ISW: siły rosyjskie szykują zmasowany atak na Awdijiwkę 

Źródło:
tvn24.pl

Rosjanie przygotowują się do "trzeciej serii dużych ataków pod Awdijiwką" i "trzeciego zmasowanego szturmu" na to miasto - prognozują analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. Celem działań ofensywnych ma być zakład koksowniczy oligarchy Rinata Achmetowa.

W piątek wojska rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki i odniosły potwierdzone sukcesy na północnej flance - podał w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dane geolokalizacyjne opublikowane w tym dniu pokazują, że wojska rosyjskie posunęły się na południowy zachód od wsi Krasnohoriwka (cztery kilometry na północ od Awdijiwki) do linii kolejowej - przekazał think tank.

CZYTAJ TAKŻE: Walki o Awdijiwkę. Rosjanie pod ukraińskim ostrzałem. Nagranie z drona

17 odpartych ataków pod Awdijiwką

Według doniesień sztabu generalnego w Kijowie, wojska ukraińskie w dalszym ciągu stawiają opór rosyjskiej ofensywie w pobliżu Awdijiwki. W ciągu ostatniej doby odparły ponad 17 rosyjskich ataków nieopodal wsi Stepowe (trzy kilometry na północ od tego miasta), Piwniczne, (sześć kilometrów na zachód od Awdijiwki), Toneńke (siedem kilometrów na zachód) i Pierwomajski (11 kilometrów na południowy zachód).

Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim (w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego) poinformował wcześniej, że wojska ukraińskie spodziewają się "pogorszenia sytuacji" w okolicy.

Zakład koksowniczy celem działań ofensywnych

Ukraińscy obserwatorzy wojskowi relacjonowali, że żołnierze sił okupacyjnych "szybko budują fortyfikacje na tyłach", w pobliżu rejonów zamierzonej ofensywy, aby móc szybciej sprowadzić rezerwy.

W raporcie Instytutu Studiów nad Wojną podano, że według prognoz ukraińskich urzędników siły rosyjskie przygotowują się do "trzeciej serii dużych ataków" w pobliżu Awdijiwki. Mer tego miasta Witalij Barabasz przekazał, że Rosjanie koncentrują żołnierzy i sprzęt do "trzeciego zmasowanego szturmu" na Awdijiwkę i prawdopodobnie skoncentrują swoje działania ofensywne wokół zakładu koksowniczego (należącym do oligarchy Rinata Achmetowa - red.).

CZYTAJ TAKŻE: Trwa bitwa o Awdijiwkę. "Jaki jest plan wielkiej rosyjskiej ofensywy na obrzeżach Doniecka"

Po ulewach

ISW cytuje rosyjskiego blogera wojennego, który podał, że wojska rosyjskie w pobliżu Awdijiwki dokonują taktycznego przegrupowania, i który stwierdził, że zakład koksowniczy ma być celem przyszłych rosyjskich działań ofensywnych.

Witalij Barabasz prognozuje, że siły rosyjskie wznowią większe działania ofensywne, gdy ziemia w pobliżu Awdijiwki wyschnie po kilku niedawnych ulewach.

Autorka/Autor:tas

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram

Tagi:
Raporty: