Rosja zapowiada wycofanie ratyfikacji układu w sprawie prób z bronią nuklearną

Źródło:
PAP
Duda: Rosja przestaje być absolutnie w jakimkolwiek stopniu partnerem NATO
Duda: Rosja przestaje być absolutnie w jakimkolwiek stopniu partnerem NATOTVN24
wideo 2/4
Duda: Rosja przestaje być absolutnie w jakimkolwiek stopniu partnerem NATO (wypowiedź z lipca 2023 roku)TVN24

Rosja zamierza wycofać ratyfikację Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (CTBT) - oświadczył w piątek Michaił Uljanow, przedstawiciel Moskwy w mieszczącej się w Wiedniu siedzibie organizacji. Zapowiedź spotkała się z potępieniem Waszyngtonu.

Przedstawiciel Rosji Michaił Uljanow napisał w piątek na platformie społecznościowej X (uprzednio Twitter), że "Rosja planuje odwołanie swojej ratyfikacji układu CTBT, (której dokonała w roku 2000) ponieważ chce być na równi ze Stanami Zjednoczonymi, które podpisały ten Układ, ale go nie ratyfikowały".

Uljanow zastrzegł, że "odwołanie nie oznacza zamiaru wznowienia tych prób".

Dzień wcześniej możliwość odwołania przez Rosję ratyfikacji układu zasugerował Władimir Putin.

Waszyngton reaguje. "Posunięcie niepotrzebnie zwiększa zagrożenie"

Jak podkreśliła agencja Associated Press, oświadczenie Uljanowa dodatkowo wzmogło napięcie między Rosją i USA i tak już duże w związku z agresją Rosji na Ukrainę i sporami wokół innych porozumień o ograniczeniu zbrojeń.

Zapowiedź Uljanowa spotkała się już z reakcją Waszyngtonu. "Jesteśmy zaniepokojeni dzisiejszą wypowiedzią ambasadora Uljanowa w Wiedniu. Takie posunięcie jakiegokolwiek państwa-sygnatariusza niepotrzebnie zwiększa zagrożenie wznowienia prób (z bronią nuklearną)" - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu, cytowany przez AP.

Departament StanuCHRISTOPHER E ZIMMER/Shutterstock

Zasugerował on, że celem Moskwy jest w istocie zwiększenie nacisku na USA i inne kraje, aby wstrzymały dostawy broni i innej pomocy Ukrainie broniącej się przed rosyjską agresją.

AP zaznaczyła, że chociaż Stany Zjednoczone nie ratyfikowały układu CTBT, to jednak przestrzegały od 1992 r. nieformalnego moratorium na próby z bronią nuklearną i nie mają zamiaru ich wznowić.

Układ CTBT

Układ CTBT podpisany 24 września 1996 w Nowym Jorku przez 187 państw, zakłada całkowity zakaz przeprowadzania prób nuklearnych. Dotychczas ratyfikowało go 178 krajów. Do jego wejścia w życie wymagana jest jednak ratyfikacja przez 44 państwa wymienione w tekście układu. Spośród nich proces ratyfikacyjny zakończył się w 34.

Chiny, Egipt, Iran i Izrael podpisały układ, ale go nie ratyfikowały. Korea Północna, Indie i Pakistan nie podpisały układu.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru