Ostrzał obwodu charkowskiego. Jedna osoba nie żyje, sześć rannych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiego
Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiegoTVN24
wideo 2/25
TVN24Gen. Skrzypczak: Rosjanie za wszelką cenę chcą przełamać obronę armii ukraińskiej w rejonie łuku donbaskiego

Ukraina walczy z rosyjską agresją już 63. dobę. Szef władz obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow poinformował, że w środę w rosyjskich atakach w regionie zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował zaś do Ukraińców, by przygotowali się na kilka bardzo trudnych tygodni działań bojowych związanych z planowaniem przez siły rosyjskie wielkiej ofensywy w Donbasie. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech spotkali się przedstawiciele resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszyscy jesteśmy zdeterminowani pomóc Ukrainie wygrać dzisiaj i zbudować siłę na jutro – powiedział po spotkaniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

> W regionie donieckim, w trzech oddzielnych incydentach zginęło trzech cywilów, a co najmniej sześć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko. W Charkowie na wschodzie kraju zginęły trzy osoby, a kolejne siedem zostało rannych w wyniku ostrzału - oświadczył na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeh Synehubow.

> Gazprom podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Czeski premier Petr Fiala napisał na Twitterze, że wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia. Według Fiali konieczne jest stopniowe odchodzenie od uzależnienia od rosyjskich surowców.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:30

  Izba Gmin parlamentu Kanady jednogłośnie przyjęła uchwałę uznającą działania Rosji na terenie Ukrainy za ludobójstwo. Kanada uczestniczy w dokumentowaniu tych zbrodni.

  "Istnieją jasne i obszerne dowody systematycznych i masowych zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych wobec mieszkańców Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, kierowane przez prezydenta Władimira Putina (…) Izba uznaje, że Federacja Rosyjska dopuszcza się aktów ludobójstwa wobec narodu Ukrainy" - napisano w uchwale zgłoszonej przez Heather PcPherson, parlamentarzystkę Nowej Partii Demokratycznej (NDP), zajmującą się w tej partii sprawami zagranicznymi.

  Uchwała wylicza masowe zbrodnie takie jak zamierzone zabójstwa, okaleczanie zwłok, przymusowe przesiedlenia ukraińskich dzieci na teren Rosji, tortury i gwałty, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze.

 • 1:20

 • 1:10

  W trakcie środowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego w sprawie finansowania budowy pokoju ambasador Krzysztof Szczerski komplementował wysiłki organów ONZ na rzecz wzmocnienia architektury budowania pokoju. Uznał je za bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej

  "W ciągu ostatnich dwóch miesięcy światem wstrząsnęła niesprowokowana i nieuzasadniona agresja militarna Rosji na Ukrainę stanowiąca rażące naruszenie podstawowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Każdego dnia słyszymy o tym z pierwszej ręki od tych, którzy uciekli z Ukrainy, aby znaleźć schronienie w Polsce" – podkreślił dyplomata.

 • 0:39

  Ukraina rozpoczęła już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski na Zjeździe Władz Lokalnych i Regionalnych.

  Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski powiedział, że Rosja decydując się na inwazję Ukrainy miała nadzieję na wewnętrzny podział kraju, którego Ukraińcy nie będą w stanie przezwyciężyć dążąc do zwycięstwa. Ale dwa miesiące ukraińskiego oporu wykazały, że Kreml mylił się.

  Zełenski podkreślił, że według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów. - Ponad 32 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, ponad 1500 placówek oświaty i ponad 350 placówek medycznych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Olbrzymie straty poniosła gospodarka - setki przedsiębiorstw zostało zniszczonych. Ok. 2500 km dróg i prawie 300 mostów zostało uszkodzonych lub zniszczonych - powiedział Zełenski.

  Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o statystykę. "To jest Mariupol, to jest Wołnowacha, to jest Ochtyrka, Czernichów, Borodianka i dziesiątki, dziesiątki innych naszych miast, osiedli i wsi" - podkreślił Zełenski.

  Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów a 5 mln udało się za granicę. Jednak 95 proc. migrantów chce powrócić do swych domów. "Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania planów odbudowy, wygodnej, europejskiej Ukrainy" - podkreślił.

  Ukraiński prezydent poinformował, że w środę otrzymał zapewnienia przyłączenia się do odbudowy od przywódców wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i Włoch.

 • 23:39

  Wielka Brytania i inne państwa zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie w ramach długoterminowego wsparcia militarnego samoloty bojowe - oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. W wygłoszonym w Londynie przemówieniu na temat wyzwań w polityce zagranicznej Truss powiedziała, że w wojnie na Ukrainie Zachód "musi być przygotowany na długą drogę i musi podwoić wsparcie" dla tego kraju. Podkreśliła, że "los Ukrainy wciąż jest niepewny" i Zachód "nie może popaść w samozadowolenie".

  - Jeśli Putinowi uda się odnieść sukces, w Europie dojdzie do niewyobrażalnego cierpienia, a na całym świecie pojawią się straszliwe konsekwencje. Już nigdy nie będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Broń ciężka, czołgi, samoloty, musimy głęboko sięgnąć do naszych zapasów, zwiększyć produkcję. Musimy zrobić to wszystko - przekonywała.

 • 23:20

  Senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek uchwalonej przez Sejm nowelizacji, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy.

 • 22:51

  Korespondent agencji przekazał, że wybuchy były spowodowane uderzeniami rakiet. Dodał, że miały miejsce w pobliżu stacji telewizyjnej.

 • 22:51

  Ria Novosti poinformowała o serii potężnych eksplozji w centrum Chersonia - mieście okupowanym przez Rosjan.

 • 22:46

  W rozmowie z PAP rumuński politolog odnotował, że od początku wojny mówiło się o możliwości podjęcia przez Rosję próby utworzenia korytarza pomiędzy Donbasem, Krymem i Naddniestrzem. W tym ostatnim stacjonuje ponad 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

  Prof. Carp wskazał, że plan ataku w kierunku tego separatystycznego regionu pojawił się teraz m.in. dlatego, że wojska rosyjskie "rozpaczliwie" potrzebują sukcesu przed 9 maja, czyli hucznie obchodzonego w Rosji święta zakończenia II wojny światowej. - Po zbyt powolnych sukcesach na terenie Donbasu, gdzie nastąpiła stagnacja, w Moskwie pojawił się nowy plan: przekonać przywódców Naddniestrza do zaangażowania się w wojnę i zaatakowania Odessy od północnego zachodu - powiedział politolog, wskazując, że siły ukraińskie bardziej niż na obronie tego miasta skupiają się obecnie na walce w Donbasie.

 • 22:38

  Profesor Radu Carp z wydziału nauk politycznych Uniwersytetu Bukareszteńskiego ocenił, że rosyjskie wojska z Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii nie będą ryzykowały życia i nie podejmą walki na terytorium Ukrainy.

 • 22:25

  Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w środę w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

  Rosjanie kontynuowali w środę ostrzały Charkowa i obwodu z wykorzystaniem artylerii, moździerzy, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - przekazał Syniehubow w komunikatorze Telegram.

  W Charkowie wskutek ostrzałów zginęła jedna osoba, a trzech mieszkańców zostało rannych. Dwóch z nich jest w ciężkim stanie. W ostrzałach w rejonie czuhujewskim ranne zostały trzy osoby, w tym 14-letnie dziecko.

  Jak dodał Syniehubow, siły wroga kontynuują ofensywę na kierunku Iziumu. Poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy wzięły do niewoli pięciu Rosjan. "Zatrzymani najeźdźcy są zdezorientowani i zdemoralizowani. Składają zeznania w sprawie zbrodni swojego dowództwa" - przekazał szef obwodu charkowskiego.

 • 22:13

  Dzieci w szkołach częściowo zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, są zmuszane do podpisywania zeszytów: " Mariupol, obwód rostowski" w Rosji – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  "Co tu dużo mówić. Wkrótce po zwycięstwie dzieci w Rostowie nad Donem i Taganrogu będą podpisywać zeszyty: 'Taganrog,(…) rejon mariupolski, obwód azowski, Ukraina'" – napisał mer.

  Dodał, że mianowany przez wojsko rosyjskie pseudomer Mariupola Kostiantyn Iwaszczenko na spotkaniach z mieszkańcami na pytanie o przynależność terytorialną miasta odpowiada, że Mariupol będzie należeć do obwodu rostowskiego w Rosji.

 • 22:02

  Szmyhal napisał, że Kijów liczy na trzy źródła finansowania odbudowy kraju po wojnie: przekazanie Ukrainie zamrożonych w ramach sankcji rosyjskich aktywów, zagraniczne granty, pożyczki i inwestycje oraz własne środki Ukrainy - jego rządu, przedsiębiorstw i ludzi.

 • 21:56

  W ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny wartość zniszczeń w gospodarce Ukrainy przekroczyła 500 mld dolarów. Oceniamy, że koszt jej odbudowy sięgnie około 600 mld dolarów - napisał ukraiński premier.

  "Bardzo wcześnie w tej rozgrywce (prezydent Władimir) Putin zorientował się, że Ukraińcy stawią zdecydowany opór. To dlatego Rosja zmieniła taktykę i w tej chwili robi wszystko, by zniszczyć gospodarkę Ukrainy" – ocenił. Według niego Ukrainę wycieńcza gospodarczo nie tylko systemowe niszczenie infrastruktury i obiektów przemysłowych, ale też zablokowanie portów, przez które transportowano wcześniej ponad 70 proc. ukraińskiego eksportu.

 • 21:51

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał w artykule zamieszczonym na portalu tygodnika "The Economist" w środę, że PKB Ukrainy skurczy się w 2022 roku z powodu rosyjskiej inwazji o 30-50 procent. Rząd w Kijowie ocenia, że długoterminowo szkody wyrządzone ukraińskiej infrastrukturze sięgną 1 biliona dolarów.

 • 21:40

  Ponad 48 kilogramów złota, skonfiskowanego u ministra z czasów prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, będzie przekazane na rzecz sił zbrojnych - poinformowało w środę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

  Jak podano, wartość skonfiskowanego złota w ekwiwalencie pieniężnym wynosi ponad 90 mln hrywien (ok. 13,2 mln złotych).

  "Majątek był skonfiskowany w ramach postępowania karnego, należał do jednego z byłych wysokiej rangi urzędników z otoczenia eksprezydenta-uciekiniera (...) (Janukowycza)" - dodano. Nazwiska tego urzędnika nie ujawniono.

 • 21:24

  Jedna osoba cywilna zginęła, a osiem odniosło obrażenia w środę na skutek ostrzelania przez wojska rosyjskie miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował wieczorem szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Dodał, że w szpitalu w Bachmucie udzielono pomocy medycznej dwóm osobom, które zostały ranne w obwodzie ługańskim.

 • 21:15

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zamieściło w środę na Twitterze nagranie, na którym widać, jak dochodzi do spektakularnej eksplozji. Słychać głośny huk, a czarne kłęby dymu i żar unoszą się wysoko nad miejscem wybuchu. "Oto jak wygląda eksplozja podczas niszczenia 475 jednostek amunicji wroga" - napisał resort spraw wewnętrznych.

 • 21:05

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował w środę do Ukraińców, by przygotowali się na kilka bardzo trudnych tygodni działań bojowych związanych z przygotowywaniem przez siły rosyjskie wielkiej ofensywy w Donbasie.

  "Przed nami kilka bardzo trudnych tygodni. Praktyczna realizacja uzgodnień, nauka i logistyka wymagają czasu. A Rosja już teraz zgromadziła siły w celu natarcia na szeroką skalę na wschodzie Ukrainy" – napisał Reznikow na Facebooku.

  Przekazał, że pomoc dla Ukrainy będzie wzrastać, ale zanim nadejdzie zwycięstwo, zginą kolejni obrońcy kraju - musimy to wytrzymać.

  Reznikow zaznaczył, że ministrowie obrony krajów partnerskich Ukrainy na spotkaniu w wojskowej bazie USA w Ramstein wyrazili pełne poparcie dla zwiększenia ilości i jakości pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego ocenie gotowość dostarczenia przez partnerów większej ilości nowoczesnej broni odpowiadającej standardom NATO świadczy o tym, że Zachód jest przekonany o zwycięstwie Ukrainy.

  Jak podkreślił, partnerzy już zaczęli dostarczać broń kalibru 155 mm, który jest podstawowym kalibrem artylerii sił zbrojnych krajów NATO, co w przyszłości zapewni pełną kompatybilność między armią ukraińską i armiami krajów Sojuszu.

 • 20:54

  Wiktor Żora, czołowy ukraiński specjalista ds. cyberbezpieczeństwa powiedział w środę, że nadal obserwuje rosyjskie cyberataki na lokalne firmy telekomunikacyjne i operatorów sieci energetycznych. - Trzeba zdać sobie sprawę, że mogą zorganizować więcej ataków na te sektory – powiedział ekspert.

  - Nie powinniśmy lekceważyć rosyjskich hakerów, ale prawdopodobnie nie powinniśmy też przeceniać ich potencjału – dodał.

 • 20:49

  Hakerzy działający na zlecenie rosyjskiego rządu przeprowadzili wiele operacji cybernetycznych przeciwko Ukrainie, których zadaniem było wspieranie ataku zbrojnego i internetowych kampanii propagandowych - podał w środę koncern Microsoft w swoim raporcie.

  Według raportu specjaliści Microsoftu ustalili, że cyberatak, który rozpoczął się rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę, mógł położyć podwaliny pod różne misje wojskowe na ukraińskim terytorium.

  Microsoft poinformował też, że między 23 lutego a 8 kwietnia tego roku zaobserwował 37 rosyjskich niszczycielskich cyberataków w Ukrainie.

  - Rosyjscy generałowie i szpiedzy próbowali uczynić cyberataki częścią swoich działań wojennych – powiedział Thomas Rid, profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

  Microsoft podkreślił, że niektóre rosyjskie akcje militarne w Ukrainie, już podczas wojny, skorelowane były z atakami cybernetycznymi. Przykładem takiego działania był ostrzał rakietowy wieży telewizyjnej w Kijowie 1 marca, który zbiegł się z atakami hakerskimi na firmy medialne w stolicy Ukrainy.

 • 20:39

  Spółka przekazała również, że obecnie dla BASF w Rosji i na Białorusi pracuje 684 pracowników. Firma podjęła decyzję o dalszym wspieraniu swoich pracowników w obu krajach do końca 2022 roku. Szczegółowe plany uporządkowanego zaprzestania działalności BASF w Rosji i na Białorusi są obecnie opracowywane. W 2021 roku Rosja i Białoruś odpowiadały za około 1 procent całkowitej sprzedaży Grupy BASF.

 • 20:36

  BASF zamyka działalność w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem działalności wspierającej produkcję żywności - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Niemiecki BASF to - według Financial Times - największy koncern chemiczny na świecie.

  W oświadczeniu przypomniano, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę od 3 marca tego roku wstrzymano nowe inwestycje. "Rada Dyrektorów Wykonawczych BASF SE podjęła obecnie decyzję o zakończeniu pozostałej działalności biznesowej firmy w Rosji i na Białorusi do początku lipca 2022 roku" – napisano.

  Zaznaczono, że z decyzji jest wyłączona działalność wspierająca produkcję żywności "ponieważ wojna grozi wywołaniem globalnego kryzysu żywnościowego".

  Dodano, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na "ostatni rozwój wypadków na wojnie" oraz wynika z przepisów prawa międzynarodowego, "w tym z piątego pakietu sankcji UE".

 • 20:30

  - W tym tygodniu władze Rosji zaczęły nową serię energetycznego szantażu Europejczyków. Decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii to kolejny argument na korzyść tego, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie jakiejkolwiek normalnej gospodarczej współpracy z Rosją - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na Telegramie.

  Jak mówił, "Rosja rozpatruje jako broń nie tylko gaz, ale jakikolwiek handel". - Im szybciej wszyscy w Europie przyznają, że w handlu nie można zależeć od Rosji, tym szybciej może być zagwarantowana stabilność europejskim rynkom - dodał Zełenski.

 • 20:20

  Ukraińskie resort obrony podał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał 234 obrońcom Ukrainy odznaczenia państwowe, z czego 41 z nich pośmiertnie.

 • 20:08

  W Naddniestrzu - graniczącym z Ukrainą separatystycznym regionie Mołdawii - wzmocniono procedury na punktach kontrolnych w związku z prowokacjami ze strony Rosji – podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "W naddniestrzańskim regionie Republiki Mołdawii w związku z licznymi prowokacjami ze strony Rosji wprowadzono czerwony stopień zagrożenia terrorystycznego" - czytamy w komunikacie Sztabu opublikowanym na Facebooku.

  Jak dodano, wzmocniono tam kontrole na punktach kontrolnych i odwołano przygotowania do defilady z okazji 9 maja (dnia zwycięstwa). Personel sił bezpieczeństwa ma przebywać w koszarach.

  Według ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Malar Rosja jest gotowa, by wykorzystać separatystyczne Naddniestrze, gdzie od trzech dni dochodzi do incydentów, jako przyczółek do ataku na Ukrainę albo resztę Mołdawii.

 • 19:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

  "Podziękowałem Komisji Europejskiej za decyzję o zniesieniu ceł, przydziałów na ukraińskie towary przemysłowe, żywność. Omówiłem dalsze wsparcie, w tym MSZ. Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła o szóstym pakiecie sankcji, który musi obejmować embargo na ropę" – napisał.

 • 19:49

  Sześcioletnia mieszkanka miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie zbiera pieniądze dla ukraińskiej armii grając na flecie. Poinformowała o tym w środę portal Suspilne jej mama.

  W ciągu dwóch dni mała Sołomija Reut zebrała pieniądze wystarczające na zakup kamizelki kuloodpornej. Do kieszeni kamizelki dziewczynka włożyła własnoręcznie napisany list, w którym życzy przyszłemu właścicielowi, by powrócił do domu jako zwycięzca. List kończy się słowami "Bardzo ci dziękuję. Sołomija".

  Jej mama wskazała, że te wszystkie działania to wyłączna inicjatywa sześciolatki, która zamierza w ten sposób wspierać ukraińskich bohaterów dopóty, dopóki będzie trzeba.

 • 19:38

  Dzieła wybitnych malarzy, takich jak najbardziej znany rosyjski marynista Iwan Ajwazowski, zostały wywiezione przez żołnierzy rosyjskich z Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez BBC.

  Powiedział on, że obrazy i ikony z Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Krajoznawczego w Mariupolu przekazała Rosjanom jedna z urzędniczek, która "znała tajne miejsce przechowywania dzieł i osobiście przekazała wszystkie z rąk do rąk".

  Wśród wywiezionych obrazów jest "Świt nad wybrzeżem Kaukazu" Iwana Ajwazowskiego oraz szkic do obrazu "Czerwony zachód", którego autorem jest wybitny mariupolski pejzażysta greckiego pochodzenia Archip Kuindży.

 • 19:32

  Dzieła wybitnych malarzy, takich jak najbardziej znany rosyjski marynista Iwan Ajwazowski, zostały wywiezione przez żołnierzy rosyjskich z Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez BBC.

 • 19:18

  W tegorocznej edycji Han Kuang - corocznych ćwiczeń wojskowych sił zbrojnych Tajwanu zostaną uwzględnione wnioski wyciągnięte z rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ogłosili przedstawiciele tajwańskiej armii. Celem manewrów jest zwiększenie gotowości bojowej przeciwko chińskiej inwazji.

 • 18:55

  Szefowa MSW Łotwy Marija Golubeva poinformowała o wpisaniu na tak zwaną czarną listę 41 cudzoziemców, którzy mogą stanowić zagrożenie dla łotewskiego bezpieczeństwa narodowego. To krok podjęty w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.

 • 18:53

  Wojska rosyjskie intensyfikują działania na południowym wschodzie Ukrainy. Próbują przełamać pozycje obrońców, ale w większości przypadków nie osiągają celu i poniósłszy straty wycofują się - oceniają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich po 61 pełnych dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

 • 18:52

  Szef Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) Zurab Polilikaszwili napisał na Twitterze, że kraje należące do tej organizacji postanowiły zawiesić Rosję w prawach członka. Sama Rosja poinformowała, że wycofuje się z UNWTO.

 • 18:51

  Wojska rosyjskie nasilają ofensywę w Ukrainie, praktycznie na wszystkich kierunkach agresor prowadzi intensywny ostrzał – poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

 • 18:50

  Austria nadal płaci za rosyjski gaz wyłącznie w euro – informuje agencja APA, powołując się na wypowiedź kanclerza Karla Nehammera. Szef austriackiego rządu określił mianem fake newsa informację podaną przez rosyjskie agencje prasowe (m.in. Tass), jakoby Austria zgodziła się na płatność w rublach.

 • 18:36

  Rozmówcy Meduzy podkreślają, że pracownicy administracji Putina nie uważają, iż Rosja powinna przyłączać "depresyjne regiony", ale jest to życzenie "najwyższego kierownictwa", czyli prezydenta.

  Portal podaje, że rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło, że obecnie głównym zadaniem rosyjskich wojsk jest "ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą". Źródła uważają, że "pełna kontrola" przewiduje przeprowadzenie wyżej wymienionych referendów.

 • 18:28

  W tych samych dniach w obwodzie chersońskim, częściowo okupowanym przez Rosję, może odbyć się referendum w sprawie ogłoszenia "niepodległości" i utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej, na kształt DRL i ŁRL. W dalszej kolejności "republika" także może być włączona do Rosji - twierdzą rozmówcy.

  Według źródeł pierwotnie referenda zaplanowano na koniec kwietnia, ale były kilka razy przenoszone w związku z niepowodzeniami rosyjskiej armii na froncie. Zaznaczono, że daty mogą znów się zmienić z tego samego powodu.

 • 18:20

  W połowie maja odbędą się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie oraz referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej – podał w środę niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na źródła.

  Według trzech źródeł bliskich administracji rosyjskiego prezydenta w połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republice Ludowej (DRL) powinny odbyć się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji. Dwa źródła wymieniły daty 14 i 15 maja.

  Tzw. republiki mogą być "przyłączone" do Rosji w granicach uznanych przez nią 21 lutego, czyli obejmując całe obwody ługański i doniecki.

 • 18:10

  "Około 45 proc. zabudowy Trościańca ucierpiało w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich. Zidentyfikowano uszkodzenia 122 budynków mieszkalnych i szpitali" - napisało DBR w środowym komunikacie.

  Państwowe Biuro Śledcze przekazało również doniesienia, że w Trościańcu trwa ekshumacja miejsc pochówku, gdzie spoczywają ofiary rosyjskiej agresji. "Funkcjonariusze DBR odnaleźli w miasteczku pułapki minowe i pozostałości amunicji wroga. (...) Udało się też odzyskać sześć samochodów, które zostały skradzione mieszkańcom miasta przez okupantów" - dodała ukraińska instytucja rządowa.

  20-tysięczny Trościaniec w południowo-wschodniej części obwodu sumskiego został zajęty przez rosyjskie wojska na początku marca, a następnie po ponad trzech tygodniach wyzwolony przez siły ukraińskie. W miasteczku odnotowano szereg zbrodni przeciwko ludności cywilnej. Pojawiły się też doniesienia o zaminowaniu przez najeźdźców m.in. pól, poboczy dróg i terenu miejscowego cmentarza.

 • 17:44

  Papież Franciszek ucałował ukraińską flagę podczas audiencji generalnej - podał watykański dziennik "L'Osservatore Romano". To już drugi taki gest papieża. Wcześniej ucałował niebiesko-żółtą flagę z Buczy, wkrótce po ujawnieniu masakry ludności w tej miejscowości, dokonanej przez Rosjan.

  Jak poinformowała gazeta, w audiencji generalnej na placu Świętego Piotra uczestniczyło 11 ukraińskich sierot z Iwano-Frankowska na zachodzie Ukrainy. Od początku marca przebywają one w miejscowości Cattolica we włoskim regionie Emilia-Romania.

 • 17:43

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: Przybyłem na Ukrainę po wizycie w Moskwie. Będziemy kontynuować naszą pracę, by zwiększyć wsparcie humanitarne i zapewnić ewakuację cywilów ze stref konfliktu. Im wcześniej ta wojna się zakończy, tym lepiej, dla dobra Ukrainy, Rosji i świata.

 • 17:41

  Premier Włoch Mario Draghi podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o pełnym poparciu dla jego kraju - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Zełenski podziękował za przyjęcie ponad 100 tysięcy ukraińskich uchodźców wojennych.

 • 17:40

  Embargo na dostawy rosyjskich surowców energetycznych zwiększy presję na Kreml - oświadczył szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod, który zapowiedział poparcie przez Kopenhagę najostrzejszych sankcji UE wobec Moskwy.

 • 17:39

  Rosyjscy okupanci zatrzymują dziennikarzy ukraińskich i próbują ich zmusić do współpracy – poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

  Napisała, że dziennikarze na terenach okupowanych otrzymują groźby, w ich domach przeprowadzane są rewizje, a ich bliscy są aresztowani.

 • 17:13

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian omówili telefonicznie konieczność zwiększenia pomocy dla ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjskim agresorem - poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

 • 17:13

  "Ponad 400 rannych znajduje się w obleganym przez wojska rosyjskie kombinacie metalurgicznym Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Ukrywają się tam także cywilni mieszkańcy miasta" – poinformował sanitariusz pułku Azow, cytowany przez portal Suspilne.

  - Nie podam dokładnej liczby rannych w Azowstalu, ale przekracza ona 400 osób. I trzeba mieć świadomość, że ta cyfra rośnie, bo ostrzały, naloty i ataki rakietowo-bombowe nie ustają ani na chwilę – powiedział sanitariusz, podkreślając, że ranni są także wśród cywilów.

 • 16:59

  Rosyjskie siły przetrzymują w areszcie w okupowanym przez nich Chersoniu ponad 300 proukraińskich aktywistów i weteranów walk w Donbasie, którzy są przesłuchiwani i torturowani - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 16:44

  Jedna kobieta zginęła w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie szpitala w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj na Telegramie.

 • 16:39

  Rząd federalny Niemiec planuje zmiany prawne w celu lepszego egzekwowania sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów – poinformowała w Berlinie rzeczniczka ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni).

 • 16:38

  Rosja jest gotowa, by wykorzystać separatystyczne Naddniestrze na terytorium Mołdawii jako przyczółek do ataku na Ukrainę albo resztę Mołdawii - oceniła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez agencję Reutera.

 • 16:38

  Rząd Kanady poinformował w komunikacie, że nakłada kolejne sankcje po agresji Rosji na Ukrainę, tym razem na 203 osoby, które zaangażowane są w próby zajęcia przez rosyjskie siły pewnych terytoriów w Donbasie na wschodzie kraju.

 • 16:37

  Ośmiu japońskich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane w Rosji z powodu krytykowania przez rząd w Tokio rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazało MSZ w Moskwie.

  Resort dyplomacji podał, że przedstawiciel ambasady Japonii w Moskwie został poinformowany, iż ośmiu dyplomatów tego kraju ma opuścić Rosję do 10 maja. Ministerstwo zaznaczyło, że ruch ten został spowodowany przez "otwarcie wrogi, antyrosyjski kierunek" polityki japońskiego rządu - podał Reuters.

  Na początku kwietnia Japonia wydaliła ośmiu rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie, w tym zbrodnie popełniane na ludności cywilnej.

 • 16:34

  Naddniestrze zawsze było miejscem, gdzie stacjonował rosyjski kontyngent pokojowy, a wszyscy załatwiali sobie za pieniądze wyjazd tam na emeryturę. Dlatego żołnierze stamtąd nie garną się do walki - uciekną jako pierwsi i zostawią nam składy amunicji - powiedział na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

 • 15:57

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nakryła pracownika jednego z obiektów o charakterze obronnym na zbieraniu tajnych informacji o ukraińskich samolotach bojowych i infrastrukturze sił powietrznych – podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na rzecznika SBU Artema Dechtiarenkę.

 • 15:37

  Żadne z państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli sojuszników Rosji i Białorusi, nie chce podjąć decyzji o udziale w "operacjach pokojowych" za granicą. Nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie - poinformował na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 15:03

  Apelujemy o wprowadzenie sankcji przeciwko rosyjskiego Gazprombankowi – oświadczył szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak na Telegramie.

  Jermak oświadczył, powołując się na agencję Bloomberg, że dotychczas 10 europejskich nabywców źródeł energii otworzyło specjalne rachunki w Gazprombanku. "Proponujemy naszym sojusznikom wprowadzenie ograniczeń także przeciw Gazprombankowi" – oznajmił.

 • 14:59

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pradze z premierem Czech Petrem Fialą. Rozmowa była w znacznej większości poświęcona pomocy obu krajów dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy – przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 • 14:50

  Władze obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy zakończą rok szkolny w placówkach oświatowych już 2 maja - poinformowała gazeta internetowa Ukraińska Prawda za rzecznikiem ochrony języka państwowego Tarasem Kreminiem.

  Przekazano, że taka decyzja ma zapobiec ewentualnym rosyjskim prowokacjom.

 • 14:48

  Rosja poinformowała o wydaleniu trzech norweskich dyplomatów. Informację tę potwierdziła szefowa MSZ Norwegii Anniken Huitfeldt, która stwierdziła, że "decyzja Rosjan nie ma podstaw".

  - Norwescy dyplomaci działali zgodnie z konwencją wiedeńską - podkreśliła Huitfeldt. Jednocześnie dodała, że "nie jest zdziwiona" reakcją rosyjskiego MSZ.

  Wcześniej Norwegia za personae non gratae uznała trzech rosyjskich dyplomatów w związku z ich działalnością szpiegowską.

 • 14:45

  Żołnierze rosyjscy zabijali cywilnych mieszkańców w Buczy pod Kijowem celowo i stworzyli listy tych, których chcieli zabić – poinformował mer Buczy Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji CBC.

  Fedoruk oświadczył, że miejscowi kolaboranci mogli pomóc Rosjanom zestawić listy, podając imiona i adresy.

  "Widziałem te listy. Nie były napisane własnoręcznie. Podyktował je ktoś z miejscowych. Mogło dojść do jakiejś kolaboracji. Tak więc oni zawczasu wiedzieli, do kogo idą, pod jaki adres i co to za człowiek".

 • 14:41

  Członkowie Izby Gmin, którzy zostali objęci sankcjami przez rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych z powodu "podsycania rusofobicznej histerii", powinni to traktować jako wyróżnienie - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

 • 14:32

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że został zaproszony przez prezydenta Indonezji Joko Widodo na szczyt G20.

 • 14:27

  Von der Leyen: Naszym celem jest uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji.

 • 14:25

  Von der Leyen: Decyzja o płatności w rublach nie jest uwzględniona w kontrakcie.

 • 14:25

  Von der Leyen: Kreml kolejny raz poniósł porażkę, próbując wbić klin między sojuszników.

 • 14:24

  Von der Leyen w sprawie dostaw gazu: Nasza reakcja będzie zdecydowana i skoordynowana.

 • 14:23

  W Brukseli głos zabiera szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 14:05

  Polska w Brukseli zaapelowała o dodatkowe środki w związku z sytuacją w Ukrainie. Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu z ambasadorami "27-ki" przekazał, że według szacunków ONZ ponad 12 milionów ludzi na Ukrainie potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.

 • 13:59

  W wyzwolonym miasteczku Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy znaleziono około 20 miejsc, w których rosyjskie wojska torturowały cywilów - przekazało na Telegramie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) Ukrainy. Pozostały tam pałki, kajdanki, metalowe szczypce i zakrwawiona odzież ofiar - poinformowano.

 • 13:54

  Rosyjskie wojska okupacyjne zmuszają personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do wywieszenia portretu Władimira Putina oraz udziału w przygotowaniu obchodów 9 maja w Enerhodarze – poinformował szef Enerhoatomu Petro Kotin, cytowany przez portal Hromadske.

 • 13:43

  Mieszkańcy Kijowa są proszeni przez władze miasta o powstrzymanie się od odwiedzania cmentarzy na czas wojny z Rosją - informuje Ukrainska Prawda za oficjalnym kanałem urzędu miasta na Telegramie.

  Przypomniano, że "stolicę wielokrotnie trafiały rakiety, ginęli cywile, niszczone były domy, szkoły i przedszkola. Doszło także do ostrzałów cmentarzy".

 • 13:27

  Papież Franciszek zaapelował do wiernych o modlitwy w intencji pokoju. Podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra mówił, że ludzkość jest spragniona pokoju i braterstwa.

  - Proszę was, byście trwali w nieustannej modlitwie o pokój. Niech zamilknie broń, niech ci, którzy mają władzę, by zatrzymać wojnę, usłyszeli wołanie całej ludzkości o pokój - powiedział.

 • 13:18

  Oblężony przez rosyjskie wojska Mariupol coraz bardziej przypomina getto - obywatele Ukrainy nie mogą wjechać do miasta bez zaświadczenia o przejściu "filtracji", a swoboda poruszania się po ulicach została ograniczona - przekazał na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Od wtorku rosyjscy okupanci zabronili wjazdu do Mariupola nawet od strony Nowoazowska (miasta na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej - red.). (...) Obywatelom Rosji i 'republiki donieckiej' wydają pozwolenia na wjazd bez 'filtracji', które jest ważne przez trzy dni. W przypadku wszystkich pozostałych osób zaświadczenia o przejściu 'filtracji' obowiązują zaledwie przez tydzień" - relacjonował Andriuszczenko.

 • 13:08

  W ciągu doby w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby, a 15 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich i moździerzowych dzielnic mieszkalnych – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  "W Charkowie w nocy kilka razy trafione były domy mieszkalne w dzielnicy kijowskiej, w tym dziewięciopiętrowy budynek" – napisał Syniehubow. Rosjanie ostrzeliwali także szereg innych dzielnic miasta, a także miejscowości w obwodzie – Zołocziw, Derhacze, Czuhujiw.

 • 12:47

  Australijski rząd przekaże Ukrainie sześć haubic M777 wraz z amunicją o łącznej wartości 26,7 milionów dolarów australijskich (19 milionów dolarów amerykańskich) w celu pomocy w walce z Rosją, o czym poinformowali w środę oświadczeniu australijski premier Scott Morrison i minister obrony Peter Dutton.

 • 12:35

  We wtorek wieczorem i w środę rano rosyjskie wojska użyły w Awdijiwce w obwodzie donieckim zabronionej amunicji fosforowej - poinformował na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. W wyniku tych ataków w mieście wybuchło kilka pożarów - dodał.

  Protokół III konwencji genewskiej z 1977 roku zabrania wykorzystywania białego fosforu jako broni na terenach zamieszkanych przez cywilów. Pociski te można stosować tylko jako amunicję oświetlającą lub znaczniki celów z dala od budynków mieszkalnych.

 • 12:35

  W ocenie Blinkena władze USA nie zauważyły dotychczas "żadnych oznak, że prezydent Rosji Władimir Putin realnie myśli o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z Ukrainą". "Z wypowiedzi rosyjskiego przywódcy wynikało już od dawna, że nie chodziło mu o potencjalne wejście Ukrainy do NATO (jako zagrożenie dla Kremla - red.). On od samego początku był przekonany, że Ukraina nie ma prawa być suwerennym, niepodległym państwem" - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji.

 • 12:30

  Przyspieszamy nasze działania na rzecz wsparcia Ukrainy. Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

 • 12:29

  Rosjanie zaminowali cmentarz w pobliżu Czernihowa, obok grobów nadal widać doły po wykopanych minach.

  - Ukraińscy żołnierze ostrzegli nas, że cmentarz jest zaminowany i dlatego musimy szukać innego miejsca, by chować zmarłych - mówi Stanisław, lekarz szpitala w Czernihowie, w którego piwnicach mieści się kostnica.

 • 12:29

  Rosyjskie wojsko od rana w środę ostrzeliwuje gminę Hirske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, zniszczona została też stacja elektroenergetyczna – podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.

 • 11:45

  Mieszkańcy obwodów biełgorodzkiego, kurskiego i woroneskiego w Rosji zaczynają właśnie się przekonywać, czym jest "demilitaryzacja" - napisał w środę na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do serii wybuchów w magazynach paliw i składach amunicji w Rosji.

  "Jak można wyjaśnić te incydenty? W bardzo prosty sposób. Rosjanie, jeśli zdecydowaliście się z całą mocą atakować sąsiedni kraj, zabijać tam wszystkich, kogo się da i rozjeżdżać cywilów czołgami, a jako zaplecze tych zbrodni wykorzystujecie swoje bazy paliw, to wcześniej czy później będziecie musieli spłacić długi" - oświadczył Podolak.

  "Rozbrajanie składów rosyjskich morderców w Biełgorodzie i Woroneżu jest procesem całkowicie naturalnym, żywiołowym. Karma to okrutna rzecz" - dodał polityk.

 • 11:36

  Rosjanie rozpędzili pokojowy miting w okupowanym Chersoniu. Użyto granatów hukowych i gazu łzawiącego – poinformowało Suspilne Chersoń w Telegramie.

 • 11:24

  Wojna na Ukrainie stanowi poważne zagrożenie dla jej rolnictwa, tym samym dla światowego zaopatrzenia w żywność – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda w środę po spotkaniu w Wilnie z komisarzem unijnym Januszem Wojciechowskim i stwierdził, że Litwa powinna pomóc Ukrainie w eksporcie zboża.

 • 11:05

  Portal Hromadske opublikował w środę zbiorowe dane o sytuacji na froncie:

  W obwodzie dniepropietrowskim ostrzeliwane były miejscowości przy granicy z obwodem chersońskim. W Zełenodolsku jedna osoba została ranna po ataku na obiekt energetyczny.

  Rosjanie kontynuowali ostrzały Charkowa, wywołując pożary w dzielnicach mieszkalnych w centrum miasta. Poza Charkowem prowadzono ostrzał Zołocziwa, Derhacz, Czuhujiwa. Pod Iziumem w południowej części obwodu toczą się walki.

  Praktycznie cały obwód ługański znalazł się pod ostrzałem przeciwnika, a w największym stopniu – Rubiżne i Lisiczańsk. Rosjanie m.in. ostrzelali szkołę, w podziemiach której ukrywały się 23 osoby – obyło się jednak bez ofiar. Ogółem w ciągu doby zginęły trzy osoby.

  W obwodzie donieckim działania bojowe toczyły się wzdłuż całej linii frontu. W Awdijiwce Rosjanie przeprowadzili naloty i ostrzały z artylerii rakietowej. W Zajcewie użyto amunicji kasetowej. Ciągle ostrzeliwane z artylerii były Marjinka, Krasnohoriwka, Wuhłedar, Liman. Sytuacja w Mariupolu nie zmieniła się – zakłady Azowstal są ostrzeliwane, ale skoncentrowane tam siły ukraińskie "trzymają się".

  W obwodzie chersońskim wybuchy i ostrzały były niemalże na całym terytorium. W rejonach graniczących z sąsiednimi obwodami toczyły się działania bojowe.

 • 10:24

  Jednostki rosyjskich sił zbrojnych ostrzelały nocą miejscowość Zajcewo, leżącą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z amunicji kasetowej - informuje w środę Ukrinform za lokalnymi władzami.

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa wielokrotnie powtarzała, że amunicja kasetowa to broń niekonwencjonalna zakazana prawem międzynarodowym, co oznacza, że użycie jej przez Rosjan w trakcie wojny na Ukrainie to zbrodnia.

 • 10:15

  Rosyjskie wojska przypuściły w środę kolejny atak na zabudowania huty Azowstal w Mariupolu, gdzie bronią się ostatni ukraińscy żołnierze.

  Ukraińscy obrońcy i cywile są uwięzieni na terenie atakowanej huty – poinformował doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak dodał, nie osiągnięto porozumienia w sprawie ewakuacji cywilów.

 • 10:13

  Sztab generalny ukraińskiej armii przekazał w środę, że od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej łączne szacunkowe straty wroga wynoszą: 22400 żołnierzy, 939 czołgów, 2342 bojowe wozy piechoty, 185 samolotów, 155 helikopterów, 421 systemów artyleryjskich.

  Sztab dodał, że największe straty w ciągu minionej doby rosyjskie wojska odnotowały na kierunkach kurachiwskim i iziumskim w obwodach donieckim i charkowskim.

 • 10:06

  Mam wrażenie, że rosyjscy dowódcy imitują działania wojenne na Ukrainie, żeby zadowolić prezydenta Władimira Putina - ocenił we wtorek były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy generał Wiktor Jahun w rozmowie na antenie telewizji Ukraina 24.

  - Zamiast oszczędzać specjalistyczne formacje piechoty morskiej i wojsk powietrznodesantowych, Rosjanie potraktowali je jak zwykłą liniową piechotę i rzucili do walki m.in. w obwodzie kijowskim. Nic zatem dziwnego, że te elitarne oddziały zostały zdziesiątkowane, a teraz - przetrzebione fizycznie i zdegradowane moralnie - nie chcą już dłużej walczyć na Ukrainie - powiedział Jahun.

 • 9:40

  "Jednym z dziwnych żądań Rosji na początku tej wojny była 'pełna demilitaryzacja' Ukrainy. Po wczorajszym epokowym spotkaniu 40 ministrów obrony mam dla Rosji złe wieści. Zdolności, szybkość, uproszczona logistyka i rozszerzony zasięg broni - Ukraina się wzmacnia" – napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

 • 9:38

  W ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia na telefony zaufania zgłoszono 400 rosyjskich gwałtów na dzieciach i dorosłych – poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa. Chodzi o tereny, które do końca marca były zajęte przez Rosjan.

  "Pod koniec marca nasi wojskowi zaczęli wyzwalać obwód kijowski. Ludzie zaczęli dzwonić z tych terenów i mówić, że stali się ofiarami przemocy seksualnej. Razem z UNICEF uruchomiliśmy bezpłatny telefon pomocy psychologicznej. Od 1 do 14 kwietnia takich telefonów było 400. Ludzie oczywiście dzwonią dalej" – powiedziała Denisowa w wywiadzie dla telewizji Suspilne.

 • 9:15

  Prawie trzy czwarte Amerykanów popiera wysyłanie przez Stany Zjednoczone uzbrojenia na Ukrainę, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji - wynika z badania zakończonego we wtorek, które zostało przeprowadzone przez Reuters-Ipsos na grupie 1005 osób.

 • 9:00

 • 8:55

  Armia rosyjska po raz drugi uderzyła rakietami w most drogowo-kolejowy przez ujście Dniestru w rejonie Zatoki Odeskiej - poinformowali w środę rano rzecznik obwodu odeskiego Serhij Bratczuk i szef kolei ukraińskich Ołeksandr Kamyszin. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał. Most został uszkodzony.

 • 8:46

  W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 dzieci, a rannych zostało 393 – takie liczby przekazuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Nie są to pełne dane, bo władze w Kijowie nie są w stanie ustalić liczby ofiar na okupowanych terenach i w rejonie walk

 • 8:14

  "Ukraina zachowuje kontrolę nad większością swojej przestrzeni powietrznej. Rosji nie udało się skutecznie zniszczyć Ukraińskich Sił Powietrznych ani zdusić ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Ukraina nadal naraża zasoby rosyjskich sił powietrznych na ryzyko. Działania rosyjskiego lotnictwa koncentrują się głównie na południowej i wschodniej Ukrainie, zapewniając wsparcie rosyjskim siłom lądowym. Rosja ma bardzo ograniczony dostęp do przestrzeni powietrznej na północy i zachodzie Ukrainy, ograniczając działania ofensywne do głębokich uderzeń z wykorzystaniem broni dystansowej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Rosja kontynuuje ataki na ukraińskie zasoby wojskowe i infrastrukturę logistyczną w całym kraju. Większość rosyjskich ataków lotniczych w Mariupolu jest prawdopodobnie prowadzona przy użyciu niekierowanych bomb swobodnie spadających. Broń ta ogranicza możliwości Rosji w zakresie skutecznego rozróżniania celów uderzeń, co zwiększa ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej" - dodano.

 • 8:08

  Dwoje dzieci w wieku ośmiu i dziewięciu lat, rannych w Mariupolu w wyniku rosyjskich ostrzałów w marcu i wywiezionych do Rosji, wróciło do Ukrainy. Kontynuują leczenie w szpitalu w Kijowie - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat prokuratury generalnej.

 • 7:56

  W środę nad ranem w Kursku, ok. 120 kilometrów od granicy z Ukrainą, słyszano serię wystrzałów – informuje BBC, powołując się na tamtejsze władze regionalne.

  "Szczegóły incydentu są ustalane. Według wstępnych informacji uaktywnił się system obrony powietrznej. Nie było ofiar ani zniszczeń" – napisał na platformie Telegram gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt.

 • 7:39

  Zachód sprzeciwia się zaangażowaniu Białorusi w proces negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą - oświadczył we wtorek wieczorem rzecznik białoruskiej dyplomacji Anatolij Głaz.

  Na początku kwietnia ministerstwo spraw zagranicznych w Mińsku zwróciło się z apelem do państw UE o "wznowienie dialogu i odejścia od polityki sankcyjnej". "Restrykcje zbyt negatywnie wpływają na zwykłych Białorusinów" - podało wówczas w komunikacie białoruskie MSZ.

 • 7:38

  Wojska rosyjskie ostrzelały miasto Zełenodolsk, a także dwie wsie w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie. Zostało uszkodzone przedsiębiorstwo świadczące usługi w infrastrukturze energetycznej. W wyniku ostrzału została ranna jedna osoba - poinformował Wałentyn Rezniczenko, szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości