Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 189 dni. Rosyjski niezależny portal The Insider napisał, że "półroczna wojna Rosji doprowadziła nie tylko do kolosalnych strat wśród żołnierzy, ale także do ogromnego marnotrawstwa broni i sprzętu wojskowego". "Pocisków kierowanych jest już bardzo mało, a do końca roku skończą się pociski artyleryjskie i pojazdy opancerzone" - podał The Insider. Ukraiński ekspert do spraw wojskowych Mychajło Żyrochow, mówiąc o walkach w obwodzie chersońskim, stwierdził, że "ukraińska strategia to wypychanie wroga". - To jak sytuacja z zapędzonym do kąta szczurem, któremu trzeba dać drogę wyjścia - ocenił. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 20:58
Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk zaapelowała do osób ewakuowanych z niebezpiecznych regionów, by nie wracały do domów co najmniej do wiosny, nawet jeśli zostanie rozwiązany problem ogrzewania.
- Nie radzę (myśleć o powrocie). I za wszelką cenę apeluję o ewakuowanie się przed nastaniem mrozów z obwodu donieckiego, chersońskiego, zaporoskiego i części obwodu charkowskiego - powiedziała wicepremier, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.
Wereszczuk podkreśliła, że obecnie na poziomie państwa decyzję o obowiązkowej ewakuacji podjęto jedynie wobec obwodu donieckiego. Inne obwody analizują możliwość częściowej ewakuacji z niektórych obszarów.
- 20:56
Od początku rosyjskiej inwazji wskutek ostrzałów rakietowych w obwodzie lwowskim uszkodzonych zostało łącznie 86 obiektów - poinformował szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy Maksym Kozycki.
Od lutego Rosjanie przeprowadzili 18 rakietowych ostrzałów obwodu lwowskiego.
Uszkodzonych zostało 36 prywatnych budynków mieszkalnych, 20 bloków, obiekty wojskowe i infrastruktury krytycznej, placówki oświatowe, hotele, przedsiębiorstwa, placówka medyczna i posterunek policji.
Kozycki zaznaczył, że dotychczas za środki z budżetów władz lokalnych i od prywatnych przedsiębiorców odremontowano 30 obiektów.
- 20:53
U podstaw rosyjskiej inwazji na Ukrainę legło przekonanie Moskwy, że wolność da się rozjechać czołgami - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w środę, występując online na praskiej konferencji Forum 2000.
Zełenski rozpoczął wystąpienie od przypomnienia wydarzeń Praskiej Wiosny i brutalnego stłumienia jej przez wojska Układu Warszawskiego w sierpniu 1968 roku. Jego zdaniem niewłaściwa reakcja Zachodu zaprzepaściła szansę na wyzwolenie krajów bloku sowieckiego i leżała u podstaw iluzji, że wolność można stłumić czołgami.
- Ta iluzja jest istotą inwazji Rosji na Ukrainę. Teraz stajemy przed kolejnym historycznym wyzwaniem: musimy tę iluzję zniszczyć – powiedział prezydent Ukrainy.
- 20:37
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) będzie stać w kolejce, czekając, by rosyjskie siły wpuściły ją do okupowanego Enerhodaru - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Delegacja zmierza do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
"Rosyjska okupacyjna administracja utworzona na okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego umyślnie wydłuża czas dotarcia misji MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Misję, która zmierza tam z wolnego ukraińskiego terytorium, planują wpuścić do Enerhodaru dopiero po przejściu 'kontroli' w zwykłej kolejce jutro" - napisał na Facebooku Łubinec.
"Okupanci odmówili wydania 'specjalnych przepustek', faktycznie tworząc sztuczne przeszkody w dopuszczeniu (misji do obiektu)" - dodał.
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Ukrainie
- 20:36
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który spotkał się w Pradze z ministrami spraw zagranicznych Unii Europejskiej, powiedział dziennikarzom, że uważa za półśrodek zawarte tego dnia porozumienie polityczne, przewidujące zawieszenie umowy UE-Rosja o ułatwieniach wizowych.
- Dla niektórych to półśrodek. Inni nazwą to krokiem w dobrym kierunku - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji. Przyznał, że z unijnymi ministrami rozmawiał w trakcie ich posiedzenia i miał wrażenie, że dyskusje jeszcze trwają. Ocenił, że prawo wjazdu do Unii Europejskiej powinny mieć tylko dwie kategorie Rosjan - osoby przekraczające granicę ze względów humanitarnych, takich jak łączenie rodzin, oraz obrońcy praw człowieka, dysydenci, dziennikarze i inni ludzie, którzy wyraźnie sprzeciwiają się agresywnej polityce Władimira Putina.
Kułeba przekazał, że ministrom spraw zagranicznych UE powiedział, że Ukraina nie będzie już akceptować półśrodków. - Era pokoju w Europie się skończyła, podobnie jak era półśrodków. Półśrodki to dokładnie to, co doprowadziło do inwazji na Ukrainę – stwierdził.
- 18:40
Zachód nie może lekceważyć siły militarnej Rosji, która ma możliwość otwarcia drugiego frontu - powiedział dowódca sił zbrojnych Niemiec genenerał Eberhard Zorn w wywiadzie dla agencji Reutera.
- Choć większość rosyjskich sił lądowych jest obecnie zaangażowana w Ukrainie, to nie powinniśmy lekceważyć rosyjskich możliwości otwarcia drugiego frontu – zaznaczył niemiecki dowódca.
Dodał, że prócz armii lądowej rosyjskie siły zbrojne dysponują również marynarką wojenną i siłami powietrznymi. - Większość rosyjskiej marynarki nie została jeszcze zaangażowana w wojnę na Ukrainie. Rosyjskie siły powietrzne również mają znaczny potencjał, który stanowi zagrożenie dla NATO – zauważył generał Zorn.
- 18:23
Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy militarnej od Szwecji, obejmujący amunicję artyleryjską - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wartość wsparcia to prawie 50 mln dolarów. .
"Wspaniałe wiadomości ze Szwecji: siódmy pakiet wojskowy z amunicją artyleryjską wzmocni ukraińską armię. Razem przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w Europie" - napisał minister na Twitterze.
- 18:21
W ciągu najbliższych dni ogłosimy kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, będzie on skrojony pod potrzeby ukraińskich sił podczas trwającej kontrofensywy na południu kraju.
- Z naszej perspektywy, chcemy zapewnić, by (Ukraińcy) mieli informacje, których potrzebują do sukcesów na polu walki, a także zdolności. (...) W ciągu nadchodzących dni ogłosimy dodatkową pomoc wojskową. Staramy się, by była ona odpowiednia do typu walki, którą prowadzą - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dotąd od początku rosyjskiej inwazji w lutym USA ogłosiły 20 transz pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wartych łącznie niemal 13 mld dol.
Rzecznik odmówił komentarza na temat przebiegu ukraińskiej kontrofensywy wokół położonego na południu kraju Chersonia ze względu na bezpieczeństwo operacyjne. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina prowadzi zarówno działania ofensywne, jak i defensywne, czasami w tym samym obszarze.
- 17:12
Rosyjski niezależny portal The Insider napisał, że "półroczna wojna Rosji doprowadziła nie tylko do kolosalnych strat wśród żołnierzy, ale także do ogromnego marnotrawstwa broni i sprzętu wojskowego".
"Pocisków kierowanych jest już bardzo mało, a do końca roku skończą się pociski artyleryjskie i pojazdy opancerzone" - podkreślił The Insider.
Z powodu sankcji Rosja nie może kontynuować przemysłowej produkcji broni na pełną skalę i uzupełniać zapasy broni, które szybko się kończą - dodał portal.
- 16:54
Rosyjskie okupacyjne władze w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rozkazały, by w zbombardowanym przez siły rosyjskie Teatrze Dramatycznym nie wydobywać zwłok ofiar, tylko "po cichu" zalewać je betonem - podało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Okupanci w mariupolskim Teatrze Dramatycznym zalewają betonem ciała zabitych, a woń zwłok próbują zniwelować chlorem" - przekazało centrum.
W poniedziałek proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne Mariupola chcą jak najszybciej odbudować zniszczony Teatr Dramatyczny, aby ukryć popełnioną tam zbrodnię wojenną.
Rosyjski żołnierz w zniszczonym w rosyjskim ataku Teatrze Dramatycznym w Mariupolu. W momencie ostrzału w budynku chronili się cywile [12 kwietnia 2022]
- 16:18
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w środę po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Pradze, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych.
Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. Co za tym idzie, liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona - powiedział Borrell na konferencji prasowej.
- 15:39
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy, ma charakter "techniczny", a jej cel to zapobieżenie wypadkowi jądrowemu - powiedział Rafael Grossi, szef MAEA i kierownik misji.
Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że misja już przybyła do Zaporoża, miasta oddalonego 55 km od kontrolowanej przez siły rosyjskie elektrowni na południu Ukrainy.
Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki, powiedział Agencji Reutera, że misja MAEA to krok ku "deokupacji i demilitaryzacji" elektrowni. Zaznaczył, że to ważne, by członkowie misji mogli porozmawiać z personelem obiektu, "by otrzymać prawdziwe informacje".
Misja ekspertów MAEA w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
- 15:36
Pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło we wspólnym oświadczeniu przyjęciem "środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających Rosjan, jeśli UE nie uzgodni wspólnego podejścia - podał brytyjski dziennik "Financial Times".
Kraje zażądały, aby Komisja Europejska zaproponowała "odpowiednie środki w sprawie wiz", które "zdecydowanie zmniejszyłyby napływ rosyjskich obywateli do Unii Europejskiej i strefy Schengen".
"Do czasu wprowadzenia takich środków na poziomie UE rozważymy ustanowienie tymczasowych środków na poziomie krajowym w celu rozwiązania nieuchronnych kwestii bezpieczeństwa publicznego związanych ze zwiększonym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice" - podano w oświadczeniu.
Jak informuje brytyjska gazeta, około 700 tysięcy Rosjan wjechało do tych pięciu krajów od momentu rozpoczęcia przez prezydenta Władimira Putina inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Większość z nich to turyści, którzy wykorzystują państwa graniczne jako bramę do wyjazdu na wakacje do zachodnich krajów UE.
- 15:16
Według wyników sondażu kijowskiego Centrum im. Razumkowa zdecydowana większość Ukraińców, którzy znaleźli schronienie przed rosyjskimi atakami za granicą, planuje powrót do swojego kraju.
Jedynie siedem procent respondentów nie zamierza wracać.
"36 procent respondentów deklaruje chęć powrotu po upewnieniu się, że bezpiecznie jest przebywać w miejscu, w którym mieszkali, 35 procent – bezpośrednio po zakończeniu wojny , 13 procent - po roku lub kilku latach po zakończeniu wojny" - przytacza wyniki sondażu portal Ukraińska Prawda.
- 14:41
Nauczyciele z obszarów okupowanych przez wroga, którzy zgodzą się na prowadzenie lekcji w rosyjskich szkołach, będą traktowani jak kolaboranci i sądzeni zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym - oświadczył przewodniczący komisji ds. oświaty, nauki i innowacji ukraińskiego parlamentu Serhij Babak.
- Nie dotyczy to dzieci, ponieważ są one zbyt małe, by wiedzieć, co się dzieje. Jestem też w stanie zrozumieć, że rodzice mogą być zastraszani, dlatego (wyślą) dzieci do (rosyjskich) szkół pod presją - zaznaczył Babak, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak dodał, na okupowanych terytoriach znajduje się około 1300 szkół, a większość nauczycieli konsekwentnie odmawia współpracy z okupantami.
Doniesienia o zastraszaniu rodziców, którzy nie akceptują edukacji swoich dzieci zgodnie z rosyjskim programem nauczania, napływają z okupowanych terenów Ukrainy od kilku tygodni. 19 sierpnia rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu oznajmił, że nieposłuszni mieszkańcy obwodu charkowskiego otrzymali pogróżki, że zostaną wysiedleni, a ich majątek skonfiskowany.
Szkoła w Charkowie po rosyjskim ostrzale
- 13:38
Ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą trwa już nawet w największych rosyjskich miastach, takich jak Moskwa i Petersburg. Osoby powołane do armii trafią do oddziałów na okupowanym Krymie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
"Komisariaty wojskowe (komendy uzupełnień) w obwodach moskiewskim i leningradzkim, w tym w Moskwie i Petersburgu, otrzymały zalecenia w sprawie masowego powoływania miejscowej ludności do służby. Osoby z (największych miast w Rosji) będą (miały za zadanie) uzupełnić personel jednostek wojskowych na Krymie" - podano w komunikacie służby.
Ukraińska służba powiadomiła również, że na okupowany półwysep trafi około 1200 żołnierzy z poboru.
- 12:56
Władze Ukrainy informowały o ciężkich walkach toczących się w obwodzie chersońskim, który siły ukraińskie starają się odbić z rąk rosyjskich okupantów, jednak zdaniem ekspertów ds. wojskowych "nie nastąpi to szybko" – podała stacja BBC.
Ukraiński ekspert ds. wojskowych Mychajło Żyrochow przestrzega przed oczekiwaniem szybkiego sukcesu. "Nie powinniśmy spodziewać się szarży, ponieważ sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy nie chce walk ulicznych (w Chersoniu), które spowodowałyby ciężkie straty w ludziach" – powiedział.
"Ukraińska strategia to wypychanie wroga" – dodał ekspert, przestrzegając, że "to nie nastąpi szybko". "To jak sytuacja z zapędzonym do kąta szczurem, któremu trzeba dać drogę wyjścia. Ukraińskie wojsko powinno się starać zapewnić rosyjskim wojskom taką drogę odwrotu, bo w przeciwnym razie będą one walczyć do ostatniego żołnierza" – dodał. Jego zdaniem okno takiej możliwości zamknie się w połowie października, ponieważ polne drogi w obwodzie staną się nieprzejezdne z powodu błota.
- 12:53
Rosyjskie wojska ostrzelały Enerhodar, niszcząc m.in. budynek rady miasta. Te ataki to celowe prowokacje przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiadomili lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow i szef władz rejonu nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko.
- 12:50
Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z potencjalnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych - poinformowała agencja ERR.
- 12:11
1200 firm zgłosiło zainteresowanie odbudową Ukrainy i wznowieniem tam eksportu - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o firmy z branży budowlanej, spożywczej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej i chemicznej.
- 11:27
Linia frontu znalazła się dosyć blisko okupowanego przez wroga Chersonia na południu Ukrainy, dlatego nasze grupy dywersyjne mogą przedzierać się do tego miasta i realizować tam różne zadania; do takie przypadków prawdopodobne już doszło - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan, cytowany przez agencję UNIAN.
- 10:18
W zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wybuchł pierwszy prawdziwy bunt z powodu braku dostaw żywności. Najeźdźcy doprowadzają mieszkańców do granic przetrwania - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
- 10:17
Czterech cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
- 9:09
Unia Europejska powinna zakazać wjazdu turystom z Rosji, skoro większość mieszkańców tego kraju popiera "ludobójczą, zaczepną wojnę" przeciwko Ukrainie – ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba przed środowymi rozmowami szefów dyplomacji państw UE w Pradze.
- 8:57
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego. Pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.
- 8:17
W ramach prowadzonej na południu kraju kontrofensywy ukraińskie siły atakują rosyjskie bazy wojskowe, linie komunikacyjne i składy amunicji. Działania te zostały ostatnio zintensyfikowane - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 8:14
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,934 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,131 miliona osób - przekazała Straż Graniczna. We wtorek z Ukrainy przyjechało 24,3 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 29,4 tys. osób.
- 8:05
Siły ukraińskie przeprowadziły ostatniej doby szereg uderzeń na rosyjskie punkty dowodzenia i szlaki logistyczne na południu Ukrainy. Zniszczono ponad 30 sztuk sprzętu wroga – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
We wtorek w ciągu dnia ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły uderzenia na cztery wrogie punkty dowodzenia i cztery arterie logistyczne – mosty przez rzekę Dniepr w obwodzie chersońskim. Zniszczenia znacznie ograniczyły ich przepustowość – napisano.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło natomiast 16 ataków na rosyjskie umocnienia, magazyny amunicji oraz punkty koncentracji żołnierzy i sprzętu wroga – dodano.
Łącznie w ukraińskich uderzeniach na południu kraju zabitych zostało 117 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono dziewięć czołgów T-72, trzy systemy rakietowe Grad, samobieżne działo Hiacynt, samobieżną haubicę Msta, 18 pojazdów opancerzonych i cztery składy amunicji w obwodach mikołajowskim i chersońskim.
- 8:04
Ukraińskie siły pancerne kontynuują natarcie na południu kraju i odsunęły w kilku miejscach słabo utrzymywaną rosyjską linię obrony. Rosja zapewne będzie próbowała uzupełnić te luki jednostkami rezerwowymi - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Ukraińskie siły pancerne od poniedziałku kontynuują natarcie na rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił na kilku osiach na południu kraju. Ukraińskie formacje odsunęły w niektórych miejscach linię frontu na pewną odległość, wykorzystując stosunkowo słabo utrzymywaną obronę rosyjską. Zgodnie ze swoją doktryną, Rosja prawdopodobnie będzie teraz próbowała wypełnić luki w swojej linii, wykorzystując wcześniej wyznaczone mobilne jednostki rezerwowe. Wśród nich znajdą się prawdopodobnie jednostki ze Wschodniego Zgrupowania Sił" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Rosja nadal przyspiesza próby generowania nowych posiłków na Ukrainę. Bataliony ochotnicze nowego 3. Korpusu Armii opuściły przed 24 sierpnia swoje bazy pod Moskwą, najprawdopodobniej, aby zostały wysłane na Ukrainę. Skuteczność operacyjna tych jednostek nie jest znana. Najprawdopodobniej 3. Korpus Armii ma braki kadrowe, a oddziały te przeszły ograniczone szkolenie" - dodano.
- 5:58
Konwój samochodów misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wyruszył z Kijowa w kierunku elektrowni atomowej w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował agencję Reutera świadek zdarzenia.
- 4:09
Turecki producent dronów bojowych Baykar Makina zaprezentował na wystawie w Samsun na północy Turcji prototyp bezzałogowego samolotu szturmowego Bayraktar Kizilelma (Czerwone Jabłko) - poinformowała we wtorek agencja Anatolia.
Jak powiedział tureckim mediom dyrektor techniczny Baykar, nowy dron jest wyposażony w silnik odrzutowy i najnowocześniejsze czujniki do sterowania. Jest zdolny do "agresywnego manewrowania" i posiada sztuczną inteligencję.
Turecka firma planuje produkcję nowych dronów m.in. w zakładach na Ukrainie, które Baykar Makina zamierza tam zbudować.
- 3:24
Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - przekazał wysoki rangą urzędnik Białego Domu, o czym poinformował Reuters. Chodzi o drony Mohadżer-6 i Szahed, które Rosja miała otrzymać z Iranu w ciągu kilku dni w sierpniu. Według informacji, na jakie powołuje się portal Ukraińska Prawda, Rosja zamierza wykorzystać pozyskane drony na polu bitwy. Portal cytuje rzeczniczkę Białego Domu, która miała powiedzieć, że drony zostały przetransportowane drogą lotniczą do Rosji.
Według Ukraińskiej Prawdy urzędnicy amerykańskiego wywiadu uważają jednak, że wiele dronów zakupionych przez Rosję od Iranu doznało już licznych awarii podczas testów, więc nie jest jasne, jaki mogą one mieć wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.
- 2:08
Ukraina otrzymała w sierpniu rekordową pomoc finansową z zagranicy w wysokości 4,6 mld dolarów. We wrześniu spodziewamy się dalszego wsparcia od USA i Unii Europejskiej – ogłosił minister finansów Serhij Marczenko.
Minister zaznaczył, że dla Ukrainy kluczowa jest kwestia płynności finansowej, dlatego też obecnie nie jest "sprawą zasadniczą", czy pomoc zagraniczna ma charakter grantów czy kredytów.
Agencja Interfax-Ukraina przypomniała, że władze w Kijowie spodziewały się otrzymać w sierpniu 6 mld dolarów pomocy, a we wrześniu – 4,7 mld dolarów.
Autorka/Autor:ft, pp, tas//now
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Drop of Light / Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu