TVN24 | Świat

Wybuchy w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie. Zdjęcia satelitarne sprzed i po

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
BBC

Na zdjęciach satelitarnych widać skutki eksplozji w Nowofedoriwce, w tym kilka zniszczonych rosyjskich myśliwców w bazie lotniczej na Krymie - poinformowało BBC. Fotografie pokazujące skalę uszkodzeń wykonały dwie amerykańskie firmy: Planet Labs oraz Maxar Technologies. Ze zdjęć tych wynika, że większość zniszczeń obejmuje obszar, gdzie stacjonowała duża liczba myśliwców - na otwartej przestrzeni, z dala od hangarów.

We wtorek na lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce doszło do serii wybuchów. Po eksplozjach stanęły w ogniu magazyny z amunicją i pas startowy. Ukraina nie wzięła na siebie odpowiedzialności za to zdarzenie, ale nowe dowody sugerują możliwość celowego ataku - przekazuje BBC.

Fotografie satelitarne, spalone rosyjskie myśliwce

Brytyjski nadawca publiczny opublikował zdjęcia amerykańskiego Planet Labs, na których widać duże obszary spalonej ziemi pozostałe po pożarach i wybuchach. Główne pasy startowe bazy wydają się nienaruszone, ale co najmniej osiem rosyjskich myśliwców wydaje się uszkodzonych lub zniszczonych. Wyraźnie widać również kratery po wybuchach.

Większość uszkodzeń znajduje się w obszarze, gdzie wcześniej stacjonowała duża liczba myśliwców - na otwartej przestrzeni, z dala od hangarów.

Zdjęcia Planet Labs sprzed wybuchów i po nich są pierwszym niezależnym potwierdzeniem, że baza mogła zostać uszkodzona. Do tej pory informacje na temat skutków eksplozji były skąpe.

Zdjęcia satelitarne sprzed i po eksplozji udostępnił także amerykański operator satelitów firma Maxar Technologies.

Eksplozje na Krymie, niejasne okoliczności zdarzenia

BBC zastrzega, że wciąż nie jest jasne, w jaki sposób doszło do uszkodzenia bazy. Rosja twierdzi, że wybuchy zostały spowodowane przez eksplozje amunicji w wyniku łamania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Ukraina odrzuciła wyjaśnienia rosyjskich władz, ale jednocześnie nie wzięła na siebie odpowiedzialności za to zdarzenie. Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że zniszczonych zostało kilkanaście rosyjskich myśliwców. Informacjom tym zaprzeczają władze w Moskwie, które twierdzą, że w wybuchach żaden samolot nie został uszkodzony. Fotografie opublikowane przez Planet Labs sugerują, że rosyjski przekaz nie jest prawdziwy.

Rosyjska baza - "całkowicie uzasadniony cel"

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace odrzucił wyjaśnienia Rosji, że wybuchy były spowodowane złamaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. - Odrzuciliśmy większość rosyjskich wymówek - powiedział.

Zasugerował, że Wielka Brytania jest dopiero na początku ustalania faktów na temat tego zdarzenia, ale baza lotnicza jest "całkowicie uzasadnionym celem" dla ukraińskiego wojska, ponieważ była używana do bombardowania celów w Ukrainie.

Każdy atak Ukrainy na Krym może być postrzegany jako eskalacja wojny. Były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew wydał ostrzeżenie w zeszłym miesiącu, że jeśli Ukraina zaatakuje Krym, czeka ją "natychmiastowy dzień sądu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Maxar Technologies

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości