Rosyjskie pociski uderzyły w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP, Reuters
Rosyjski pocisk uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zabici i ranni
Rosyjski pocisk uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zabici i ranniFacebook/Володимир Зеленський/Nexta TV
wideo 2/2
Facebook/Володимир Зеленський/Nexta TVRosyjski pocisk uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zabici i ranni

Dwa rosyjskie pociski wystrzelone z bombowców Tu-22M3 trafiły w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Bilans ofiar rośnie z godziny na godzinę. We wtorek w okolicach południa wiceszef biura prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko poinformował, że "wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano". Ekipy ratunkowe wciąż przeszukiwały rumowisko.

Centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim ostrzelano w poniedziałek o godz. 15.50 miejscowego czasu (14.50 w Polsce). Jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski, na terenie obiektu przebywało ponad tysiąc osób.

Wiceszef biura Zełenskiego Kyryło Tymoszenko przekazał przed godz. 18. (17 w Polsce), że co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych. Dziewięciu poszkodowanych - pisał - było w stanie ciężkim. Zostali przewiezieni do pobliskich szpitali, a do Krzemieńczuka wysłano też ratowników z innych miast.

Pocisk uderzył w centrum handlowe. Coraz więcej ofiar

Półtorej godziny później szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin przekazał, że niestety bilans ofiar wzrósł. Zginęły co najmniej trzy osoby, a około 40 zostało rannych. Liczba ofiar wzrośnie - dodał.

Kilkadziesiąt minut później musiał już poinformować o 10 ofiarach śmiertelnych i ponad 40 rannych. Podkreślił, że to stan na godz. 19.30 (18.30 w Polsce), a akcja ratunkowa wciąż trwała.

Po godz. 21. (20. w Polsce) poinformował o 11 zabitych przez wroga oraz 50 osobach rannych. 21 z nich przebywało w szpitalach, a 29 opatrzono i nie wymagały dalszej pomocy medycznej.

W nocy z poniedziałku na wtorek szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk poinformował, że "obecnie wiemy o 16 zmarłych i 59 rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych". Później podano, że liczba ofiar wzrosła do 18, a w okolicach południa czasu polskiego wiceszef biura prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko poinformował, że "wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano".

Rosyjski atak na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Z pożarem centrum handlowego walczyło ponad 100 strażaków. Na miejsce wysłano też pociąg gaśniczy. Powierzchnia pożaru przekroczyła 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wyleciały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

"W środku zostało bardzo dużo ludzi"

W momencie wybuchu w centrum handlowym było bardzo dużo ludzi - pisze ukraińska redakcja BBC, powołując się na świadków. Miejscowa dziennikarka Alona Duszenko poinformowała BBC, że w chwili wybuchu pożaru wiał silny wiatr, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia ognia.

Świadkowie mówią, że w czasie eksplozji w centrum handlowym było bardzo dużo ludzi. - Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy 10 minut po alarmie przeciwlotniczym opuścili centrum handlowe. Mówili, że w środku zostało bardzo dużo ludzi - pracowników i klientów - przekazała Duszenko.

Dziennikarka dodała, że w budynku zawalił się dach. Wskutek ostrzału uszkodzone zostały też zaparkowane obok centrum handlowego samochody. W centrum handlowym Amstor był supermarket, sklepy z odzieżą, zabawkami, obuwiem.

Szef biura prezydenta Andrij Jermak w reakcji na poniedziałkowy ostrzał zaapelował o uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm.

W Krzemieńczuku Rosjanie ostrzelali w kwietniu największą w kraju rafinerię. Władze zapowiedziały, że do końca roku obiekt nie wznowi działania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/Facebook

Tagi:
Raporty: