Ukraiński sztab: zniszczyliśmy rosyjski trałowiec

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine
wideo 2/11
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w niedzielnym raporcie o zniszczeniu rosyjskiego trałowca "Kowrowiec". Więcej szczegółów nie podano.

Według doniesień armii ukraińskiej, trałowiec został zniszczony w nocy z soboty na niedzielę, nie ma jednak jak dotąd informacji, gdzie, ani w jaki sposób do tego doszło.

W komunikacie sił morskich podano jedynie, że został zniszczony trałowiec rosyjskiej Floty Czarnomorskiej projektu 266M "Kowrowiec". Okręty tego typu są przeznaczone do niszczenia różnych rodzajów min.

Trałowiec "Kowrowiec". Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

CZYTAJ: Media: Rosyjska flota pozbawiona "oczu". Skutki ataku na okręt rozpoznawczy

Ukraińska agencja UNIAN przypomniała, że wcześniej armia rosyjska wykorzystywała trałowiec "Kowrowiec" do wykonywania misji na Oceanie Atlantyckim i w Zatoce Perskiej. Okręt wykonywał także zadania na Morzu Śródziemnym. Później znalazł się w Sewastopolu na zaanektowanym Krymie.

Straty po wybuchu inwazji

Pod koniec zeszłego roku, po ataku ukraińskim na rosyjski okręt desantowy Nowoczerkask w porcie na zaanektowanym Krymie, ówczesny sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oznajmił, że "20 procent floty Federacji Rosyjskiej przestało istnieć". Daniłow mówił, że na liście strat są "wielkie okręty" na czele z krążownikiem Moskwa, zatopionym w kwietniu 2022 roku na Morzu Czarnym".

Na początku marca rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit' napisał, że od grudnia zeszłego roku siły rosyjskie straciły kolejne ważne okręty: patrolowiec Siergiej Kotow, dwa duże okręty desantowe - Nowoczerkask i Cezar Kunikow, a także kuter rakietowy Iwanowiec.

System Neptun. Pociski, którymi Ukraińcy trafili rosyjski okręt Moskwa
System Neptun. Pociski, którymi Ukraińcy trafili rosyjski okręt MoskwaTVN24

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: UNIAN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: