Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

11 ofiar śmiertelnych i dziesiątki rannych po serii ataków rakietowych na obwód charkowski, w tym na pełen cywili ośrodek wypoczynkowy. Ukraińcy z kolei informują o przeprowadzeniu ataków na rosyjską rafinerię i lotnisko, a także chwalą się zatopionym trałowcem. Z kolei rząd Finlandii ma kontrowersyjny plan na imigrantów z Rosji. 817 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

> 11 osób zginęło w rosyjskich atakach rakietowych na Charków i inne miejscowości obwodu charkowskiego - poinformowała prokuratura. Jak przekazały tamtejsze władze, wśród ofiar ataku na pełen ludzi ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem jest kobieta w ciąży - łącznie zginęło tam sześć osób, a 27 zostało rannych.

"Zniszczony został obiekt infrastruktury, gdzie w słoneczny dzień odpoczywało kilkadziesiąt osób. Kawiarnię otacza z obu stron sektor prywatny, nie ma nawet teoretycznej możliwości rozmieszczenia w tym miejscu sprzętów wojskowych" - przekazał na kanale Telegram przedstawiciel władz Małej Danyliwki Ołeksandr Gołołobow.

Kolejne pięć osób zginęło a dziewięć zostało rannych w dwóch wioskach w rejonie Kupiańska. Jak powiedział szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow, Rosjanie ostrzelali wioski z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Wojska rosyjskie ostrzelały też Wowczańsk, miejscowość odległą o pięć kilometrów od Charkowa. Według lokalnych władz zginęła tam jedna osoba, a trzy zostały ranne.

> Niskie morale, nadużywanie alkoholu, napięcia etniczne oraz rekrutowanie do wojska skazańców z kryminalną przeszłością tworzą w rosyjskich siłach zbrojnych kombinację, która powoduje, że przypadki bratobójczego ognia są częste - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Resort poinformował, że tylko w dniach 5-6 maja co najmniej 11 rosyjskich żołnierzy zostało postrzelonych przez swoich kolegów z wojska. Żandarmeria wojskowa aktywnie poszukuje żołnierza - byłego więźnia - który zabił sześciu swoich towarzyszy. W drugim zdarzeniu pięciu innych wojskowych zostało postrzelonych przez nietrzeźwego żołnierza.

> Rosyjskie lotnisko Kuszczowskaja i rafineria ropy Słowiańsk w obwodzie krasnodarskim zostały w niedzielę trafione ukraińskimi dronami - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Reuters, powołując się na rosyjskie źródła, poinformował z kolei, że Ukraina zaatakowała cele w Rosji 62 dronami. Według lokalnych mediów sześć z nich spadło na prywatną rafinerię.

Według rozmówcy agencji Interfax-Ukraina lotnisko w Rosji było bazą "dla dziesiątek różnych samolotów, które atakują ukraińskie pozycje na linii frontu: Su-34, Su-25, Su-27, MiG-29". Poinformował też, że po ataku ukraińskich dronów, które trafiły kolumny rektyfikacyjne i atmosferyczne, rafineria w Słowiańsku wstrzymała pracę.

> Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w niedzielnym raporcie o zniszczeniu rosyjskiego trałowca "Kowrowiec". Więcej szczegółów nie podano. Okręty tego typu są przeznaczone do niszczenia różnych rodzajów min.

Trałowiec "Kowrowiec". Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

> Rząd Finlandii zaproponuje w najbliższych dniach przepisy pozwalające służbom granicznym blokowanie osób ubiegających się o azyl, próbujących wjechać z Rosji - oświadczył premier Petteri Orpo.

Taka decyzja może jednak spowodować tymczasowe naruszenie przez Helsinki swoich międzynarodowych zobowiązań. Rząd przyznaje, że projekt ustawy, zakładający zawracanie imigrantów bez rozpatrywania ich wniosków o azyl stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka. Zapewnia jednak, że będzie to rozwiązanie tymczasowe i ograniczone.

- Ponieważ to zjawisko leży w rękach Rosji, kto, skąd i kiedy dotrze na granicę Finlandii, nie możemy na to pozwolić. Dlatego musimy udoskonalić nasze ustawodawstwo - wyjaśnił dziennikarzom Orpo.

Reuters przypomina, że w zeszłym roku Finlandia zamknęła granicę z Rosją, "aby powstrzymać rosnącą liczbę przyjazdów z takich krajów, jak Syria i Somalia", oskarżając Moskwę o "wykorzystywanie migracji przeciwko Finlandii i Unii Europejskiej, czemu Kreml zaprzecza".

> Niemiecki rząd chce w tym roku znacznie zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy. Ministerstwo obrony ogłosiło dodatkowe zapotrzebowanie na wsparcie wojskowe w wysokości 3,8 mld euro - poinformował portal dziennika "Bild".

Od początku roku niemiecki rząd przeznaczył 7,1 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: