Będzie wielki pobór do wojska. Putin podpisał dekret

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters Archiwum
wideo 2/3
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters Archiwum

Do rosyjskiego wojska trafi 150 tysięcy obywateli. O poborze zdecydował Władimir Putin. Dekret w tej sprawie opublikowano na stronie Kremla. Wynika z niego, że górna granica wieku poborowego została podniesiona o trzy lata.

W Rosji wszyscy mężczyźni od 18. roku życia mają obowiązek odbyć roczną służbę wojskową lub przejść odpowiadające mu szkolenie podczas studiów.

W lipcu Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przegłosowała podniesienie górnej granicy wieku dla poborowych. Zgodnie z nowymi zasadami, obowiązującymi od początku roku, powołanie obejmie osoby w wieku od 18 do 30 lat. Wcześniej górną granicę stanowiło 27 lat.

Drażliwy temat w Rosji

Obowiązkowa służba wojskowa od dawna jest drażliwą kwestią w Rosji, gdzie wielu mężczyzn dokłada wszelkich starań, aby uniknąć wezwania do wojska podczas odbywających się dwa razy do roku kampanii poborowych - pisze Reuters.

Poborowych zgodnie z rosyjskim prawem nie można wysyłać do walki poza granice kraju, w związku z czym nie zostali oni objęci mobilizacją z 2022 roku, w ramach której zaangażowano do walki na Ukrainie co najmniej 300 tysięcy mężczyzn po szkoleniu wojskowym, chociaż - jak zauważa Reuters - część poborowych została wysłana na front przez pomyłkę. W zeszłym roku na wiosnę powołano w Rosji do wojska 147 tysięcy osób.

Dla porównania, w Polsce ogółem w siłach zbrojnych 31 grudnia 2023 roku służbę pełniło 191,5 tys. żołnierzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska armia w 1999 i 2024 roku. Porównanie po 25 latach w NATO >>>

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl