TVN24 | Świat

Ukraina i NATO ćwiczą na Morzu Czarnym, rosyjska flota "szlifuje umiejętności" artylerzystów

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Interfax, Reuters, Rossijskaja Gazieta

Załogi okrętów Orsk i Saratow przeprowadziły ostrzał artyleryjski w kierunku celów morskich i powietrznych na Morzu Czarnym – podała agencja Interfax, powołując się na komunikat służb prasowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Na tym samym morzu odbywają się wspólne ćwiczenia Ukrainy i państw NATO Sea Breeze.

Rosyjskie manewry odbyły się w środę na poligonach floty morskiej i zgodnie z planem szkolenia bojowego - przekazała komunikat Floty Czarnomorskiej agencja Interfax.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała, że "załogi okrętów Orsk i Saratow szlifowały swoje umiejętności w operacjach dotyczących osłony warunkowego lądowania desantowego na morzu". W ramach ćwiczeń dokonano ostrzału celów morskich i powietrznych, w tym makiet pływających min morskich. Obszar szkoleń był zamknięty dla żeglugi.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosyjskie manewry odbyły się na Morzu Czarnym, gdzie od 28 czerwca trwają największe w ostatnich latach ćwiczenia Ukrainy i państw NATO Sea Breeze-2021. Bierze w nich udział około 5 tysięcy żołnierzy oraz ponad 70 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 32 okręty i 40 samolotów bojowych. Manewry Sea Breeze potrwają do 10 lipca.

Władze Rosji zaapelowały o odwołanie Sea Breeze jeszcze przed ich rozpoczęciem, a ministerstwo obrony kraju ostrzegło, że w razie potrzeby "zareaguje w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego".

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnymmil.ru

Ostrzelany niszczyciel

23 czerwca resort obrony w Moskwie poinformował, że brytyjski niszczyciel HMS Defender naruszył rosyjską granicę państwową w pobliżu przylądka Fiolent (Półwysep Krymski), dlatego w kierunku okrętu oddano strzały ostrzegawcze i przeprowadzono "bombardowanie ostrzegawcze wzdłuż jego kursu".

Strona brytyjska zaprzeczyła zarzutom Rosjan. Władze w Londynie przypomniały, że Defender płynął legalnie po ukraińskich wodach, ponieważ społeczność międzynarodowa nie uznała aneksji Krymu.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku

Autor:tas\mtom

Źródło: Interfax, Reuters, Rossijskaja Gazieta

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: