Siły zbrojne: Rosjanie przypuścili atak na lotnisko wojskowe w Myrhorodzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rosyjski atak na Ukrainę trwa od 182 dni. W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Myrhorodzie w obwodzie połtawskim zostało uszkodzone lotnisko wojskowe oraz znajdujący się na nim sprzęt wojskowy - podały w środę wieczorem ukraińskie siły zbrojne. Rosyjskie pociski spadły na szereg obwodów, w tym chmielnicki, żytomierski i winnicki - poinformowały późnym popołudniem ukraińskie media. Szef obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:44

    Kończący misję ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyobraża sobie rolę mediatora dla byłej kanclerz Angeli Merkel między Kijowem a Władimirem Putinem w pewnym momencie wojny, ale "jeszcze nie teraz". - Putin, mam wrażenie, nadal szanuje panią Merkel - oświadczył Melnyk w środowym wywiadzie dla tygodnika "Spiegel".

    Pytany, czy Niemcy mogą kiedyś odegrać rolę mediatora między Rosją i Ukrainą, ambasador odparł: - Oczywiście, że tak! Dlaczego nie?

    - Myślę, że pani Merkel, gdyby tylko chciała, mogłaby odegrać pewną rolę w pewnym momencie wojny - jeszcze nie teraz. Putin, mam wrażenie, nadal szanuje panią Merkel. Dlatego pani Merkel mogłaby wnieść swój wkład w momencie, gdy Putin szukałby strategii wyjścia - powiedział ukraiński dyplomata.

  • 22:25

    Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodniczą agresję na Ukrainę. Odpowiednia rezolucja zostanie przedłożona do rozpatrzenia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ, w których brał udział za pośrednictwem łącza wideo.

    - Powinno się tak stać, aby żaden kraj nie mógł już nigdy więcej lekceważyć Karty Narodów Zjednoczonych i konwencji obowiązujących całą ludzkość, bez wyjątku – podkreślił ukraiński przywódca.

    - Europa, Azja, Afryka, Ameryka Łacińska - wszędzie są już ślady rosyjskich zbrodniarzy wojennych i wszyscy musimy się zjednoczyć i działać jak najbardziej zdecydowanie, aby nie było już śladów rosyjskich rakiet, miast spalonych przez rosyjską artylerię. Wszyscy musimy zmusić Rosję do uznania, że nienaruszalność granic i pokój są wartościami bezwarunkowymi dla wszystkich narodów - dodał.

    Zełenski powiedział też, że Rosja powinna opuścić okupowane terytoria Ukrainy, aby nigdy więcej nie było zagrożenia katastrofą jądrową i kryzysem żywnościowym.

  • 22:19

    Ukraińcy muszą przygotować się na przedłużającą się wojnę z Rosją, ponieważ jedynie pełna neutralizacja agresji północnego sąsiada będzie oznaczać zwycięstwo w tej konfrontacji - powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    - Musimy odnieść takie zwycięstwo, które wyeliminuje możliwość powtórzenia tych wszystkich rzeczy przez Federację Rosyjską. Jeśli nie zrobimy tego teraz, będzie to jedynie odroczona wojna – dodał.

  • 21:57

    Prezydent Rosji Władimir Putin liczy, że rekordowo wysokie ceny energii oraz możliwy niedostatek surowców energetycznych zimą skłonią Europę do nacisków na Ukrainę, by zgodziła się na zawieszenie broni na warunkach Moskwy – przekazała agencja Reutera.

    Zdaniem dwóch rosyjskich źródeł znających sposób myślenia przywódców na Kremlu, jest to jedyna dopuszczalna przez Moskwę droga do pokoju, biorąc po uwagę, że Kijów odmawia negocjacji, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całego terytorium Ukrainy.

  • 21:50

    Setki osób, głównie Ukraińców, świętowały w środę wieczorem w centrum Pragi Dzień Niepodległości Ukrainy. Podczas uroczystości modlono się za ofiary trwającej już pół roku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

    Zgromadzenia odbyły się na placu Wacława i na Rynku Starego Miasta. Obecni mieli niebiesko-żółte flagi ukraińskie. Niektórzy trzymali transparenty z antyrosyjskimi hasłami. Na placu Wacława podpisywano petycję wzywającą czeski parlament do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Na zgromadzeniach były osoby w ukraińskich strojach ludowych.

    Na Rynku Staromiejskim obecni utworzyli łańcuch wokół znajdującej się tam Kolumny Maryjnej, w czym pomagali czescy harcerze. Przy Kolumnie ukraiński duchowny odprawił prawosławne modły.

    Praga: modlitwa o pokój w Dniu Niepodległości Ukrainy

  • 21:37

    Rosja prześladuje pracowników Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Od marca zatrzymano już 26 osób – poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec na kanale Telegram.

    Łubiniec powołał się na doniesienia mediów, że rosyjscy żołnierze zatrzymali dwóch pracowników elektrowni za rzekomą współpracę z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, a według rosyjskiej gwardii narodowej takich osób było już 26.

    "Zatrzymanych oskarżają o to, że przekazują informacje o przemieszczaniu i rozlokowaniu rosyjskiego sprzętu wojskowego na terytorium elektrowni" – napisał Łubiniec.

    Zaznaczył, że pracownicy elektrowni nie dopuścili się żadnego naruszenia norm ukraińskiego czy międzynarodowego prawa, a ukraińskim specjalistom wolno rozmawiać z każdym, kto może zapewnić bezpieczeństwo tego obiektu.

  • 21:31

    Około tysiąc osób wzięło udział w marszu w Rzymie w przypadające w środę Święto Niepodległości Ukrainy i dokładnie sześć miesięcy po rozpoczęciu agresji Rosji na ten kraj. Obecni byli ambasadorowie Ukrainy we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, a także m.in. ambasador RP Anna Maria Anders.

    W Marszu dla Wolności, jak nazwano tę inicjatywę, udział wzięli dyplomaci z różnych krajów , a także przedstawiciele wspólnoty ukraińskiej we Włoszech; niektórzy w tradycyjnych strojach. Było też wiele dzieci. Powiewały ukraińskie flagi, unosiły się żółto- niebieskie balony.

    Marsz w Rzymie w Święto Niepodległości Ukrainy

  • 21:27

    W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Myrhorodzie w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie uszkodzone zostało lotnisko wojskowe oraz znajdujący się na nim sprzęt wojskowy - podały w środę ukraińskie siły zbrojne.

    O uszkodzeniach poinformowało centrum prasowe 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Bez względu na potężny ostrzał infrastruktury wojskowej przez rosyjskich okupantów w rejonie myrhorodzkim, odbudujemy nasze lotnisko i wyremontujemy sprzęt, podobnie jak odbudujemy każdy zakątek naszej niezależnej Ukrainy. Nikomu nigdy nie uda się złamać naszego ducha walki i naszej woli!" – przekazała brygada na Facebooku.

  • 20:33

    Co najmniej 15 osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

    - Ratownicy pracują. Ale niestety liczba zmarłych może wzrosnąć. Tak żyjemy na co dzień - przekazał ukraiński przywódca podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie występował za pośrednictwem łącza wideo.

    Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba opublikował na Twitterze zdjęcia z miejsca ataku. "Terrorystyczna Rosja wciąż zabija ukraińskich cywilów" - napisał.

  • 20:24

    Przygotowania podjęte przez ukraińską armię przed rosyjską inwazją okazały się kluczowe dla odparcia ataku w pierwszej fazie wojny - wynika z opublikowanego w środę artykułu "Washington Post". Gazeta sugeruje, że decyzje te zostały podjęte wbrew sceptycyzmowi władz politycznych i w tajemnicy przed zachodnimi partnerami.

    Według dziennika, który oparł swój tekst na rozmowach z ponad setką rozmówców na Ukrainie i w USA, kluczowymi decyzjami okazało się m.in. rozproszenie ukraińskich sił, w tym obrony powietrznej, samolotów oraz artylerii i wycofanie ich z największych baz.

  • 20:07

    W największym dotąd pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy znajdzie się m.in. sześć nowoczesnych systemów obrony powietrznej NASAMS, 245 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, 24 radary przeciwartyleryjskie, drony zwiadowcze Puma i systemy przeciwdronowe VAMPIRE - poinformował w środę Pentagon.

    Jak podał w oświadczeniu resort, na opiewający na niemal 3 mld dolarów pakiet składają się zamówienia na dostawy 6 dodatkowych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) wraz z dodatkowymi rakietami, a także do 245 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, do 65 tys. sztuk amunicji do moździerzy 120 mm, do 24 radarów przeciwartyleryjskich, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe VAMPIRE, rakiety naprowadzane laserem, a także środki na szkolenie, utrzymanie i konserwacje sprzętu.

    Dotąd USA obiecywały dostarczenie dwóch systemów NASAMS, które według zapowiedzi Pentagonu mają trafić na Ukrainę w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Broń wchodząca w skład środowego pakietu zostanie dostarczona prawdopodobnie później, bo stanowi on część programu Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach której USA pozyskują broń dla Ukrainy od producentów, a nie pobiera ją z własnych zasobów.

    USA ogłaszają kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

  • 19:45

    Flaga Ukrainy o długości 30 metrów została rozłożona w środę w centrum Brukseli, na historycznym Grand Place. W taki sposób w stolicy Belgii uczczono 31. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę.

    W ramach uroczystości symbol Brukseli, figurka siusiającego chłopca Manneken Pis, została odziana w tradycyjny ukraiński strój. Wieczorem Grand Place ma zostać podświetlony w kolorach niebieskim i żółtym, które są barwami narodowymi Ukrainy. Podobnie budynki unijnych instytucji w dzielnicy europejskiej.

    Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski był obok ambasadora Wielkiej Brytanii jednym z dwóch dyplomatów, którzy zabrali głos na oficjalnej części brukselskich obchodów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Podczas otwarcia pikniku, któremu towarzyszył koncert w brukselskim Grand Hospice ambasador podkreślił, że jego obecność potwierdza, iż stosunki między Polakami i Ukraińcami są tak bliskie jak nigdy dotąd, także w Belgii.

    - Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku. I także teraz stajemy razem z Ukrainą i Ukraińcami w waszej walce o wolność i niepodległość – wskazał Siemianowski.

    W Brukseli rozłożono 30-metrową flagę Ukrainy

  • 19:19

    Przedstawiciele ponad 50 państw zachodnich przy ONZ, w tym Polski, wezwali Rosję do bezwarunkowego i pełnego wycofania wojsk z Ukrainy we wspólnym oświadczeniu w związku z półroczem rosyjskiej inwazji. Dodali, że żadne terytorialne zdobycze Rosji nie zostaną uznane za legalne. Oświadczenie odczytał ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

    "Wzywamy Federację Rosyjską do powstrzymania swojej totalnej pogardy dla swoich zobowiązań względem prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowych zasad praw człowieka" - napisano w oświadczeniu wszystkich państw UE, a także m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Kanady, Australii, Japonii, Korei Płd., Kolumbii, Turcji, Szwajcarii oraz Bośni i Hercegowiny.

    Posiedzenie poświęcone Ukrainie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

  • 19:16

    W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy, zginęło 11-letnie dziecko - poinformował zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

    "Nie ma usprawiedliwienia dla rosyjskich zabójców. Po prostu brakuje słów" - napisał Tymoszenko na kanale Telegram.

    Dziecko zginęło w rejonie (powiecie) synelnykowskim we wschodniej części obwodu dniepropietrowskiego. Tymoszenko nie podał więcej szczegółów.

  • 18:57

    Tysiące cywilów, w tym setki dzieci, zostało zabitych i rannych na Ukrainie. Konsekwencje tej bezsensownej wojny są odczuwalne daleko poza Ukrainą – oświadczył sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

    W czasie posiedzenia poświęconego Ukrainie nawiązał do niszczycielskiego okresu sześciu miesięcy od rozpoczęcia inwazji przez Rosję. Zwrócił uwagę na poważne naruszenia prawa międzynarodowego, praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

    - Wraz z nadejściem zimy potrzeby humanitarne gwałtownie rosną, a miliony ludzi potrzebują pomocy i ochrony. Konieczne jest, aby organizacje humanitarne na Ukrainie miały bezpieczny i nieograniczony dostęp do wszystkich potrzebujących pomocy, bez względu na ich miejsce zamieszkania – podkreślił sekretarz generalny ONZ.

    Wskazał na globalny kryzys, łączący się z wzrostem wysokich już cen żywności, nawozów i paliw, co może doprowadzić kolejne miliony ludzi do skrajnego ubóstwa. Wiązał z tym pojawienie się nowych wyzwań humanitarnych.

  • 18:44

    Wolny świat musi pomóc Ukrainie w odniesieniu zwycięstwa, w przeciwnym razie Rosja będzie bez końca prowadzić wojnę na wyniszczenie, co będzie miało nieodwracalne konsekwencje dla świata - przekonują we wspólnym artykule ambasadorzy Polski i Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

    W tekście opublikowanym w środę na portalu dziennika "Daily Telegraph" Piotr Wilczek i Wadym Prystajko piszą, że sześć miesięcy po tym, jak Rosja dokonała największego ataku militarnego w Europie od II wojny światowej, Władimir Putin walczy na Ukrainie za pomocą rakiet i czołgów, w Europie walczy poprzez ceny gazu, a w innych miejscach na świecie - niedoborami żywności i dezinformacją.

    "Ukraina jest na czele walki o wolność we współczesnym świecie, ale ten kraj i jego obywatele nie są osamotnieni w swojej zaciekłej odwadze w obliczu rosyjskiej agresji. Pełna solidarność i niezachwiane wsparcie sojuszników z całego świata, w tym kluczowego sojusznika Ukrainy - Polski, zapewni zwycięstwo w wojnie z Putinem" - podkreślili ambasadorzy.

    Ukraińcy obchodzą 31. rocznicę niepodległości swojego kraju

  • 18:30

    Armia rosyjska uzupełnia stan osobowy wojsk lądowych marynarzami i żołnierzami wojsk rakietowych – poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.

    Według danych wywiadu do 22 sierpnia tylko 1 procent potrzebnej liczby żołnierzy wojsk rakietowych zgodziło się walczyć na Ukrainie w jednostkach piechoty.

    Inicjatywa uzupełniania stanu osobowego w ten sposób spotkała się z niezadowoleniem rosyjskich dowódców i jednostek piechoty morskiej. Argumentują oni, że obniża to potencjał przeprowadzania morskich operacji desantowych, a marynarze wykorzystywani jako strzelcy zmotoryzowani ponoszą znaczne straty.

    Ukraiński wywiad podaje, że okupanci wysyłają do walki w Ukrainie marynarzy mimo to, że przed wyjazdem przechodzą oni tylko 2-tygodniowe szkolenie podstawowe.

  • 18:20

    Siły ukraińskie od początku maja nie otrzymują od rządu Hiszpanii żadnego uzbrojenia - poinformował dziennikarzy ambasador Ukrainy w Madrycie Serhij Pohorelcew.

    W trakcie uroczystości związanej z obchodami 31. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę dyplomata wyjaśnił, że wstrzymanie dostaw jest efektem bierności rządu Pedro Sancheza, który w marcu i kwietniu skierował dla sił ukraińskich kilka transportów pomocy militarnej.

    - Wiem, że to bardzo skomplikowane kwestie, ale Ukraina nie może czekać. Dziękujemy za już otrzymaną broń, ale potrzebujemy więcej dostaw i szybciej - powiedział Pohorelcew przypominając, że dwa tygodnie temu spotkał się z szefową resortu obrony Hiszpanii Margaritą Robles.

  • 18:04

    Ukraińskie organy ochrony prawa zatrzymały mieszkańca obwodu mikołajowskiego, który przekazywał siłom rosyjskim informacje o pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy i lokalizacji systemów rakietowych HIMARS - podała prokuratura generalna w Kijowie.

    Ustalono, że mężczyzna na zlecenie przedstawiciela rosyjskich służb specjalnych zbierał i przekazywał informacje o Siłach Zbrojnych Ukrainy oraz uzbrojeniu i amunicji w obwodzie mikołajowskim, a siły rosyjskie planowały w oparciu o te dane przeprowadzenie ataków rakietowych i artyleryjskich. Ponadto szukał miejsc lokalizacji i tras przemieszczania systemów HIMARS.

    Podczas rewizji znaleziono u mężczyzny telefon z korespondencją oraz rozmowami z przedstawicielem rosyjskich służb specjalnych, których treść potwierdza gromadzenie i przekazywanie informacji.

  • 18:02

    Prezydent Emmanuel Macron wysłał do Kijowa wiadomość wideo z napisami po ukraińsku z "przesłaniem przyjaźni i nadziei w imieniu wszystkich Francuzów" z okazji 31. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę.

    "Obrona suwerenności i niepodległości Ukrainy to obrona stabilności naszego świata" - stwierdził szef państwa francuskiego.

    Prezydent Macron pogratulował Ukraińcom "odwagi i odporności" z okazji ich święta narodowego. "Ten 24 sierpnia musi być dniem nadziei, jedności waszych ludzi, jedności i nadziei Ukrainy z narodami, które ją wspierają" – przekazał.

  • 17:18

    W dniu niepodległości Ukrainy rosyjskie pociski spadły na szereg obwodów, w tym chmielnicki, żytomierski i winnicki - poinformowały ukraińskie media.

    Szef obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach.

    Rosyjskie rakiety zostały zestrzelone nad obwodami czernihowskim i czerkaskim.

    W środę mija pół roku od rozpoczęcia przez Rosję wojny z Ukrainą. Jednocześnie jest to ukraińskie święto państwowe - Dzień Niepodległości. Z tego powodu w całym kraju zwiększone są środki bezpieczeństwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegał przed możliwościami "obrzydliwych prowokacji" ze strony Rosji w tym dniu.

  • 16:59

    Kuts podkreślił, że osobista wtorkowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i wzięcie udziału w Platformie Krymskiej miało dla Ukrainy olbrzymie znaczenie. - Andrzej Duda przyjechał osobiście, żeby wyrazić wsparcie, żeby pokazać całemu światu, że się nie boimy się i kiedy jesteśmy razem to jesteśmy silniejsi - mówił.

  • 16:48

    - Dzisiaj obchodzimy dzień niepodległości, a sześć miesięcy temu, 24 lutego Rosja myślała, że nigdy już nie będziemy obchodzić tego święta. To właśnie dzięki takim przyjaciołom jak wy, dzięki naszym braciom Polakom możemy dziś obchodzić niepodległość na całym świecie, bo nadal bronimy tej niepodległości, nadal walczymy - powiedział charge d’affaires ambasady Ukrainy w RP Ołeh Kuts.

    Kuts podziękował Polkom i Polakom za to, że jako pierwsi przyszli z pomocą Ukrainie, a także za to, że cały czas wspierają Ukrainę i Ukraińców. - W każdej chwili, każdego dnia dają nam powód do optymizmu - podkreślił.

  • 16:18

    W zbombardowanym w marcu przez rosyjskie wojska budynku teatru dramatycznego w Mariupolu mogło zginąć nawet 800 osób - poinformował w środę Mychajło Puryszew, ukraiński wolontariusz, który pomagał ratować mieszkańców miasta podczas walk.

    "Teatr był jedynym miejscem w Mariupolu, w którym ludzie mogli zaopatrzyć się w wodę. Znajdowały się tam zbiorniki przeciwpożarowe. (...) (Ukrywało się) tam dużo ludzi, (w tym) dzieci, kobiet w ciąży... 800, naprawdę dużo. Kiedy mi powiedzieli, że jest 300 (zabitych), to odpowiedziałem, że 300 było tylko na piętrach" - relacjonował Puryszew, cytowany przez ukraiński portal TSN.

    Jak przyznał, po rosyjskim ataku na teatr nie spotkał już żadnej z osób ukrywających się wcześniej w tym budynku.

    "W teatrze dramatycznym (dokonano) ludobójstwa. Nie było tam ani uzbrojenia, ani żołnierzy. Znajdowali się tam wyłącznie ludzie, którzy chcieli się schronić (przed ostrzałami). Tyle razy tamtędy jeździłem, woziłem jedzenie i nie zauważyłem wojskowych nawet w pobliżu (budynku)" - powiedział Puryszew.

    Rosyjski żołnierz w zniszczonym w rosyjskim ataku Teatrze Dramatycznym w Mariupolu. W momencie ostrzału w budynku chronili się cywile [12 kwietnia 2022]

  • 15:55

    Rosja straciła w ciągu pół roku inwazji na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości 16,56 mld dolarów, nie licząc wykorzystanych pocisków rakietowych - podał w środę ukraiński portal Forbes. Największą pozycją na liście rosyjskich strat pozostaje krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln dolarów.

  • 15:41

    Brytyjski premier Boris Johnson przyjechał w środę do Kijowa, gdzie bierze udział w obchodach przypadającego w tym dniu święta niepodległości Ukrainy. To jego trzecia wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji sześć miesięcy temu.

    Podobnie jak poprzednie, również ta wizyta brytyjskiego premiera nie była zapowiadana wcześniej, choć kilka tygodni temu media informowały, że przed ustąpieniem z urzędu planuje on jeszcze raz udać się do Kijowa, aby osobiście pożegnać się z ukraińskim prezydentem Wołodymerem Zełenskim.

  • 15:15

    W walkach na kierunku charkowskim armia ukraińska zlikwidowała w ostatnich dniach pododdział sił specjalnych rosyjskiej policji; zginęło około 30 Rosjan - poinformował w środę portal ukraińskiej telewizji Kanał 24, powołując się na źródła w służbach specjalnych Ukrainy. Około 40 rosyjskich policjantów zostało rannych.

    Nie poinformowano, gdzie dokładnie doszło do starcia sił ukraińskich z rosyjskim OMON-em.

    Rozmówcy Kanału 24 zapewnili, że wojska rosyjskie ponoszą straty wszędzie tam, gdzie trwają działania bojowe. Ocenia się, że głównym celem ofensywy rosyjskiej pozostaje zajęcie całego obwodu donieckiego i utrzymanie okupowanych terenów na południu i wschodzie Ukrainy.

  • 14:51

    Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 2,98 mld dolarów.

    "Stany Zjednoczone Ameryki sa zobowiązane, by wspierać naród ukraiński, kiedy kontynuuje on swoją walkę, by bronić swojej suwerenności. Jako część tego zobowiązania, z dumą ogłaszam naszą największą dotąd transzę pomocy wojskowej" - przekazał prezydent w wydanym oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

    Jak dodał, w skład pakietu wejdą systemy obrony powietrznej, systemy artyleryjskie i amunicja, systemy przeciwdronowe i radary. Dodał, że pakiet jest przygotowany z myślą o długoterminowej obronie Ukrainy.

    Jak przekazała agencja AP, pakiet obejmuje sprzęt od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił zbrojnych USA. Oznacza to, że nie trafi na Ukrainę natychmiast, ale na przestrzeni roku lub dwóch lat. W skład nowych dostaw mają wchodzić też m.in. drony.

  • 14:31

    Alaksandr Łukaszenka cynicznie życzy nam "spokojnego nieba" i jednocześnie nas ostrzeliwuje. Jego postawa to przesiąknięte krwią błazeństwo - ocenił w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do życzeń białoruskiego dyktatora z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

  • 14:11

    Zbliżony poziom poparcia dotyczy przekazywania uzbrojenia na potrzeby ukraińskiej armii. Według badania Ipsos za utrzymaniem dostaw broni opowiada się 51 proc. badanych, a 22 proc. jest temu przeciwnych. Większość ankietowanych nie zgodziłaby się przy tym na bezpośrednią interwencję wojskową USA na Ukrainie - takie rozwiązanie popiera tylko 26 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych, lecz 43 proc. dopuszcza możliwość rozlokowania amerykańskich wojsk w sojuszniczych państwach NATO, które graniczą z Ukrainą i nie znajdują się w stanie wojny z Rosją.

    W ubiegłotygodniowym badaniu, przeprowadzonym online, wzięło udział 1005 osób. Wielkość błędu statystycznego wynosi 3,8 proc. - czytamy w komunikacie Reutersa.

  • 14:09

    53 procent badanych obywateli Stanów Zjednoczonych opowiada się za wspieraniem Ukrainy do czasu zupełnego wycofania się rosyjskich sił z zaatakowanego kraju. Przeciwnego zdania jest 18 proc. ankietowanych Amerykanów - przekazała w środę agencja Reutera na podstawie badania przeprowadzonego przez sondażownię Ipsos.

    Jak dodano, zwolennikami angażowania się Waszyngtonu w pomoc Ukrainie są głównie wyborcy Demokratów (66 proc.), chociaż podobne stanowisko zajmuje też ponad połowa (51 proc.) stronników Republikanów.

  • 13:17

    W czasie audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał, że w środę mija pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Zachęcił do modlitwy o pokój dla "umiłowanego narodu ukraińskiego, który od sześciu miesięcy cierpi z powodu grozy wojny".

    - Pragnę, aby podjęto konkretne kroki, by zakończyć wojnę i uniknąć ryzyka katastrofy nuklearnej (w (Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – red.). Noszę w sercu więźniów, zwłaszcza tych, których stan jest zły. Proszę władze, aby zaangażowały się na rzecz ich uwolnienia - mówił.

    Franciszek dodał: - I myślę o dzieciach, tyle ich zmarło. O wielu uchodźcach. Tu jest ich wielu. Jest tylu rannych. Tyle dzieci ukraińskich i rosyjskich stało się sierotami. Bycie sierotą nie ma narodowości.

    - Myślę o wielkim okrucieństwie, o tylu niewinnych, którzy płacą za szaleństwo, szaleństwo wszystkich stron, bo wojna jest szaleństwem i nikt, kto jest na wojnie, nie może powiedzieć: nie, ja nie jestem szaleńcem – kontynuował.

    Następnie powiedział: - Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu". Tak odniósł się do śmierci Darii Duginy, córki ideologa Kremla i doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Aleksandra Dugina.

    - Niewinni płacą za wojnę, niewinni. Pomyślmy o tej rzeczywistości. I powiedzmy sobie: wojna jest szaleństwem. A ci, którzy zarabiają na wojnie, na handlu bronią, to przestępcy; oni mordują ludzkość - zaznaczył papież.

  • 13:09

    "Dzisiejsza mowa papieża była rozczarowująca i sprawiła, że pomyślałem o wielu rzeczach: nie można mówić w tych samych kategoriach o agresorze i ofierze, o gwałcącym i gwałconym" – ocenił w środę na Twitterze ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz, komentując słowa papieża Franciszka, jakie wypowiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie.

    "Jak to możliwe, by wspomnieć o jednym z ideologów rosyjskiego imperializmu jako niewinnej ofierze?" - tak odniósł się do słów Franciszka o zabitej w wybuchu w samochodzie córce ideologa Kremla Darii Duginie. "Ona została zabita przez Rosjan jako poświęcona ofiara i teraz jest na tarczy wojny" - ocenił ambasador Ukrainy.

  • 13:01

    W czerwcu tego roku Wielka Brytania po raz pierwszy od kiedy prowadzone są statystyki nie importowała paliw z Rosji - poinformował w środę brytyjski urząd statystyczny ONS. Także cały import towarów z Rosji spadł do rekordowo niskiego poziomu.

  • 12:28

    Ukraina nadal może liczyć na wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego w wojnie z Rosją, które potrwa tak długo, jak będzie to niezbędne. Ukraina musi zwyciężyć w tym konflikcie i zwycięży - zadeklarował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wystąpieniu na Twitterze z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

  • 11:55

    Udaremniliśmy plany rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), by z okazji przypadającego w środę Dnia Niepodległości Ukrainy zorganizować protesty z udziałem rodzin ukraińskich żołnierzy. Zdjęcia i nagrania z tych demonstracji planowano wykorzystać w propagandzie Kremla - oznajmiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Jak powiadomiono w komunikacie, prowokacje miały być przeprowadzone w obwodach żytomierskim, kijowskim i połtawskim w północnej i środkowej części Ukrainy. Rosyjscy mocodawcy skontaktowali się ze swoimi ukraińskimi agentami jeszcze w maju, zlecając im m.in. zorganizowanie demonstracji z udziałem matek żołnierzy w pobliżu wojskowych komend uzupełnień. Wśród kolaborantów wiodącą rolę odgrywali byli współpracownicy Kyryły Stremousowa, obecnie zastępcy szefa samozwańczych władz w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy.

  • 11:55

    Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mirhorod w obwodzie połtawskim w środkowej części Ukrainy. Szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin powiadomił na Telegramie, że cztery rosyjskie rakiety trafiły w infrastrukturę miasta. Szczegóły ataków są ustalane.

    Agencja Interfax-Ukraina poinformowała z kolei w środę o odgłosach wybuchów w obwodzie czerkaskim, a także w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze w obwodzie zaporoskim. Wybuchy, według lokalnych mediów społecznościowych, słyszane były także w obwodzie sumskim.

    Szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec podał, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjską rakietę.

    W środę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości. W związku z tym władze ostrzegały w ostatnich dniach przed możliwym nasileniem rosyjskich ataków na cele cywilne w głębi kraju.

  • 11:09

    Miejscowy kolaborant zginął we wsi Mychajliwka w okupowanym obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na prorosyjskie źródła internetowe.

    Iwan Suszko był szefem lokalnych władz z nadania Moskwy. W jego samochodzie eksplodował ładunek wybuchowy.

    Mężczyzna w wyniku wybuchu został ranny i w stanie krytycznym przewieziono go do szpitala, gdzie zmarł.

  • 10:35

    Rosyjskie władze okupacyjne przymusowo zmobilizowały już 55 proc. mężczyzn na terenach obwodu ługańskiego – powiedziała w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    Jak powiedziała Wereszczuk, przeciwnik próbuje wszelkimi sposobami zapisywać mężczyzn do swoich nielegalnych formacji zbrojnych.

    Według wicepremier nikomu nie uda się "przesiedzieć w domu". "To jest już oczywiste. Wciągają nawet 16-letnie dzieci – jedni będą przynosić amunicję, inne będą 'kucharzykami w stołówkach'. Cytuję w tym momencie ich wypowiedzi, które udało się przechwycić. Zmuszani są nawet 65-letni mężczyźni, chociaż wiadomo, że od dawna nie mieli w rękach broni i nie umieją z niej korzystać. Przy pierwszych starciach zginą" – powiedziała Wereszczuk.

  • 9:07

    Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet, wyprodukowane przez amerykańską firmę Teledyne FLIR i przeznaczone do rozpoznania i identyfikacji celów na polu walki - oznajmiło w środę norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.

  • 9:02

    Rosja-Ukraina. Pół roku wojny. Paweł Kowal: Pojawiają się elementy buntu wokół Putina. Widać, że coś tam się gotuje

  • 9:01

    Ukraiński sztab poinformował w środę o nieudanych próbach działań ofensywnych przeciwnika w rejonie miejscowości Bachmutske i Kodema, a także w kierunku miejscowości Pisky i Newelske w obwodzie donieckim.

    "Przeciwnik koncentruje wysiłki na zdobyciu kontroli nad całym obwodem donieckim, utrzymaniu zajętych terenów obwodu chersońskiego, części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego, a także na odnowieniu zdolności bojowej pododdziałów" - podano w raporcie sztabu.

    Wojska rosyjskie kontynuują ostrzały miejscowości i pozycji ukraińskich wzdłuż linii frontu. "Kontynuowane są ataki lotnicze i rakietowe okupantów na cele cywilne na terytorium Ukrainy. Nie ignorujcie alarmów lotniczych" - zaapelowano w komunikacie sztabu.

  • 8:04

    Rosyjscy urzędnicy mogli przeprowadzić operację pod fałszywą flagą w okupowanym Doniecku, by oskarżyć o to Ukraińców i wykorzystać jako pretekst do ataków na ukraińskie budynki rządowe w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia - przekazał ISW. Władze Ukrainy ostrzegały, że Rosja może tego dnia dokonać ostrzałów rakietowych i artyleryjskich na Kijów.

    Pojawiły się również niezweryfikowane informacje, że rosyjscy dowódcy na poszczególnych obszarach działań na Ukrainie kontaktują się bezpośrednio z prezydentem Władimirem Putinem, pomijając ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Według tych doniesień Szojgu utracił zaufanie Putina po porażce pierwszej fazy inwazji, gdy siłom rosyjskim nie udało się zająć Kijowa – napisano w raporcie.

    Na froncie siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki lądowe w okolicach Bachmutu oraz w pobliżu Doniecka. Poczyniły ograniczone postępy na wschód od Mikołajowa oraz na północnym zachodzie obwodu chersońskiego. Siły ukraińskie w dalszym ciągu atakują w tym obwodzie rosyjskie obiekty wojskowe i lądowe linie komunikacji. Na okupowanych terenach wciąż działają ukraińscy partyzanci – dodano.

  • 8:02

    Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Rosja kieruje oddziały Gwardii Narodowej (Rosgwardii) do obwodu ługańskiego z powodu słabnącego poparcia dla wojny wśród separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. ISW ocenia, że milicje separatystów mogą odmawiać walki poza granicami obszaru, do którego roszczą sobie pretensje. Obecność Rosgwardii może również służyć tłumieniu niepokojów w regionie.

    Przekierowanie oddziałów Rosgwardii do pilnowania porządku w obwodzie ługańskim odciąga te oddziały z innych części Ukrainy, co najprawdopodobniej przyczyni się do tego, że Rosja w dalszym ciągu nie będzie w stanie przełożyć ograniczonych zdobyczy taktycznych na sukces operacyjny - twierdzi amerykański think tank.

  • 7:39

    "Dziś przypada 31. rocznica uzyskania niepodległości przez Ukrainę. Od 2014 r. prezydent Putin stara się wykorzystać mieszankę siły i dyplomacji przymusu, aby zwiększyć i umocnić wpływy Rosji na Ukrainie oraz ingerować w jej suwerenne sprawy. Pół roku temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę w celu obalenia rządu i zajęcia większości kraju. Do kwietnia przywódcy Rosji zdali sobie sprawę, że to się nie udało, i powrócili do skromniejszych celów we wschodniej i południowej Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

    "Ofensywa w Donbasie przynosi minimalne postępy, a Rosja spodziewa się poważnego ukraińskiego kontrataku. Pod względem operacyjnym Rosja cierpi na niedobory amunicji, pojazdów i personelu. Morale w wielu częściach armii jest niskie, armia jest znacznie zdegradowana. Siła dyplomatyczna Rosji uległa zmniejszeniu, a (jej) długoterminowe perspektywy gospodarcze są ponure. Po sześciu miesiącach rosyjska wojna okazała się zarówno kosztowna, jak i strategicznie szkodliwa" - wskazano.

    Żołnierz separatystycznej "republiki donieckiej" na linii frontu [20 lipca 2022]

  • 7:36

    Ukraina czeka na przyjazd ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i ONZ, by mogli oni udać się do okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. - Jesteśmy gotowi zapewnić bezpieczny korytarz, by mogli się oni udać na tymczasowo okupowane tereny – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 7:36

    Rosyjskie źródła rządowe potwierdziły, że władze wywożą ukraińskie dzieci do Rosji i oddają je do adopcji Rosjanom – podał amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), podkreślając, że siłowe odbieranie dzieci w celu zniszczenia grupy narodowej jest naruszeniem konwencji ONZ w sprawie ludobójstwa.

    W Kraju Krasnodarskim w Rosji urząd ds. rodziny i dzieci ogłosił program, w ramach którego rosyjskie władze zabrały ponad 1000 dzieci z Mariupola do Tiumenia, Irkucka, Kemerowa i Kraju Ałtajskiego, gdzie trafiły do rosyjskich rodzin. W komunikacie zaznaczono, że ponad 300 dzieci "wciąż czeka na nowe rodziny", a osoby, które je adoptują, mogą liczyć na jednorazową zapomogę.

  • 7:35

    Rozpoczęta 24 lutego rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła dotąd do śmierci dziesiątek tysięcy osób, ucieczki milionów mieszkańców kraju oraz wzniecenia ekonomicznego kryzysu na skalę globalną - podaje agencja Reutera, podsumowując pół roku wojny.

  • 7:35

    Ukraina. Pół roku wojny w dniu święta niepodległości Ukrainy

  • 6:44

    Eksport diamentów z Rosji szybko się odradza, mimo iż w kwietniu kraje G7 nałożyły sankcje na rosyjską firmę Alrosa, która odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw tych minerałów - poinformował we wtorek Bloomberg.

    Według Bloomberga większość rosyjskich diamentów kupowana jest w Indiach, ale dostawy trafiają również do krajów europejskich.

    Alrosa odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw diamentów.

  • 5:07

    Rosjanie rozpoczęli w nocy z wtorku na środę ostrzał rakietowy obiektów infrastrukturalnych w obwodzie zaporoskim - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch, cytowany przez agencję Ukrinform.

    "Rakiety okupantów uderzyły w obiekty infrastrukturalne w rejonach szewczenkowskim i komunarskim" – napisał Staruch w mediach społecznościowych.

    Z kolei mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że Rosjanie zaatakowali dwa rejony charkowskie, w tym nowobawarski, który jest jedną z dzielnic mieszkalnych Charkowa. "Obecnie nie ma informacji o ofiarach" - napisał w komunikacie Terechow.

  • 5:06

    Nasza obecność w Ukrainie, moja i ministrów, na forum Platformy Krymskiej i w dniu flagi Ukrainy była bardzo ważna – ocenił prezydent Andrzej Duda. Prezydent dodał, że Ukraina potrzebuje obecnie wsparcia nie tylko humanitarnego, ale przede wszystkim militarnego.

    Na konferencji prasowej w środę nad ranem na dworcu PKP w Przemyślu (Podkarpackie), na który prezydent przyjechał pociągiem prosto z Kijowa, Duda powiedział dziennikarzom, że Polacy powinni okazywać wsparcie Ukraińcom poprzez obecność m.in. w Kijowie.

    W ocenie prezydenta, obecność w Kijowie to "pokazanie światu, że nie cała Ukraina jest ogarnięta wojną".

    Prezydent Andrzej Duda na dworcu w Przemyślu

  • 5:05

    Rosja zamienia kwestię bezpieczeństwa nuklearnego w farsę i unika odpowiedzialności za naruszenie wymogów bezpieczeństwa w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: