Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner zaapelowała w czwartek do rządu Chin o "konstruktywny i merytoryczny dialog" z duchowym i politycznym przywódcą Tybetańczyków XIV Dalajlamą.
- Chcielibyśmy pokojowego rozwiązania (sporu) między Chinami a Dalajlamą i jego przedstawicielami - oświadczyła komisarz UE w czasie konferencji prasowej w Tokio.
Nasze przesłanie do chińskiego rządu z pewnością będzie brzmiało: zaangażujcie się w konstruktywny i merytoryczny dialog, który dotyczy kwestii podstawowych. Benita Ferrero-Waldner
Do Japonii poleciało wielu przedstawicieli UE, w tym szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jeszcze w czwartek delegacja jest oczekiwana w Pekinie, gdzie poruszona będzie sprawa tybetańska.
- Nasze przesłanie do chińskiego rządu z pewnością będzie brzmiało: zaangażujcie się w konstruktywny i merytoryczny dialog, który dotyczy kwestii podstawowych - powiedziała Benita Ferrero-Waldner. - Oczywiście rozumiemy, że Chiny uważają swoją suwerenność za sprawę delikatną. Ale sądzę, że jest również logiczne oczekiwać szacunku dla kultury Tybetańczyków i ich tradycji - dodała.
Oczywiście rozumiemy, że Chiny uważają swoją suwerenność za sprawę delikatną. Ale sądzę, że jest również logiczne oczekiwać szacunku dla kultury Tybetańczyków i ich tradycji. Benita Ferrero-Waldner
Ostatnie wydarzenia w Tybecie
W połowie marca, w 49. rocznicę antychińskiego powstania w Tybecie, rozpoczęły się w Lhasie manifestacje i protesty.
W kolejnych dniach przerodziły się one w największe od 20 lat antychińskie demonstracje, obejmujące także zamieszkane przez Tybetańczyków obszary poza Tybetańskim Regionem Autonomicznym, ale w historycznych granicach Tybetu. Tybetańskie władze na wygnaniu twierdzą, że zginęło w nich co najmniej 150 osób.
Chiny oskarżają tradycyjnie oskarżyły XIV Dalajlamę o organizację i podżeganie do antychińskich wystąpień.
Źródło: PAP, lex.pl