Ukraina. Ekspert o obronie Bachmutu: zatrzymamy ich, nowa linia obrony jest nie do przebicia

Źródło:
PAP

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, oświadczył, że obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny. Z kolei ukraiński ekspert do spraw wojskowości Roman Switan wskazuje, że utrzymywanie Bachmutu przez siły ukraińskie "powstrzymuje armię rosyjską od wyrównania linii frontu".

"Obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny" - oświadczył w czwartek na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

"Ukraina ponad dziewięć miesięcy powstrzymuje potencjał ofensywny Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy niszczą najbardziej profesjonalne oddziały wroga i burzą kluczowy plan Kremla - dojścia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego" - napisał Podolak.

Ekspert: nowa linia obrony jest nie do przebicia

Ukraiński ekspert ds. wojskowości Roman Switan w wywiadzie dla telewizji Kanał 24 wskazał m.in., że utrzymywanie Bachmutu przez siły ukraińskie powstrzymuje armię rosyjską od "wyrównania linii frontu".

Po ewentualnym zajęciu miasta armia wroga mogłaby przesunąć się dalej i zagrozić takim miastom, jak Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwka i Kostiantyniwka.

- My ich zatrzymamy. Ta nowa linia obrony jest nie do przebicia. Ale taki scenariusz umożliwiłby im podciągnięcie tam artylerii i przekształcenie tych miast w krajobraz księżycowy, taki sam jak teraz w Bachmucie - ocenił Switan.

Ekspert prognozuje również, że gdy rozpocznie się ukraińskie kontrnatarcie, siły rosyjskie wycofają się z Bachmutu.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP