Dmytro Kułeba o "finalnym etapie" w sprawie czołgów Leopard. "Pozostało ostatnie pół kroku"

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/35
TVN24Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że niemieckie czołgi Leopard wkrótce dotrą do Ukrainy. Jego zdaniem "pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku". - Zawsze osiągaliśmy pożądany efekt i tym razem także tak będzie - powiedział. Tymczasem szef polskiego MSZ Zbigniew Rau zapowiedział, że Polska złoży wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania tych maszyn Kijowowi.

- W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku – powiedział Dmytro Kułeba na antenie ukraińskiej telewizji.

- Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery (Wielka Brytania 15 stycznia zapowiedziała, że przekaże Ukrainie 14 czołgów – przyp. red.), o których mówiono, że to jest niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie "lekkie czołgi". Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą - kontynuował. Jak dodał minister spraw zagranicznych, "jesteśmy na finalnym etapie".

Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że "dla Niemiec przekazanie Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia było problematyczne". - Taki kraj, taką ma specyfikę i trzeba to brać pod uwagę. Ale ostatecznie zawsze osiągaliśmy pożądany efekt i tym razem także tak będzie – ocenił.

Wojna w Ukrainie. Zobacz relację tvn24.pl >>>

Leopard 2 A410bkpanc.wp.mil.pl

Rau: Polska złoży wniosek o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard

Także szef polskiego MSZ Zbigniew Rau mówił o kwestii przekazania czołgów Ukrainie.

Jak powiedział, na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli wspominała o tym Annalena Baerbock, szefowa niemieckiego MSZ, "wskazując, że czeka na wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania Ukrainie Leopardów 2".

- Ale o tym nie mówiliśmy, bo to nie są kompetencje unijne. W innym formacie to się dokonuje. Natomiast w kuluarach i na sali ta kwestia była obecna, chociaż nie werbalizowana - przekazał. Pytany, czy Polska złożyła już wspomniany wniosek, odparł: -Złożymy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości