866 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o wzmożonej aktywności rosyjskiego lotnictwa nad terytorium zachodniej Ukrainy. W związku z tym poderwano polskie i sojusznicze samoloty. Premier Węgier Viktor Orban przybył do Pekinu, gdzie ma przeprowadzić rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
> Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało po godzinie 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek o wzmożonej aktywności rosyjskiego lotnictwa nad terytorium zachodniej Ukrainy. W związku z tym poderwano polskie i sojusznicze samoloty.
"Uwaga, w południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych samolotów" - głosi komunikat Dowództwa RSZ.
"Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy" - przekazano.
"Ostatnią tak wzmożoną aktywność rosyjskiego lotnictwa, podczas której wystąpiły uderzenia na teren zachodniej Ukrainy zanotowano w nocy z 21 na 22 czerwca br." - dodano.
Jak zaznaczono, "wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację".
W kolejnym komunikacie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało o zakończeniu operacji sił powietrznych.
> Premier Węgier Viktor Orban przybył w poniedziałek do Pekinu, gdzie ma przeprowadzić rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - poinformowała agencja Reutera, powołując się na wypowiedź sekretarza prasowego węgierskiego premiera Bertalana Havasiego dla agencji MTI. - Misja pokojowa premiera Viktora Orbana jest kontynuowana - powiedział.
Wizyta w Pekinie jest już trzecią niespodziewaną podróżą Orbana od czasu przejęcia przez Węgry półrocznej, rotacyjnej prezydencji w Radzie UE. Wcześniej polityk odwiedził Kijów i Moskwę. Ta ostatnia wizyta spotkała z nieprzychylną reakcją pozostałych państw UE.
> W niedzielnym wywiadzie dla Radia Kossuth Balazs Orban, szef gabinetu politycznego premiera Węgier, powiedział, że podczas prezydencji w Radzie UE Węgry chcą otworzyć kanały komunikacji pomiędzy Rosją a Ukrainą.
- Podczas prezydencji Węgier premier Viktor Orban uważa za swój obowiązek, aby Wspólnota podjęła aktywne działania, ponieważ inercja i hasła powtarzane do tej pory wydają się prowadzić donikąd pod względem politycznym, wojskowym i dyplomatycznym – powiedział.
> Region Morza Czarnego już nigdy nie będzie miejscem dominacji Rosji – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w obchodzonym w niedzielę Dniu Wojskowo-Morskich Sił Ukrainy. Szef państwa złożył z tej okazji wizytę w Odessie.
- Nasze państwo zawsze będzie miało własną, nowoczesną flotę, własne wpływy i jasną strategię działania, nową strategię morską Ukrainy. Wszystko to nie byłoby możliwe bez odwagi i wyników naszej ukraińskiej piechoty morskiej – powiedział Zełenski.
W trakcie wizyty w Odessie prezydent spotkał się z szefami MSZ i resortu obrony Holandii Casparem Veldkampem i Rubenem Brekelmansem, a także z nowym ministrem obrony Wielkiej Brytanii Johnem Healeyem.
> Rosyjskie ministerstwo obrony, na które powołują się w niedzielę media, poinformowało o zniszczeniu dwóch systemów Patriot na terenie Ukrainy. Ukraiński generał Mykoła Ołeszczuk jeszcze w sobotę przekazał, że Rosjanie trafili w atrapy tego sprzętu. Pokazał nagranie mające przedstawiać opisywane ataki.
> Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Konwicki Marcin / Shutterstock