"Kolejny bezprzykładny akt rosyjskiego barbarzyństwa". Polskie MSZ o wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępiło "kolejny bezprzykładny akt rosyjskiego barbarzyństwa na okupowanych terenach Ukrainy". Polski resort dyplomacji opublikował komunikat w związku z wysadzeniem zapory w Nowej Kachowce.

Ukraińskie władze poinformowały we wtorek rano, że Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Według MSW Ukrainy po wysadzeniu zapory elektrowni w Nowej Kachowce w strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości na prawym, zachodnim brzegu Dniepru. Są to: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

Woda przelewa się przez zniszczoną zaporę w Nowej Kachowce
Woda przelewa się przez zniszczoną zaporę w Nowej Kachowcetwitter.com/ZelenskyyUa

Tama, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan. W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów.

Jakie znaczenie ma zapora w Nowej Kachowce? >>>

Zapora w Nowej KachowceGoogle Maps

Wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce. Polskie MSZ reaguje

Na wydarzenia w Ukrainie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które napisało, że "bezwzględnie potępia kolejny bezprzykładny akt rosyjskiego barbarzyństwa na okupowanych terenach Ukrainy".

Zdaniem resortu wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stanowi "poważne naruszenie podstawowych norm prawa humanitarnego, prawa ochrony środowiska i posiada znamiona zbrodni wojennej".

"Czyn ten stwarza bezpośrednie zagrożenie życia dla ludności cywilnej zamieszkującej brzegi Dniepru poniżej zapory, jak również dla funkcjonowania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz sprowadza perspektywę katastrofy ekologicznej o bezprecedensowych konsekwencjach na skalę regionalną, z reperkusjami dla całej Europy. Potęguje on straty materialne i będzie skutkować kolejnymi wymuszonymi przesiedleniami ludności" - napisało MSZ.

W komunikacie zapewniono, że nasz kraj "dołoży wszelkich starań, aby Rosja poniosła odpowiedzialność międzynarodową, a sprawcy tego zbrodniczego czynu zostali ukarani i będzie się tego domagać w ramach międzynarodowych stosownych ram mechanizmów instytucjonalno-prawnych, w tym o charakterze humanitarnym i środowiskowym".

"W reakcji, niezbędne jest nałożenie kolejnych dotkliwych sankcji na Federację Rosyjską" - napisało polskie MSZ.

Zapora w Nowej KachowceZdjęcie z 5 czerwca 2023 rokuMAXAR/Reuters

Ukraińskie MSZ wezwało dziś w oświadczeniu do zorganizowania pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie "rosyjskiego ataku terrorystycznego", w którym zniszczono tamę, oraz do nałożenia kolejnych dotkliwych sankcji na Rosję.

Zapora Elektrowni Wodnej w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim została oddana do użytku w 1956 roku, ma 30 metrów wysokości i 3273 metry długości. Jest jedną z najważniejszych ukraińskich zapór na Dnieprze i ostatnią od strony ujścia rzeki do Morza Czarnego, a więc znajdującą się w miejscu, w którym rzeka niesie najwięcej wody.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GOOGLE MAPS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości