Szef biura Wołodymyra Zełenskiego: piłka po stronie naszych chińskich partnerów

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Ukraina nie traci nadziei, że pogłębianie kontaktów z Chinami na różnych szczeblach sprawi, że kraj ten zajmie stanowisko bardziej proukraińskie - powiedział w środę Andrij Jermak, szef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego zdaniem w rozstrzygnięciu rosyjskiej inwazji wiele zależy od stanowiska ChRL.

- Ukraina jest bardzo zainteresowana, by relacje z Chinami były możliwe do prognozowania, jasne i wzajemnie korzystne - oświadczył Andrij Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ocenił, że w rozstrzygnięciu wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą wiele zależy od stanowiska Pekinu, którego wpływ na Moskwę jest znaczny.

Według niego "Chiny teraz zajmują nadal stanowisko neutralne". - Mamy nadzieję, że pozostanie ono co najmniej takie samo - powiedział Jermak. - Jednak nie tracimy nadziei, że pogłębienie kontaktów na różnych szczeblach sprawi, że Chiny zajmą stanowisko bardziej proukraińskie - dodał.

- Nasze drzwi są otwarte. Piłka jest po stronie naszych partnerów chińskich - ocenił.

Jermak powiedział także, że MSZ w Kijowie pracuje obecnie nad kandydaturą ambasadora Ukrainy w Pekinie. - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach kwestia ta zostanie rozstrzygnięta, ponieważ bardzo potrzebujemy ambasadora w Chinach, który należycie reprezentowałby interesy Ukrainy, zwłaszcza w tym okresie - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: