeliwane" - przekazali w komunikacie mariupolscy radni. Poinformowali, że zniszczona została centralna część teatru, a wejście do schronu w budynku zostało zasypane gruzami.

W czwartek doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko przekazał, że "schron przeciwbombowy teatru wytrzymał i że są ocaleni".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: tvn24, Ukraińska Prawda, novynarnia.com

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/maria_avdv

Tagi:
Raporty: