Generał SBU punktuje rosyjską strategię. "Nie jestem w stanie zrozumieć logiki"

Źródło:
PAP, Ukraina24, tvn24.pl
Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiego
Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiegoTVN24
wideo 2/6
Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiegoTVN24

Generał w stanie spoczynku i były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wiktor Jahun powiedział w rozmowie z telewizją Ukraina24, że "rosyjski potencjał w Ukrainie się wyczerpuje, a siły wroga mają niewielkie szanse, by opanować całą południową Ukrainę". - Mam też wrażenie, że rosyjscy dowódcy imitują działania wojenne w naszym kraju, by zadowolić prezydenta Władimira Putina - dodał Jahun.

Początek rozmowy z generałem na antenie Ukraina24 dotyczył działań Rosji, która w ostatnim czasie "nasiliła ostrzały rakietowe w Ukrainie". Pytany o tę kwestię Wiktor Jahun odpowiedział, że w ten sposób Rosja chce "zachwiać sytuacją wewnątrz Ukrainy i uniemożliwić otrzymanie pomocy wojskowej z Zachodu".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zauważył, że "z punktu widzenia rosyjskich sił nie jest w stanie zrozumieć" logiki tej wojny. - Zamiast oszczędzać specjalistyczne formacje piechoty morskiej i wojsk powietrznodesantowych Rosjanie potraktowali je jak zwykłą liniową piechotę i rzucili do walki, między innymi w obwodzie kijowskim. Nic zatem dziwnego, że elitarne oddziały zostały zdziesiątkowane, a teraz - przetrzebione fizycznie i zdegradowane moralnie - nie chcą już dłużej walczyć - powiedział Jahun.

OGLĄDAJ w TVN24GO: Ruski mir

Zełenski: rosyjskie wtargnięcie na Ukrainę było przewidziane tylko jako początek
Zełenski: rosyjskie wtargnięcie na Ukrainę było przewidziane tylko jako początekTVN24

Niewielkie szanse

Według generała rosyjskie wojska mają niewielkie szanse, by - zgodnie z zapowiedzią - opanować całą południową Ukrainę i dotrzeć do Naddniestrza, separatystycznego regionu we wschodniej Mołdawii.

- Siły wroga obecnie nie są w stanie zająć Mikołajowa i Odessy, a zapowiadają przebicie się do Naddniestrza. O tym, jak wyczerpuje się potencjał Rosji, świadczy fakt, że zaczęli nas ostrzeliwać rakietami z okolic Morza Kaspijskiego. To oznacza, że zapas pocisków na Morzu Czarnym został już praktycznie wykorzystany. Warto przy tym dodać, że możliwości produkcyjne Kremla to około 20 rakiet w ciągu miesiąca - analizował rozmówca stacji Ukraina 24.

Zagrożenie dla obiektów infrastruktury

W ocenie Jahuna utrzymuje się jednak, a nawet wzrasta zagrożenie dla obiektów ukraińskiej infrastruktury. - Niezależnie od rosyjskich niedoborów i problemów będą starali się atakować naszą sieć transportowo-logistyczną. Już zniszczyli jedenaście lotnisk cywilnych i wojskowych na Ukrainie. Następny etap obejmował stacje i linie kolejowe. Kolejnym będzie zapewne infrastruktura drogowa, głównie mosty - powiedział generał.

Pytany o ewentualny atak ze strony Ukrainy na Krymski Most, łączący Rosję z okupowanym półwyspem, odpowiedział: - Należy oszacować ryzyko i zastanowić się, jaka będzie odpowiedź (Rosjan).

Dalsze losy wojny

Jahun przewiduje, że dalsze losy wojny zależą - przede wszystkim - od skali wsparcia wojskowego dla Ukrainy ze strony partnerów z Zachodu. Kluczowe znaczenie w tym względzie miały wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina w Kijowie (24-25 kwietnia), a także konferencja z udziałem kilkudziesięciu ministrów obrony, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka, zorganizowana w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech (26 kwietnia).

- Spotkanie w Ramstein służy nie tylko określeniu, jakie rodzaje broni można przekazać Ukrainie. Główny cel tego przedsięwzięcia to wypracowanie systemu - który kraj za co odpowiada. Ktoś za artylerię, ktoś za pociski, kto inny za logistykę. Niektórzy partnerzy nie mogą zaoferować broni, dlatego ich wkład będzie miał charakter finansowy - stwierdził Jahun.

- Wkrótce zostaną zawarte wszystkie dokumenty i zacznie funkcjonować model na wzór Lend-Lease Act (amerykańskiej ustawy z czasów II wojny światowej, na podstawie której USA przekazywały broń sojusznikom) - przypomniał.

Według generała o militarnym zwycięstwie Ukrainy mogą przesądzić głównie dostawy ciężkiej artylerii, systemów obrony przeciwlotniczej, samolotów bojowych i nowoczesnych bezzałogowców (dronów).

Wiktor Jahun był zastępcą szefa SBU w latach 2014-15. Brał też udział w walkach z prorosyjskimi separatystami o przejęcie kontroli nad miastem Słowiańsk w Donbasie.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Ukraina24, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: