Kijów i Waszyngton podpisały wstępne porozumienie w sprawie wspólnej produkcji broni na Ukrainie

Źródło:
PAP

Przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych i Ukrainy chcą wspólnie produkować broń na Ukrainie. Jak powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin, USA chcą umożliwić Ukrainie produkcję sprzętu "bliżej pola walki".

Przedstawiciele władz USA i Ukrainy podpisali w środę w Waszyngtonie list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji broni na Ukrainie. Do podpisania listu doszło podczas rozpoczętej w środę konferencji ukraińskiego i amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w Departamencie Handlu w Waszyngtonie.

Dokument mówi o zamiarze koprodukcji i wymiany danych technicznych, by "odpowiedzieć na pilne potrzeby operacyjne" Ukrainy w zakresie systemów obrony powietrznej, kluczowej amunicji, czy utrzymania i napraw sprzętu.

- Musimy pracować nad tym, by umożliwić wymianę pakietów danych technicznych i zaawansowaną produkcję, by pozwolić Ukrainie na wytwarzanie sprzętu bliżej pola walki - powiedział sekretarz obrony Lloyd Austin.

Zełenski dziękuje USA za wsparcie

Podczas otwarcia konferencji wystąpili również sekretarz handlu Gina Raimondo, a także - wirtualnie - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ukraiński minister obrony Rustam Umierow oraz szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.

Zełenski dziękował za wsparcie USA i podkreślał dotychczasowe sukcesy militarne Ukrainy, w tym wygranie "bitwy na Morzu Czarnym", odnosząc się do ataków na rosyjskie okręty i zmuszenie rosyjskiej floty do przesunięcia okrętów z Krymu.

Umierow podkreślił, że podpisał ponad 20 porozumień na temat zwiększenia współpracy m.in. w zakresie produkcji dronów czy systemów przeciwpancernych. Dodał, że duża część sprzętu, którą otrzymała Ukraina, po raz pierwszy została przetestowana w warunkach wojennych.

Minister przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamyszyn wyraził wiarę, że po wojnie ukraiński przemysł zbrojeniowy przejmie od Rosji część posiadanego przez nią rynku eksportowego.

Rozpoczęta w środę konferencja jest kontynuacją podobnego spotkania, które odbyło się na Ukrainie we wrześniu. W jej waszyngtońskiej edycji biorą udział przedstawiciele ponad 350 firm i instytucji rządowych z USA, Ukrainy i Europy. Jest to część starań Waszyngtonu i Kijowa, by zwiększyć produkcję uzbrojenia w obliczu kurczącego się arsenału w związku z wojną na Ukrainie.

Norwegia i Wielka Brytania powołują nową koalicję na rzecz wsparcia Ukrainy

Rząd Norwegii poinformował w środę o powołaniu wspólnie z Wielką Brytanią nowej koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać zaprezentowane na początku przyszłego tygodnia.

Jak podano w komunikacie, 11 grudnia minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram złoży wizytę w Wielkiej Brytanii, gdzie spotka się ze swoim odpowiednikiem Grantem Shappsem. Tego dnia w Londynie politycy mają ogłosić koalicję na rzecz wsparcia Ukrainy pod przewodnictwem Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP