Reuters: USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/2
TVN24Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu

USA przygotowują się do przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu - informuje agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych. Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych.

Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - poinformowali Reutera urzędnicy. Dodali, że oczekuje się również, iż obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin.

Skąd USA pozyskują broń dla Ukrainy

Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.

Fundusze USAI zostałyby, zdaniem informatorów Reutera, przeznaczone na zakup nowej broni, wystrzeliwanej z ziemi rakiety o małej średnicy (GLSDB), która ma zasięg 94 mil (150 kilometrów).

Stany Zjednoczone odrzuciły prośby Ukrainy o pociski ATACMS o zasięgu 185 mil (297 kilometrów). Większy zasięg rakiety GLSDB może pozwolić Ukrainie na trafienie w wartościowe cele wojskowe, które były dotychczas poza jej zasięgiem, i pomóc jej w kontynuowaniu kontrataków na zapleczu Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości