Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przebywający w czwartek z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie, ogłosił, że zamierza udostępnić kolejne 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i osiemnastu jej sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Blinken przekazał, że poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów.
"Prezydent Biden jasno mówił, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Powtórzyłem tę wiadomość prezydentowi Zełenskiemu i jego zespołowi dziś w Kijowie, który pozostaje - i pozostanie - stolicą suwerennej, niepodległej Ukrainy" - oznajmił w komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji.
Blinken przekazał, że powiadomił Kongres o zamiarze udostępnienia 2,2 mld dolarów na potrzeby długoterminowych inwestycji w obronność Ukrainy i 18 państw regionu, zarówno będących w NATO, jak i innych partnerów USA "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją". Odbędzie się to w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), zakładającego finansowanie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego przez obce państwa.
Blinken poinformował też Zełenskiego o nowo zatwierdzonym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy, pochodzącego bezpośrednio z magazynów sił USA. Jak powiadomił wcześniej szef Pentagonu Lloyd Austin, transza warta 675 mln dolarów zawiera m.in. naprowadzane GPS rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne.
W pakiecie znalazło się także po raz pierwszy 1 tys. pocisków artyleryjskich RAAMS, z czego każdy zawiera 9 min przeciwczołgowych. Austin dodał też, że Wielka Brytania przekaże kolejne wyrzutnie M270 MLRS (gąsienicowa wersja HIMARS).
Nowo ogłoszone pakiety oznaczają, że całkowita wartość pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku kadencji prezydenta Bidena wynosi 15,2 mld dolarów, z czego ok. 14,5 mld - od rozpoczęcia przez Rosję agresji zbrojnej na Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińskie kontrataki w obwodzie charkowskim. "Rosjanie porzucają część sprzętu, trafiają do niewoli"
Zełenski: jesteśmy wdzięczni za ogromne wsparcie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartek, że wizyta Antony’ego Blinkena w Kijowie jest świadectwem wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją oraz gwarancją tego, że Ukraina odzyska swoje terytoria.
- Wizyta pańskiej ekipy jest dla nas ważnym sygnałem i potwierdzeniem przywódczego wsparcia, które istnieje wśród państw świata, wsparcia dla Ukrainy w wojnie za naszą wolność, demokrację, za nasz naród, naszą ziemię, w wojnie z agresją Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy wdzięczni za ten sygnał, za ogromne wsparcie, którego codziennie nam udzielacie – powiedział Zełenski w czasie spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji.
- Są to bardzo ważne sygnały, że Stany Zjednoczone są z nami. Dla nas jest to gwarancja tego, że możemy odzyskać nasze terytoria – dodał prezydent Ukrainy.
Sekretarz obrony USA w Niemczech
W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech trwa kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA, a w posiedzeniu uczestniczy też między innymi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.
Austin podczas otwarcia spotkania mówił, że posiedzenie w Ramstein będzie poświęcone głównie dalszym możliwościom szkolenia wojskowych z Ukrainy oraz "wzmocnieniu zdolności przemysłów zbrojeniowych (państw sojuszniczych) w perspektywie długookresowej".
Relacja na żywo: 197. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Grupa Kontaktowa
Grupa Kontaktowa została zawiązana w Ramstein 26 kwietnia. Sekretarz obrony USA Austin oświadczył wówczas - po rozmowach przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu - że zdecydowano o powstaniu międzynarodowej platformy współpracy, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.
Źródło: Reuters, PAP