768 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Republikańscy politycy uważają, że Kongres USA zajmie się przyjęciem pakietu pomocowego dla Ukrainy na najbliższym posiedzeniu Izby Reprezentantów, zapewniając o "przytłaczającym wsparciu" w parlamencie. Francja zapowiada dostarczenie Ukrainie setek pojazdów opancerzonych. Z kolei moskiewscy duchowni każą modlić się o podbój Ukrainy - twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.
> Przewodniczący komisji wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner (Partia Republikańska) zapowiedział w niedzielę w programie "Face the Nation" stacji CBS News, że parlament zajmie się pomocą dla Ukrainy na najbliższym posiedzeniu Izby Reprezentantów. - Spiker (odpowiednik marszałka Sejmu - red) wyraził się jasno, że (...) będzie to następny najważniejszy punkt porządku obrad po przyjęciu wszystkich ustaw finansujących rząd federalny - podkreślił polityk. To republikański spiker izby Mike Johnson uchodził dotąd za hamulcowego przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy, uchwalonego przez Senat i czekającego na uchwalenie w Izbie Reprezentantów.
Mike Turner zaznaczył, że - jego zdaniem - kwestia pomocy Ukrainie spotka się z "przytłaczającym wsparciem w Kongresie i położymy ustawę na biurku prezydenta".
Inny republikański polityk, Mike Lawler, w rozmowie z CNN również optymistycznie odnosił się w niedzielę do uchwalenia pakietu pomocowego dla Ukrainy. - Wierzę, że głosowanie odbędzie się po powrocie z przerwy wielkanocnej - powiedział Lawler. Dodał, że to kwestia "krytycznie ważna dla naszych sojuszników". - Jesteśmy liderami wolnego świata i nie możemy uchylać się od odpowiedzialności za utrzymanie i obronę demokracji na całym świecie - zaznaczył republikanin.
> Francja dostarczy Ukrainie do początku przyszłego roku "setki pojazdów opancerzonych" w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej - zapowiedział minister obrony Sebastien Lecornu w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla gazety "La Tribune".
Francuska armia wymienia obecnie swoje stare transportery opancerzone VAB na pojazdy opancerzone nowej generacji. - Ten wciąż sprawny sprzęt trafia w dużych ilościach bezpośrednio na Ukrainę. Mówimy o setkach (pojazdów) w 2024 i na początku 2025 roku – powiedział Lecornu. Jego zdaniem są one niezbędne Ukrainie do utrzymania rozciągniętej linii frontu. VAB weszły do użytku w 1979 r. i były wykorzystywane przez armie kilkudziesięciu państw.
Minister zapowiedział też, że Francja przekaże Ukrainie więcej rakiet przeciwlotniczych Aster-30 ziemia-powietrze do systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T. Pociski Aster mają zasięg 120 kilometrów.
> Według niepotwierdzonych doniesień Rosyjski Kościół Prawosławny nakazał wszystkim duchownym zmianę liturgii tak, by obejmowała ona "prowojenne modlitwy wspierające Rosję w wojnie o podbicie Ukrainy" i zagroził pozbawieniem suspendowanie tych, którzy nie popierają wojny - poinformował amerykański amerykański Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War - ISW).
Według informacji ISW, władze rosyjskiego Kościoła wzmogły obserwację duchownych i miały zwolnić osoby, które odmówiły promowania wprowadzanych przez Kreml modlitw wspierających inwazję.
> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w niedzielę odrzuciła żądanie Rosji, by Ukraina wydała jej osoby rzekomo powiązane z atakami terrorystycznymi w Federacji Rosyjskiej, w tym szefa SBU Wasyla Maluka. Żądanie to jest "bezsensowne" i "cyniczne" - podkreśliła formacja.
Rosyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że opiera żądania ekstradycji na dwóch międzynarodowych konwencjach przeciwko terroryzmowi, zaś Maluk miał się przyznać, do "zorganizowania wysadzenia w powietrze Mostu Krymskiego w październiku 2022 roku i ujawnił szczegóły organizacji innych ataków terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej".
> W niedalekiej przyszłości można się spodziewać ponownego użycia pocisków Kalibr - ocenił w niedzielę szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budano. Ma to związek z faktem, że Rosji udało się zgromadzić rakiety potrzebne do ponownych uderzeń.
- Fakt, że nie przeprowadzali ataków na sektor energetyczny przez ponad rok, pozwolił im zgromadzić pewną liczbę broni. Niestety, wróg ma teraz siłę, aby kontynuować swoje działania - cytuje agencja Interfax Ukraina Budanowa, który mówił o tym w telewizji.
> W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie lwowskim zginęły w niedzielę co najmniej dwie osoby. Dwie ofiary śmiertelne odnotowano po ataku na miejscowość Krasnohoriwka w obwodzie donieckim, a kolejną we wsi Borowa pod Charkowem.
W obwodzie donieckim ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 14 miejscowości.
> Do rosyjskiego wojska trafi 150 tysięcy obywateli. O poborze zdecydował Władimir Putin. Dekret w tej sprawie opublikowano na stronie Kremla. Wynika z niego, że górna granica wieku poborowego została podniesiona o trzy lata.
W Rosji wszyscy mężczyźni od 18. roku życia mają obowiązek odbyć roczną służbę wojskową lub przejść odpowiadające mu szkolenie podczas studiów.
W zeszłym roku na wiosnę powołano w Rosji do wojska 147 tysięcy osób.
Źródło: PAP, Reuters, ISW, CNN, CBS News
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook