Mieszkańcy Lisiczańska poszli po wodę, Rosjanie otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne i kilkudziesięciu rannych

Aktualizacja:
Autor:
kz,
ft,
js
//now,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem (wideo z 27 czerwca)
Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem (wideo z 27 czerwca)TVN24
wideo 2/22
TVN24Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 124 dni. Rosyjskie wojsko ostrzelało ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Jak dodał, co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:36

  Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror".

  "Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" – napisał Macron. Jednocześnie, zamieszczając nagranie z pożaru w centrum handlowym po ataku, francuski prezydent podkreślił: "Rosjanie muszą zobaczyć prawdę".

 • 4:33

  W wyniku rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 16 - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodowych.

  - Obecnie wiemy o 16 zmarłych i 59 rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych. Informacje są aktualizowane - powiedział szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk.

 • 3:01

  - Dla nas Krym jest częścią Rosji. A to znaczy, że na zawsze. Każda próba ingerencji na Krymie będzie wypowiedzeniem wojny naszemu krajowi – powiedział w przeddzień szczytu NATO były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

  - A jeśli zrobi to państwo członkowskie NATO, oznacza to konflikt z całym Sojuszem Północnoatlantyckim; trzecią wojnę światową. Kompletną katastrofę - zaznaczył.

 • 2:13

  Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności - napisali w poniedziałek wieczorem we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7 w związku z rosyjskim atakiem na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie.

  "Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą w opłakiwaniu niewinnych ofiar tego brutalnego ataku" – napisano we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.

 • 0:35

  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku wzrosła do 14 - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze oraz Prokuraturę Generalną Ukrainy.

  Prokuratura poinformowała, że 13 ciał wydobyto spod gruzów zniszczonego centrum, a jedna osoba zmarła z powodu obrażeń w szpitalu. Zdaniem Ukraińskiej Prawdy pomocy medycznej potrzebowało 59 osób, z czego prawie połowa jest w ciężkim stanie.

 • 23:31

  "W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej. Tym razem w Krzemieńczuku na Ukrainie. Ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi powinno spotkać się z odpowiedzią w postaci większego wsparcia militarnego dla Ukrainy, Obrońców Europy" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze prezydent Duda. Wpis został zamieszczony w języku angielskim.

 • 23:22

  Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi we wtorek rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

  "Odrażające. Absolutnie odrażające. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się jutro, by omówić rosyjskie okrucieństwa przeciwko cywilom. Musimy w dalszym ciągu pociągać Rosję do odpowiedzialności" - oznajmiła Thomas-Greenfield na Twitterze.

 • 22:37

  Atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku w Ukrainie potępił też rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. - To jest, łagodnie mówiąc, godne ubolewania. Żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych - powiedział rzecznik na briefingu.

 • 22:22

  "Świat jest przerażony dzisiejszym rosyjskim uderzeniem rakietowym w ukraińskie centrum handlowe, to najnowsze z serii okrucieństw" - napisał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. "Będziemy nadal wspierać naszych ukraińskich partnerów i pociągać Rosję do odpowiedzialności, w tym osoby odpowiadające za okrucieństwa" - dodał.

 • 22:13

 • 22:01

  - Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu.

  Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

 • 21:43

  Armia rosyjska ostrzelała ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek wieczorem szef władz regionu Serhij Hajdaj. Jak przekazał, co najmniej osiem osób zginęło, a 21 trafiło do szpitala. Pięciu poszkodowanych po otrzymaniu pomocy medycznej pozostało w mieście, a 16 przewieziono do szpitali w innych regionach.

  Według gubernatora armia przeciwnika ostrzelała grupę mieszkańców miasta z systemu Uragan. Cywile trafili pod ostrzał, kiedy przyszli po wodę z podstawionej cysterny.

 • 21:14

  W wyniku ataku wojsk rosyjskich z użyciem rakiet Ch-22, zniszczonych zostało około 30 domów w jednej ze wsi w pobliżu Odessy. Obrażenia odniosło osiem osób, w tym jedno dziecko.

 • 20:43

  Strategia NATO w stosunku do Rosji zmieni się - ocenił wiceszef resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz. W "Faktach po Faktach" mówił o tym, czego można spodziewać się po nadchodzącym szczycie Sojuszu. Dodał, że jego zdaniem "najważniejszym punktem" spotkania przywódców będzie przyjęcie koncepcji strategicznej NATO.

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 20:33

  Cierpiący głód mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Mariupola zmuszeni są do polowania na gołębie - poinformowały w poniedziałek władze miasta. Poważnym problemem jest też brak wody pitnej.

  "Żeby przeżyć, ludzie montują pułapki na gołębie, tak samo jak podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Ptaki, które kiedyś dokarmiali w pobliżu teatru, są teraz ich pożywieniem" - napisała rada miejska Mariupola na Telegramie.

 • 19:59

  Wszystkie zasady, wszystkie porozumienia między państwami zostały złamane wraz z atakiem Rosji na Ukrainę - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek w drugim dniu szczytu G7, który odbywa się na zamku Elmau, na południu Niemiec. Podkreślił, że "w stosunkach z Rosją nie może być powrotu do czasów sprzed jej ataku na Ukrainę".

  Wojna to "głębokie cięcie" w stosunkach międzynarodowych, które ukształtuje współistnienie na "bardzo, bardzo długi czas"- powiedział Scholz, cytowany przez portal dziennika "Welt".

 • 19:37

  Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie pokazuje okrucieństwo i barbarzyństwo prezydenta Rosji Władimira Putina.

  - Po raz kolejny łączymy się w myślach z rodzinami niewinnych ofiar na Ukrainie. Putin musi zdać sobie sprawę, że jego zachowanie nie przyniesie nic innego, jak tylko wzmocni determinację Ukrainy i każdego innego kraju G7, aby stać u boku Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczył Johnson.

 • 19:36

  Kanada nałoży nowe sankcje na Rosję, w tym sankcje przeciwdziałające rosyjskiej dezinformacji – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Kanada wyśle też kolejne okręty marynarki wojennej na Bałtyk.

  Nowe kanadyjskie sankcje dotyczą 6 Rosjan i 46 rosyjskich podmiotów, a także 13 przedstawicieli rządu i sektora zbrojeniowego Białorusi oraz 15 Ukraińców współpracujących z Rosją.

  Kolejne sankcje gospodarcze będą dotyczyły zakazu eksportu technologii, które mogłyby zostać użyte przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym technologii związanych z komputerami kwantowymi, komponentami do produkcji, technologii i oprogramowania. Sankcje dotyczą też zakazu eksportu na Białoruś technologii i sprzętu oraz towarów, które mogłyby zostać użyte do produkcji broni.

 • 19:32

  Premier Mateusz Morawiecki napisał w poniedziałek w artykule dla portalu Politico, że wojna na Ukrainie nie jest już konfliktem lokalnym.

  "Normalne funkcjonowanie gospodarki jest dziś w dużej mierze niemożliwe, a Rosja paraliżuje eksport zboża i żywności. To nie jest już konflikt lokalny. Deficyty na rynku żywności na całym świecie, zwłaszcza te, które mogą wystąpić w Afryce i na Bliskim Wschodzie, są zwiastunem kolejnego kryzysu migracyjnego" - czytamy.

 • 19:29

  Oczekiwane są kolejne lotnicze i rakietowe uderzenia na Ukrainę z terytorium i przestrzeni powietrznej Białorusi - ostrzega w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Sztab nie wyklucza również przeprowadzenia "demonstracyjnych i prowokacyjnych" działań ze strony sił zbrojnych Białorusi na terytorium graniczącym z Ukrainą. Możliwe jest też wzmocnienie białoruskich działań rozpoznawczych.

 • 19:28

  Na okupowanym Krymie Rosjanie bezpowrotnie niszczą jego archeologiczną spuściznę, w tym grobowce Chersonezu Taurydzkiego, antycznej greckiej kolonii - poinformował Ukrinform.

 • 18:52

  Szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin przekazał, że według stanu z godz. 19.30 miejscowego czasu 10 osób zginęło i ponad 40 zostało rannych wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie.

 • 18:51

  Prezydent USA Joe Biden podniósł w poniedziałek cła na pewne rosyjskie towary do 35 procent, co stało się możliwe dzięki odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej. Nowe taryfy będą obejmować grupę towarów, których import nie został zakazany w ramach sankcji - podał Biały Dom.

 • 18:36

  Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie wzrosła do trzech a rannych do około 40 - przekazał szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Liczba ofiar wzrośnie - dodał.

  Serwis Hromadske informuje, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych, o dziewięciu ofiarach śmiertelnych.

 • 18:23

  Wojsko rosyjskie ostrzelało w poniedziałek Charków na wschodzie Ukrainy. Trafiono w podwórza i ulice. Co najmniej cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych, w tym czworo dzieci - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  Gubernator przekazał, że rannym udzielana jest pomoc medyczna. Podkreślił, że dane w sprawie liczby poszkodowanych są aktualizowane.

 • 18:21

  Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevics zaapelował w poniedziałek o więcej sankcji na Rosję po zaatakowaniu przez rosyjskie wojska centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie. Koniec z dzwonieniem na Kreml - wezwał.

 • 18:19

  Szwajcarskie służby wywiadowcze ostrzegają w opublikowanym w poniedziałek raporcie, że Rosja może starać się umieścić w Szwajcarii szpiegów wydalonych z innych państw po inwazji na Ukrainę, na przykład w Genewie, która jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych.

 • 17:59

  Ukraińcy czynią dobry użytek z przekazanych im systemów artylerii rakietowej HIMARS, uderzając w ośrodki logistyczne, stanowiska dowodzenia i zgrupowania wojsk - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

  Dodał, że w ciągu dwóch tygodni Ukraina powinna otrzymać drugą partię czterech wyrzutni HIMARS, a szkolenia z użytkowania systemu odbywają się zarówno na sprzęcie, jak i zdalnie.

 • 16:57

  Zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko przekazał, że w wyniku ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku zginęły co najmniej dwie osoby, a 20 jest rannych.

  Dodał, że dziewięciu rannych jest w stanie ciężkim. Trwa akcja ratunkowa.

 • 16:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że pocisk rakietowy uderzył w zatłoczone centrum handlowe. Dodał, że w momencie ataku w centrum handlowym znajdowało się ponad 1000 osób. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar" - dodał, nie podając szczegółów.

 • 16:28

  Łunin przekazał, że pocisk rakietowy trafił w "bardzo zatłoczone miejsce".

 • 15:58

  Siły rosyjskie uderzyły w budynek cywilny podczas ataku na miasto Krzemieńczuk - przekazał szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin cytowany przez Agencję Reutera. - Niestety są ofiary śmiertelne - powiedział.

 • 15:18

  Najbogatszy człowiek na Ukrainie, który jest między innymi właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, Rinat Achmetow złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management (SCM).

  Achmetow pozwał Rosję za "ciężkie naruszenia jego praw własności" - podaje Agencja Reutera za SCM. Magnat biznesowy domaga się także sądowego nakazu "zapobiegającego angażowaniu się Rosji w dalszą blokadę, grabież, dywersję i niszczenie zboża i stali" produkowanych przez należące do niego przedsiębiorstwa.

 • 15:15

  W 420 kijowskich lokalach przeprowadzono kontrole pod kątem przestrzegania reguł godziny policyjnej. Zasad bezpieczeństwa nie przestrzegano w dwóch klubach - wbrew zarządzeniom władz lokale pozostawały otwarte w godzinach nocnych. Przebywało tam 413 osób, w tym ponad 200 mężczyzn w wieku umożliwiającym służbę wojskową. Pracownicy wojskowych komend uzupełnień wręczyli 219 mężczyznom wezwania do służby w armii - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN za komendantem policji Kijowa Iwanem Wyhiwskim.

 • 14:44

  W ukraińskich portach zablokowanych jest około 80 zagranicznych statków – powiadomił w poniedziałek wiceszef Administracji Portów Morskich Dmytro Barinow. Z powodu rosyjskiej inwazji nie działa 15 z 18 ukraińskich portów.

 • 14:43

  Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

  Poinformował on, że brytyjski rząd przeznaczył 1,5 milionów funtów na sfinansowanie analizy DNA pszenicy, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi.

  "Wygląda, że Rosja kradnie pszenicę z tych magazynów. Tym, co robi brytyjski rząd, jest udostępnianie technologii, którą dysponujemy, aby sprawdzić pochodzenie pszenicy. Współpracujemy w tym zakresie z innymi krajami, w tym Australią, aby mieć pewność, że ukraińska pszenica nie trafi na rynek. Mamy próbki ukraińskiego zboża, które można zbadać pod kątem DNA" - powiedział Eustice w rozmowie ze stacją Sky News.

 • 14:42

  Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw rakietowy Pancyr-S - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

 • 14:41

 • 12:38

  Komisja Europejska uruchomiła nowe rezerwy ratunkowe w odpowiedzi na wniosek rządu Ukrainy o sprzęt medyczny, ochronny i specjalistyczny stosowany w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego.

  Pomoc ta, o łącznej wartości 11,3 mln euro, zostanie przekazana Ukrainie z magazynów w Rumunii, na Węgrzech, w Szwecji, Niemczech, Grecji i Danii.

 • 12:17

  Rosyjscy okupanci sporządzają listy budynków mieszkalnych w Mariupolu, które rzekomo przeznaczono do wyburzenia lub remontu. "Uciekają się do manipulacji, aby zmusić ludzi do powrotu i zatrzymać ich w Mariupolu tak długo, jak to możliwe - wskazała mariupolska rada miejska, lojalna wobec rządu w Kijowie.

  "O tym, że rozpowszechniane doniesienia nie są prawdziwe, świadczy brak na liście (zniszczonych miejsc-red.) domów, które zostały całkowicie zrujnowane i wpisanie tam ocalałych budynków z adnotacją 'do wyburzenia'. (...) Okupanci i kolaboranci chcą, żeby mieszkańcy przyjeżdżali i ratowali jakikolwiek ocalały dobytek lub osiedlali się ponownie, bo lokale mają być rzekomo remontowane" - napisano w komunikacie ukraińskich władz Mariupola

  Rada miejska przestrzegła przed dawaniem wiary rosyjskim zapewnieniom. "Wzywamy mieszkańców, by nie ufali ludziom, którzy zrujnowali Mariupol. Na razie trwa wojna i jest wielce prawdopodobne, że powrót do miasta stanie się podróżą w jedną stronę. Okupanci chcą, żeby (Ukraińcy) wracali, ponieważ zamierzają wykorzystać ich do niewolniczych prac przymusowych i jako żywe tarcze" - wyjaśniono w oświadczeniu magistratu.

 • 12:06

 • 10:08

  Ukraińskie siły specjalne po raz pierwszy przyznały, że faktycznie prowadzą działania na terytorium Rosji, wysadzając w powietrze rafinerie, składy broni czy inną krytyczną dla wojny infrastrukturę - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".

 • 9:35

  Niewywiązanie się przez Rosję ze spłaty długu zagranicznego świadczy o tym, że nałożone na nią sankcje działają. Potrzebne są dalsze restrykcje wobec rosyjskiego sektora bankowego - ocenił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 9:00

  Według ukraińskiego sztabu generalnego od 24 lutego armia rosyjska straciła: około 35 tysięcy żołnierzy, 1552 czołgi, 3687 pojazdów opancerzonych, 771 systemów artyleryjskich, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 101 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 636 dronów, 139 pocisków manewrujących, 14 jednostek pływających i 2575 innych pojazdów i cystern.

  W porównaniu z danymi z niedzieli wzrosła liczba zabitych rosyjskich wojskowych (150), zniszczonych czołgów (20), zniszczonych rosyjskich pojazdów opancerzonych (28), pojazdów i cystern (11), systemów artyleryjskich (siedem), dronów (sześć) i systemów przeciwlotniczych (dwa).

 • 8:41

  Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z miejscowości w rejonie (powiecie) czuhujewskim obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy. Zaatakowano też Charków, lecz nie odnotowano tam ofiar - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

  20 czerwca szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow zaalarmował, że wzrasta częstotliwość rosyjskich ostrzałów Charkowa, a zwłaszcza dzielnic położonych na północy miasta.

 • 8:40

  "Podczas gdy głównym celem operacyjnym Rosji pozostaje enklawa Siewierodonieck-Lisiczańsk, tydzień nieustannego ciężkiego ostrzału sugeruje, że Rosja próbuje teraz odzyskać impet na północnej osi Izium. Siły ukraińskie nadal utrzymują pozycję w tym sektorze, dobrze wykorzystując zalesiony teren do obrony" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  Jak wskazano, "w nadchodzących tygodniach rosyjska kampania będzie najprawdopodobniej w coraz większym stopniu opierać się na eszelonach sił rezerwy". "Składają się one z kilku odrębnych komponentów, które Rosja prawie na pewno zaczęła już wystawiać. Rosyjska Rezerwa Bojowa Armii to niedawno wprowadzona innowacja - niepełnoetatowi rezerwiści-ochotnicy, którzy rozmieszczani są jako całe jednostki, zwykle przeznaczone do zadań związanych z ochroną obszarów na tyłach" - wskazano.

  "Zasoby Mobilizacji Ludzkiej to pokaźna pula wszystkich weteranów, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat odbyli regularną służbę wojskową. Władze rosyjskie prawdopodobnie wykorzystują ochotników z tej kategorii do uzupełniania trzecich batalionów w ramach regularnych brygad. Pomimo utrzymującego się niedoboru rezerwistów nadających się do wysłania na Ukrainę, rosyjskie przywództwo prawdopodobnie jest niechętne zarządzeniu powszechnej mobilizacji" - ocenił brytyjski resort obrony.

 • 8:21

  Rosyjskie wojska atakują Lisiczańsk w obwodzie ługańskim od strony południowej; w mieście bardzo dużo zniszczeń – powiadomił w poniedziałek rano szef administracji tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

 • 7:56

  Niedzielny rosyjski atak rakietowy na Kijów był najpoważniejszym uderzeniem na stolicę Ukrainy od 29 kwietnia. Ostrzał zakładów zbrojeniowych Artem należy odczytywać jako sygnał Kremla wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu G7 i planów dalszego wsparcia strony ukraińskiej - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

 • 7:46

  "Nowe smutne znaleziska. Podczas oględzin budynków w dzielnicy Lewobrzeżnej, w domu, gdzie spadła bomba lotnicza, na skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa i ul. Meotydy znaleziono ponad 100 ciał osób zabitych w bombardowaniu. Ciała te wciąż są pod gruzami" - napisał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  Według jego komunikatu Rosjanie "nie planują wydobycia i pochowania" zabitych.

 • 7:22

  "Przeciwnik stara się blokować Lisiczańsk od południa" – napisał ukraiński sztab w aktualizacji danych o sytuacji na froncie. Wojska rosyjskie ostrzeliwują obiekty infrastruktury wojskowej w okolicach Lisiczańska i mniejszych miejscowości: Wowczojariwki, Łoskutiwki i Werchniokamjanki. Koło Lisiczańska, ostatniego dużego ośrodka miejskiego w obwodzie ługańskim pozostającego w rękach ukraińskich, nastąpił atak rosyjskiego lotnictwa szturmowego.

  Sztab informuje także o odpartym szturmie rosyjskim w rejonie miejscowości Kłynowe (obwód doniecki) i zatrzymanym przez Ukraińców ataku Rosjan w rejonie Berestowego i Werszyny. W tym drugim miejscu Rosjanie przygotowują nowe pozycje, w rejonie Mykołajiwki. Na tym odcinku frontu Rosjanie przeprowadzili ostrzał pozycji ukraińskich w rejonie miejscowości: Spirne, Berestowe, Biłohoriwka, Kłynowe, Zajcewe i Pokrowske (atak lotniczy). W komunikacie dodano, że siły ukraińskie "wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze koło Spirnego i Jakowliwki".

  Nie milkną ostrzały pozycji ukraińskich w innych punktach frontu w Donbasie. Rosjanie ostrzeliwali oddziały ukraińskie z artylerii lufowej i rakietowej, jak i z samolotów (rejon miejscowości: Kranohoriwka, Wesełe, Wuhłedar, Szewczenko, Pryczystiwka, Marjinka, Pawliwka). Pociskami rakietowymi ostrzelane zostało miasto Awdijiwka.

  Siły rosyjskie ostrzeliwały też infrastrukturę cywilną i wojskową w rejonie miejscowości leżących na pograniczu obwodów chersońskiego, zaporoskiego i dniepropietrowskiego na południu Ukrainy. Są to miejscowości: Wełyka Kostromka, Potiomkin, Knjaziwka, Partyzanske, Kwytewe, Stepowa Dołyna. "Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło kilka udanych uderzeń na grupy przeciwnika" - zapewnił sztab.

  Ostrzegł też, że odnotowano kolejny transport amunicji z Białorusi, której władze "nadal okazują Rosji pomoc wojskową". Do obwodu biełgorodzkiego w Rosji skierowanych zostało około 20 wagonów z amunicją.

 • 7:08

  "Rosyjskie siły powietrzne nie zdołały przeprowadzić skutecznej operacji zniszczenia ukraińskiego lotnictwa i obrony przeciwlotniczej w pierwszych dniach wojny" – ocenił ekspert ds. wojskowości Mariusz Cielma.

  "W pierwszych dniach wojny Rosjanie nie zdołali przekuć oczywistej przewagi swojego lotnictwa w panowanie w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Obecnie także używają samolotów i śmigłowców bardziej jako 'lotniczej artylerii' niż zaawansowanych środków ataku i boją się wlatywać w głąb terytorium Ukrainy" – powiedział redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

 • 6:44

 • 6:17

  Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

  Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty - pisze agencja Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - skomentował Bloomberg.

 • 6:17

  Sześć osób zostało rannych w wyniku ataku rakietowego w rejonie Odessy na południu Ukrainy. Pocisk został wystrzelony przez rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22 - poinformowało na Telegramie ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

  W wyniku ataku zostało zniszczonych kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych.

  Wśród poszkodowanych jest dziecko.

 • 5:33

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. - Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte - oznajmił.

  W codziennym wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że w niedzielę rosyjska armia ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. W stolicy "druga armia świata 'pokonała' przedszkole i budynek mieszkalny" - dodał.

  Podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić bezpieczeństwo - przyznał ukraiński prezydent i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami.

 • 5:32

  Nowy dowódca niemieckiego Dowództwa Operacyjnego Bundeswehry Bernd Schuett uważa północno-wschodnią flankę NATO za najbardziej zagrożoną eskalacją konfliktu z Rosją.

  - I właśnie dlatego punkt wiarygodnego odstraszania w tym regionie jest dla mnie centralnym punktem. Tutaj obecność wojsk lądowych odgrywa kluczową rolę - powiedział generał porucznik Schuett niemieckiej agencji prasowej DPA. Dodał, że w jego dowództwie zostaną również zintensyfikowane ćwiczenia obrony narodowej i sojuszniczej. - Nie trenowaliśmy tu jeszcze w tak intensywnych działaniach wojennych. Istnieje potrzeba dostosowania istniejących struktur i procedur - podkreślił.

 • 4:00

  Nie sądzę, że Wielka Brytania w ramach Unii Europejskiej i w swego rodzaju matrycy wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, którą wtedy mieliśmy, byłaby na czele, jako pierwszy kraj europejski, który uzbroiłby Ukraińców, dając im środki potrzebne do obrony - powiedział brytyjski premier Boris Johnson na antenie CNN.

 • 3:17

  Administracja USA zamierza w najbliższych dniach ogłosić, że zakupiła dla Ukrainy system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu NASAMS - podała telewizja CNN. Taki system używany jest między innymi do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ostrzał centrum handlowego. Raport specjalny w TVN24 BiS
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, ft, js //now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Tagi:
Raporty: