Ukraiński sztab: siły zbrojne odparły dziewięć prób natarcia okupantów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu kraju
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu krajuTVN24
wideo 2/9
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu krajuTVN24

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 194 dni. Ukraińskie siły zbrojne skutecznie odparły dziewięć prób natarcia rosyjskich okupantów - poinformował sztab generalny w Kijowie. Czterej rosyjscy generałowie, w tym dowodzący zgrupowaniem sił Zachodniego Okręgu Wojskowego Andriej Syczewoj i dowódcy trzech armii, zostali odwołani z kierowniczych funkcji w związku z porażkami podczas wojny w Ukrainie - oznajmił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:43

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przygotował najnowsze mapy kontroli terenu w Ukrainie.

  • 4:12

    - Ostrzał terenu elektrowni oznacza, że terrorystycznego państwa nie obchodzi co MAEA będzie miała do powiedzenia ani co zdecyduje społeczność międzynarodowa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Dodał, że "Rosja jest zainteresowana jedynie utrzymywaniem najgorszej sytuacji przez możliwie najdłuższy czas. Można temu zapobiec jedynie poprzez wzmocnienie sankcji i oficjalne uznanie Rosji jako państwa terrorystycznego".

  • 3:25

    Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Rosja nie powinna być uznawana za państwo sponsorujące terroryzm.

  • 1:22

    - Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okrok od katastrofy radiacyjnej - oświadczył we wtorek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.

  • 0:00

    Powodem jego nagłej rezygnacji ze stanowiska ambasadora USA w Moskwie była ciężka choroba żony - powiedział były już ambasador John Sullivan portalowi Politico. Żona dyplomaty, prawniczka Grace Rodriguez zmarła w poniedziałek na raka, dzień po ogłoszeniu jego odejściu ze stanowiska.

  • 22:47

    Po rozpoczęciu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę do Łotwy przyjechało ponad 37 tysięcy obywateli Ukrainy - poinformował portal Delfi, powołując się na dane łotewskiego MSW.

    Ponad 32 tysiące ukraińskich uchodźców otrzymało zezwolenie na pobyt z prawem do pracy w tym kraju.

  • 22:39

    Ukraina żąda od Rosji zapewnienia korytarza w celu ewakuacji kobiet i dzieci z terenów położonych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała agencja UNIAN.

    Jak poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk cywile z okolicznych miejscowości chcą jak najszybciej się ewakuować, a sytuacja wokół największej elektrowni jądrowej w Europie jest nadal napięta z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskiego wojska.

  • 22:32

    Cieszę się na myśl o rozpoczęciu współpracy z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która jest dobrze znana na Ukrainie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym nagraniu w poniedzałek.

    "Dziś podziękowałem Borisowi (Johnsonowi, ustępującemu premierowi Wielkiej Brytanii) w imieniu wszystkich Ukraińców. Naprawdę jestem pewien, że to podziękowania w imieniu wielu milionów Ukraińców. Już teraz cieszę się na kontynuację naszej współpracy z Borisem, gdy tylko zacznie pełnić nową funkcję. I nie mniej cieszę się na współpracę z nową brytyjską premier Liz Truss" - mówił ukraiński prezydent.

  • 22:04

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o sukcesie taktycznym wojsk ukraińskich i wyparciu przeciwnika z jego pozycji na kierunku kramatorskim.

    "W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili ponad 40 ostrzałów z wyrzutni rakietowych i ponad 25 ataków lotniczych na cele wojskowe i cywilne na terytorium Ukrainy" - podano w komunikacie.

  • 21:25

    Aktorzy Sean Penn i Ben Stiller znaleźli się wśród 25 obywateli USA objętych zakazem wjazdu do Rosji - poinformowały rosyjskie media, powołując się na komunikat MSZ w Moskwie. Wprowadzone przez Kreml sankcje objęły również urzędników oraz biznesmenów i są odwetem za ograniczenia nałożone na Rosję przez USA.

    Dodano, że zakaz został wydany "na stałe". Na liście osób objętych sankcjami znalazła się między innymi sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo oraz kilku amerykańskich senatorów.

  • 21:16

    W obwodzie dniepropietrowskim doszło do eksplozji, Rosjanie zaatakowali rakietami bazę paliw w rejonie kryworoskim - poinformowały tamtejsze władze.

    W wyniku ataku zostały zniszczone duże zapasy paliwa.

    Władze obwodu dniepropietrowskiego podały, że w wyniku ostrzału wybuchł silny pożar. Doniesień o ofiarach na razie nie ma.

  • 21:02

    Ukraińskie siły zbrojne skutecznie odparli dziewięć prób natarcia okupantów - poinformował sztab generalny w Kijowie.

    "Przeciwnik nadal koncentruje swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego" - podali wojskowi.

    Nadal istnieje groźba zmasowanych ataków powietrznych i rakietowych na infrastrukturę wojskową i cywilną na całym terytorium Ukrainy - dodał sztab.

  • 20:45

  • 20:32

    Z rosyjskiej niewoli uwolniono dotychczas blisko 600 osób, w większości są to wojskowi – powiadomił szef Narodowego Biura Informacyjnego Ukrainy Ołeksandr Smyrnow. Dodał, że Rosjanie przymusowo deportowali ponad 3 miliony ludzi, w tym 600 tysięcy dzieci.

    Mówiąc z kolei o osobach deportowanych, urzędnik ocenił, że "liczby są straszne". Zaznaczył jednak, że są to dane podawane przez stronę rosyjską, ponieważ Ukraina "nie ma dostępu do terytorium agresora".

  • 19:25

  • 18:25

    Straty osobowe i w sprzęcie, które rosyjskie wojska ponoszą na Ukrainie, będą miały trwały wpływ na zdolność Rosji do prowadzenia walki - ocenił dziś brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jak dodał, według szacunków, w walkach zginęło 25 tysięcy Rosjan.

    Wallace składając sprawozdanie w Izbie Gmin przekazał, że Ukraina dążąc do ograniczenia wsparcia logistycznego dla rosyjskich oddziałów, poważnie uszkodziła szereg przepraw przez rzeki. Poinformował, że wojska ukraińskie prowadzą walki z siłami rosyjskimi zarówno przy użyciu artylerii, jak i przy użyciu sił lądowych. Zaznaczył, że choć Ukraińcy zyskują teren, nieuchronnie łączy się to ze stratami własnymi.

  • 18:15

    Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

    "Ukraina i UE płyną w jednej łódce: powinniśmy być zjednoczeni i pokonać Putina, zanim on przyniesie nam jeszcze więcej problemów" – dodał.

  • 17:18

  • 17:09

    Szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach w ramach kierowanego przez Wielką Brytanię programu zostały wydłużone z trzech do pięciu tygodni - podała stacja Sky News, której potwierdził to minister obrony Ben Wallace.

    Jak wyjaśnia Sky News, kurs, który przechodzą Ukraińcy, oparty jest na brytyjskim podstawowym szkoleniu piechoty i obejmuje on obsługę broni, pierwszą pomoc na polu walki, terenoznawstwo i taktykę patrolowania. Natomiast dodatkowe dwa tygodnie pozwolą na bardziej zaawansowane szkolenia, takie jak walka w okopach i w warunkach miejskich, użycie pojazdów wojskowych oraz ćwiczenia na polu walki w symulowanych warunkach bojowych.

    Ofertę szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach przedstawił w czerwcu w Kijowie ustępujący premier Boris Johnson.

  • 17:03

  • 16:54

    Prezydent Wołodymyr Zełenski zasugerował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC, że ukraińskie ataki w kierunku Chersonia nie są jedyną osią ofensywy prowadzonej przez Kijów. Jak dodał, chce sprawić Rosjanom "niespodziankę".

    Pytany przez dziennikarza Davida Muira, dlaczego Ukraina zdecydowała się na ofensywę na południu kraju i zrobiła to w tym momencie, Zełenski odparł: "Nie powiem, że to jest tylko kontrofensywa na Chersoń. Jest kierunek, albo kierunki - liczba mnoga - i musimy posuwać się naprzód".

    Dopytywany o szczegóły, ukraiński prezydent odmówił, dodając, że "cisza informacyjna jest ważna" i chce sprawić wrogowi niespodziankę. Wcześniej, w opublikowanym przez siebie w niedzielę nagraniu ogłosił wyzwolenie trzech wsi, dwóch na południu kraju i jednej w obwodzie donieckim.



    W wywiadzie z ABC Zełenski odrzucił możliwość zamrożenia konfliktu, twierdząc, że ukraińskie społeczeństwo domaga się oswobodzenia okupowanych terytoriów.

    Pytany o sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ukraiński przywódca powiedział, że jest ona "największym zagrożeniem dla Europy", a Rosja w efekcie używa elektrowni jako broni jądrowej.

  • 16:44

    Rosja nie zamierza kończyć wojny, zatem Ukraina potrzebuje więcej nowoczesnego uzbrojenia - zaapelował przebywający w Brukseli szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

    - Chciałbym podziękować europejskim partnerom za kompleksową pomoc w postaci sankcji (nałożonych na Rosję), wsparcie wojskowe i humanitarne w tych przełomowych dla Ukrainy momentach. (...) Ukraina walczy i będzie walczyć do zwycięstwa. Niestety nie widzimy oznak, by Rosja zamierzała zakończyć wojnę. Dlatego potrzebujemy więcej nowoczesnego uzbrojenia - systemów obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, sprzętu pancernego, samolotów, bezpilotowców i tak dalej - powiedział Szmyhal na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.

    - Wzywamy naszych unijnych partnerów do dalszych działań, w tym wprowadzenia całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji i odcięcia wszystkich rosyjskich i białoruskich banków od globalnego systemu SWIFT - zaapelował szef ukraińskiego rządu.

  • 16:32

  • 15:49

    W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączono ostatnią linię, łączącą ją z siecią energetyczną Ukrainy – powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, jako przyczynę podając rosyjskie ostrzały i zniszczenie linii przez pożar.

    W efekcie, jak podano, od sieci został odłączony ostatni szósty blok energetyczny, który obecnie zasila własne potrzeby elektrowni atomowej.

  • 15:04

    "Merytoryczna" rozmowa trwała 1,5 godziny - precyzuje Zełenski na Twitterze. "Mówiłem mu o sytuacji na froncie i kierunku walki z rosyjską agresją" - opisuje. Dodaje, że rozmawiał z Macronem również o dalszej francuskiej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy oraz sytuacji wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  • 15:03

    Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Emmanuelem Macronem - informuje Reuters.

  • 14:58

    Dwóch mężczyzn zginęło w rosyjskim ostrzale w miasteczku Zołocziw w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, natomiast w wyniku ataku na miasto Apostołowe w regionie dniepropietrowskim na południu kraju śmierć poniosła kobieta, a trzy kolejne osoby zostały ranne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

    W obu przypadkach wojska agresora dokonały ostrzałów artyleryjskich. Trzy osoby, które doznały obrażeń w Apostołowem, przebywają w ciężkim stanie w szpitalu - poinformował na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Treść komunikatu gubernatora przekazała również Interfax-Ukraina.

  • 14:35

    Sąd w Moskwie unieważnił dziś licencję drukowanej wersji "Nowej Gaziety", o co wnioskował urząd Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu. Decyzja zapadła zaledwie dwa dni po pogrzebie Gorbaczowa, który był współzałożycielem i współwłaścicielem "Nowej Gaziety".

    "Dziś zabito gazetę, jej pracownikom ukradziono 30 lat życia, a czytelnikom odebrano prawo do otrzymywania informacji" - oświadczyła w reakcji redakcja "Nowej Gaziety".

    "Dzisiaj po raz drugi zabito naszych kolegów, których to samo państwo zabiło za to, że spełniali swój obowiązek zawodowy: Igora Domnikowa, Jurija Szczekoczychina, Annę Politowską, Stanisława Markiełowa, Anastazję Baburowa, Natalię Estemirową, Orhana Dżemala" - głosi oświadczenie.

    Redakcja wyraziła przekonanie, że za decyzją sądu w Moskwie stoi "czyjaś chęć, by unieważnić rejestrację gazety z 30-letnią historią, która ma wśród założycieli dwóch laureatów pokojowego Nobla: Michaiła Gorbaczowa i Dmitrija Muratowa".

    Zapewniła także, że gazeta nie dopuściła się żadnego przypisywanego jej naruszenia, bowiem urzędnicy mają wszystkie wymagane dokumenty.

  • 14:03

  • 13:49

    Rosyjskie władze zażądały, aby z okupowanego obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy zmobilizować na wojnę jeszcze 10 tysięcy mężczyzn. Obecnie najeźdźcy już nie tylko porywają każdego, kogo spotkają, ale próbują wręcz wywabiać ludzi z kryjówek - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

    "Każdego dnia kilkuset okupantów ginie lub zostaje rannych. Mężczyźni prawie zniknęli z ulic zajętego (przez rosyjskie wojska) obwodu ługańskiego. Zwłaszcza po słynnym filmie, na którym samotny ojciec został zmobilizowany pod budynkiem przedszkola i praktycznie pozostawił dziecko sierotą" - napisał gubernator na Telegramie.

    Jak dodał, agresorzy "nie mają (już) kim utrzymywać linii frontu". Dlatego Kreml postanowił przyspieszyć tempo mobilizacji i posłać do walki "jeszcze 10 tys. osób, niechętnych by stać się mięsem armatnim" - powiadomił Hajdaj.

    W lipcu i sierpniu proukraińskie władze obwodu ługańskiego alarmowały, że na terenie samozwańczej, istniejącej od 2014 roku Ługańskiej Republiki Ludowej, a także na zajętych wiosną i wczesnym latem terytoriach Ługańszczyzny trwa przymusowa mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Do walki posyłani są wszyscy mężczyźni do 65. roku życia, w tym górnicy, cieszący się dotąd statusem chronionej grupy zawodowej, oraz osoby z grup inwalidzkich.

    Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o słabym wyszkoleniu, przestarzałym ekwipunku i bardzo niskim morale żołnierzy z tzw. donieckiej i ługańskiej republiki ludowej, którzy zazwyczaj trafiają na pierwszą linię frontu i masowo tam giną.

  • 13:47

    Szczątki co najmniej dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej w marcu znaleziono w Buczy, wśród kości znaleziono łańcuszki, krzyżyk i gwiazdę Dawida – informuje szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.

    W komunikacie na serwisie Telegram szef policji napisał, że kości ze spalonych ciał znaleziono w jednym z garaży. Pomieszczenie to jest całkowicie wypalone. "Jak mówią miejscowi mieszkańcy, podczas okupacji wojskowi rosyjscy zabili tu kilku cywilów" - opisał Niebytow.

    Dodał następnie: "na miejscu zbrodni policja odnalazła dwa łańcuszki, krzyżyk, sześcioramienną gwiazdę, spinkę i trzy klucze na metalowym uchwycie". Zaapelował, by osoby, które na załączonych zdjęciach rozpoznają te przedmioty, skontaktowały się z policją.



    Wojska rosyjskie stacjonowały w obwodzie kijowskim w marcu, popełniając liczne zbrodnie na ludności cywilnej. Później wycofały się z tej części kraju.

  • 13:37

    Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku

  • 13:25

    Ograniczenie wydawania wiz Unii Europejskiej obywatelom Rosji byłoby skutecznym i sprawiedliwym środkiem – oznajmił dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda w po spotkaniu z goszczącym w Wilnie premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

    - Europa podjęła już szereg ważnych decyzji, by pohamować agresję Rosji przeciwko Ukrainie, ale nie są one wystarczające i musimy pójść dalej – powiedział Nauseda, którego cytuje komunikat urzędu prezydenta. Przewódca Litwy zaznaczył, że "wojna musi stać się dla agresora ciężarem nie do zniesienia".

    Według komunikatu prezydent podkreślił znaczenie utrzymania jedności na poziomie UE w kwestiach sankcji wobec Rosji i wsparcia dla Ukrainy. Zdaniem Nausedy "należy powstrzymać Rosję i pociągnąć reżim do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, gdyż jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa Ukrainy, ale i całej Europy".

    W tym tygodniu pięć krajów Unii Europejskiej, graniczących z Rosją - Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia – ma rozpocząć rozmowy o utworzeniu bloku państw nieprzyjmujących turystów z Rosji.

  • 13:17

  • 12:40

    Rosyjscy okupanci przekształcili szkoły w zniszczonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy w oddziały Gułagu. Dzieciom nie wolno rozmawiać o wojnie i dzielić się wspomnieniami na temat tego, co przeżyły - zaalarmował w niedzielę i poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    "Wszędzie na ścianach (w szkołach) wiszą nowe regulaminy (z informacją), co jest zabronione. Rodzice nie mają wstępu do szkół. Dzieci są przeszukiwane wykrywaczami metalu, kontrole (przeprowadzają) przeważnie wojskowi tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Sprawdzają wszystkich bez względu na płeć i wiek. Zdarzają się przypadki, gdy dzieciom poniżej 15. roku życia odbiera się monety - pod pretekstem tego, że nie można (wnosić) przedmiotów z metalu. (Ruble) nie są potem zwracane" - napisał Andriuszczenko na Telegramie

  • 12:39

    Szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj powiedział w poniedziałek, że na okupowanych terenach zostało zatopionych wiele kopalni, a mężczyźni wysyłani są na wojnę. Górnictwo nie zdoła powrócić do poprzedniego stanu - dodał.

    - Okupanci zatopili teraz kopalnie, a mężczyzn rzucili na front. Z nich wielu zginęło, wielu jest okaleczonych - powiedział Hajdaj w telewizji publicznej. Odnosząc się do przemysłu górniczego w regionie, dodał: "tej branży nie odbudujemy już w poprzedniej formie".

  • 12:36

    Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyjechało z okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Na miejscu pozostało dwóch specjalistów MAEA - podał w poniedziałek ukraiński koncern Enerhoatom.

  • 12:15

    Potwierdzamy nasze poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi - oznajmił w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed spotkaniem z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem, poprzedzającym posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.

  • 10:56

    Naszym priorytetem jest rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią Europejską - oświadczył w poniedziałek w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    "Ukraina jest w centrum uwagi Parlamentu Europejskiego. Spotkałem się dzisiaj w Brukseli z przewodniczącą Robertą Metsolą. Po tym, gdy otrzymaliśmy status kandydata (do UE), naszym priorytetem jest przejście do procesu negocjacji członkowskich. Liczymy na wsparcie Parlamentu Europejskiego" - napisał Szmyhal na Twitterze.

  • 10:48

    Czterej rosyjscy generałowie, w tym dowodzący zgrupowaniem sił Zachodniego Okręgu Wojskowego Andriej Syczewoj i dowódcy trzech armii, zostali odwołani z kierowniczych funkcji w związku z porażkami podczas wojny w Ukrainie - oznajmił na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

    Według Cymbaluka zdymisjonowano dowódcę 6. ogólnowojskowej armii Zachodniego Okręgu Wojskowego gen. Władisława Jerszowa, kierującego 1. armią pancerną Zachodniego Okręgu Wojskowego gen. Wiaczesława Gurowa oraz dowódcę 49. ogólnowojskowej armii Południowego Okręgu Wojskowego gen. Jakowa Riazancewa.

    Wszyscy stracili stanowiska z powodu "niesatysfakcjonujących rezultatów (działań)" podczas "operacji specjalnej" (propagandowe rosyjskie określenie inwazji na Ukrainę - red.)- napisał w niedzielę wieczorem Cymbaluk na Telegramie

  • 10:15

    Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe oznajmiło w poniedziałek, że w rosyjskim 127. pułku 1. korpusu armijnego doszło do buntu żołnierzy. Odmówili oni udziału w działaniach bojowych. Według portalu Ukrainska Prawda w 127. pułku służą separatyści z Donbasu.

    W komunikacie dodano, że "służby specjalne wojsk okupacyjnych podjęły środki wobec buntowników". Zostali oni wywiezieni z zajmowanych pozycji.

  • 9:01

    "Mimo starań, by powstrzymać ostatnie ukraińskie działania ofensywne, głównym wysiłkiem Rosji na Ukrainie prawie na pewno pozostaje jej operacja ofensywna w Donbasie. Jej główne osie natarcia w Donbasie nadal znajdują się w Awdijiwce koło Doniecka i 60 km na północ, w okolicach Bachmutu. Chociaż Rosja największe sukcesy odniosła w tym sektorze, jej siły posuwają się w kierunku Bachmutu zaledwie około 1 km tygodniowo. Celem politycznym operacji w Donbasie niemal na pewno pozostaje zabezpieczenie całego obwodu donieckiego, co pozwoliłoby Kremlowi ogłosić 'wyzwolenie' Donbasu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

    "Jest wysoce prawdopodobne, że siły rosyjskie wielokrotnie nie dotrzymywały terminów na osiągniecie tego celu. Władze Ukrainy twierdzą, że obecnie siły rosyjskie mają rozkaz zakończenia tej misji do 15 września 2022 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że wojska rosyjskie nie osiągną tego celu, co dodatkowo skomplikuje plany Rosji dotyczące przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Federacji Rosyjskiej" - dodano.

  • 8:22

    W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby zginęło trzech mieszkańców; kolejne trzy osoby zostały ranne – poinformował w poniedziałek szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

    "4 września Rosjanie zabili trzech cywilów z Donbasu: dwóch w Kurachowem i jednego w Sołedarze. Trzy inne osoby zostały ranne" - napisał Kyryłenko w komunikacie na serwisie Telegram.

  • 7:53

    "Najeźdźcy znaleźli nowy sposób na uzupełnienie strat w ludziach. Do szpitali (w Doniecku) zaczęli od niedawna przychodzić przedstawiciele rosyjskiej armii. Chorzy są przymusowo ‘wypisywani’. Dotyczy to mężczyzn w wieku poborowym, cierpiących na różne schorzenia i (leczonych z powodu) obrażeń ciała, w tym doznanych na polu walki" - poinformował ukraiński sztab na Facebooku.

    W lipcu i sierpniu lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego w Donbasie alarmowały, że na terenie samozwańczej, istniejącej od 2014 roku, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także na zajętych wiosną i wczesnym latem terytoriach Ługańszczyzny trwa przymusowa mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Do walki posyłani są wszyscy mężczyźni do 65. roku życia, w tym górnicy, cieszący się dotąd statusem chronionej grupy zawodowej, oraz osoby z grup inwalidzkich.

    22 sierpnia szef regionalnej administracji Serhij Hajdaj oznajmił, że agresorzy uprowadzają na Ługańszczyźnie nieletnich w wieku 14-18 lat, a następnie stawiają ich bliskim ultimatum: do wojska muszą pójść albo schwytani nastolatkowie, albo ktoś z opiekujących się nimi mężczyzn, np. ojciec lub brat.

    Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o słabym wyszkoleniu, przestarzałym ekwipunku i bardzo niskim morale żołnierzy z tzw. donieckiej i ługańskiej republiki ludowej, którzy zazwyczaj trafiają na pierwszą linię frontu i masowo tam giną.

  • 7:39

    "Kontrofensywa ukraińska czyni możliwe do potwierdzenia postępy na południu i wschodzie. Siły ukraińskie posuwają się naprzód na kilku kierunkach na zachodzie obwodu chersońskiego i wyzwoliły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim. Tempo kontrofensywy będzie się zapewne raptownie zmieniać z dnia na dzień, jako że siły ukraińskie próbują odciąć Rosjan od niezbędnych dostaw, zakłócić ich dowodzenie i osłabić morale" - wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    W najnowszej analizie, opublikowanej w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego), ISW cytuje oświadczenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o trzech wyzwolonych z rąk przeciwnika miejscowościach. Zełenski nie podał ich nazw. ISW wymienia, powołując się na oficjalne i nieoficjalne doniesienia, miejscowość Wysokopilla, na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego, i Ozerne - 20 km na północny zachód od Siwerska.

    "Rosjanie będą od czasu do czasu kontratakować i odzyskiwać część pozycji. Będą też oczywiście prowadzić zaciekłe ataki artyleryjskie i lotnicze na uwolnione miejscowości i nacierające oddziały ukraińskie" - prognozuje ISW.

    Zauważa, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w weekend, że Moskwa zrealizuje cele swojej "operacji wojskowej" przeciwko Ukrainie. Deklaracje Pieskowa "są powtórzeniem żądania Moskwy, by Ukraina się poddała i nie wskazują, by Moskwa była skłonna do poważnych negocjacji, opierających się na realistycznej ocenie jej perspektyw w wojnie" - konstatuje ISW.

  • 7:23

    Sądzę, że obserwujemy początek końca Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie. Musimy być na to przygotowani, ponieważ nie byliśmy gotowi na rozpad ZSRR - ocenił w niedzielę wieczorem na Twitterze emerytowany amerykański generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

  • 3:02

    Współpraca z premierem Wielkiej Brytanii układała się tak dobrze, że zainspirowani jego profilem na Instagramie @borisjohnsonuk żartobliwie przerobiliśmy jego nazwisko na ukraińsko brzmiące "Boris Johnsoniuk" - ujawnił w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 3:01

    Nad miejscowością Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zawisła ukraińska flaga - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Miejscowość była okupowana przez siły rosyjskie od połowy marca.

    "Wysokopilla. Obwód chersoński. Ukraina. Dziś" - napisał Tymoszenko na Facebooku, publikując zdjęcie żołnierzy zawieszających ukraińską flagę na dachu budynku. Wcześniej zdjęcie krążyło w mediach społecznościowych.

  • 3:00

  • 2:59

    Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że wszczęto śledztwo w sprawie detonacji pocisku granatnika, do którego doszło w sobotę podczas imprezy dla dzieci w Czernihowie.

    Poszkodowanych zostało 15 osób, w tym dzieci - poinformował szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

  • 2:57

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: