Banksy opublikował na Instagramie film o swoim pobycie w Ukrainie

Źródło:
PAP
Banksy opublikował na Instagramie film o swoim pobycie w Ukrainie
Banksy opublikował na Instagramie film o swoim pobycie w UkrainieInstagram/Banksy
wideo 2/21
Banksy opublikował na Instagramie film o swoim pobycie w UkrainieInstagram/Banksy

Banksy zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych nagranie pokazujące, jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa.

W filmie słychać również syrenę alarmową, a mieszkańcy Kijowa rozmawiają o wydarzeniach wojny i komentują prace artysty. Niektórzy nie powstrzymują oburzenia.

Pierwsze prace brytyjskiej gwiazdy street artu Banksy'ego zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo siedmiu prac w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Wideo, w tle którego rozbrzmiewa jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka "Czerwona Ruta", wykonywana przez uliczne muzykantki, jest nagrane w przejściu podziemnym na Majdanie Nezałeżnosti (Niepodległości) w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieciaków "huśtających się" na jeżu przeciwpancernym. W nagraniu oświadczył, iż solidaryzuje się z narodem ukraińskim.

"Banksy zmienił moją percepcję tego gatunku"

Po publikacji filmiku na Instagramie ukraińscy użytkownicy tej sieci społecznościowej licznie zaczęli komentować go i dziękować artyście za wsparcie Ukrainy, podkreślając, że bardzo doceniają jego wsparcie. Również w ukraińskim segmencie Facebooka filmik Banksy’ego stał się bardzo popularny. Użytkownicy tej sieci również dziękują artyście, a jedna z osób wyznała, że "Banksy zmienił moją percepcję tego gatunku, który niegdyś był przeze mnie nielubiany".

Oksana, 19-letnia mieszkanka podkijowskiej Buczy, po pierwszych publikacjach nt. pojawienia się dzieł słynnego artysty na ścianach zburzonych budynków, pojechała do Borodzianki, by na własne oczy je zobaczyć. - Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechali na tę uliczną wystawę w ruinach – mówiła młoda kobieta.

11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: