Kraje krytykowane ws. imigrantów łagodzą stanowiska

Kraje, które były dotychczas krytykowane za brak zaangażowania w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców, łagodzą swoje stanowiska. Wielka Brytania zamierza zapewnić ochronę 20 tys. syryjskich uchodźców, zdecydowanie bardziej otwarta na negocacje jest też Hiszpania. Prezydent Słowacji apeluje natomiast do rządu swojego kraju, by przyjął więcej osób.

Unia Europejska szuka kompromisu, który pomógłby rozwiązać kryzys związany z napływem uchodźców. W UE od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat ustanowienia kwot w celu rozdzielania uchodźców pomiędzy poszczególne kraje członkowskie. W czerwcu Rada Europejska uzgodniła, że kraje członkowskie przyjmą w sumie 60 tys. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu (40 tys. z Grecji i Włoch oraz 20 tys. z obozów poza Unią). Decyzje o tym, ile osób trafi do poszczególnych państw, będą podejmowane na podstawie deklaracji rządów.

W związku z narastającym kryzysem Komisja Europejska przygotowuje jednak nową, bardziej ambitną propozycję. Francuski dziennik "Le Monde" podaje, że zgodnie z nową propozycją "rozdzielonych" pomiędzy kraje UE ma zostać 120 tys. uchodźców, którzy dotarli do Europy.

Polska od początku stała na stanowisku, że przyjmowanie uchodźców powinno się odbywać na zasadzie dobrowolności. Zadeklarowała, że w ciągu dwóch lat jest gotowa zapewnić opiekę 2 tys. uchodźców. Obowiązkowym kwotom sprzeciwiały się też m.in. Czechy, Słowacja czy Hiszpania. Dobrowolności decyzji broniła też Wielka Brytania, która była często krytykowana za brak solidarności.

Wielka Brytania: przyjmiemy 20 tys. uchodźców

Krytyka nasiliła się po publikacji w zeszłym tygodniu w brytyjskiej prasie zdjęcia, na którym widać ciało trzyletniego Aylana Kurdiego, wyrzucone na plażę w południowo-wschodniej Turcji. Niewielka łódka, którą chłopczyk wraz z rodziną próbował dostać się do Grecji, zatonęła; zginął także pięcioletni brat Aylana i jego matka. Zdjęcie na pierwszej stronie opublikowało kilka ważnych brytyjskich dzienników.

W poniedziałek premier David Cameron zapowiedział, że do końca kadencji obecnego parlamentu, czyli w ciągu najbliższych pięciu lat, do 20 tys. syryjskich uchodźców.

Jak poinformował, osoby, którym Wielka Brytania zapewni ochronę, otrzymają pięcioletnie wizy. Mają pochodzić z obozów w Syrii, Turcji i Jordanii.

Złagodzenie stanowiska Wielkiej Brytanii można było zauważyć już w piątek. Cameron zapowiadał wtedy, że jego kraj przyjmie tysiące dodatkowych uchodźców z Syrii. Nie podał jednak wtedy żadnej konkretnej liczby.

Jak zauważa Reuters, liczba ta i tak jest niewielka w porównaniu np. z Niemcami, które spodziewają się w tym roku 800 tys. uchodźców i imigrantów. Wielka Brytania nie musi uczestniczyć we wspólnej polityce imigracyjnej UE, dlatego propozycja Komisja Europejskiej jej nie musi jej dotyczyć.

Hiszpania: nie odmówimy nikomu prawa do azylu

Większą odpowiedzialność zamierza wziąć na siebie Hiszpania, zbliżona pod względem liczby ludności do Polski. Zgodnie z nowym schematem, który ma zaprezentować Komisja Europejska, do Hiszpanii miałoby trafić prawie 15 tys. osób.

Wcześniej rząd Mariano Rajoya stanowczo sprzeciwiał się kwotom, w piątek hiszpański premier podkreślił jednak, że Hiszpania "nikomu nie odmówi prawa azylu", i wyraził przekonanie, że "podobnie będą postępować pozostałe kraje Unii Europejskiej".

Konkretne liczby na razie nie padły, a nad stanowiskiem Hiszpanii pracuje specjalnie powołana międzyresortowa komisja, która rozpoczęła obrady w poniedziałek. Minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo poinformował, że przed ostateczną decyzją wymagane będą konsultacje z ministerstwem skarbu państwa.

Hiszpański rząd był krytykowany za brak solidarności przede wszystkim w kraju. W obliczu braku zdecydowanych działań, inicjatywę zaczęły przejmować - związane przede wszystkim z opozycją - rządy lokalne, które wyraziły gotowość do przyjmowania potrzebujących pomocy.

Tak swoją solidarność manifestuje madrycki urząd miasta:

Prezydent Słowacji ponagla

Do rządu swojego kraju zaapelował w poniedziałek prezydent Słowacji Andrej Kiska, aby wykazał więcej solidarności z innymi państwami Unii Europejskiej, godząc się na przyjęcie większej liczby uchodźców.

Zgodnie z nową propozycją KE 5,4-milionowa Słowacja miałaby zostać poproszona o przyjęcie łącznie około 2287 uchodźców. Do tej pory zadeklarowała, że przyjmie ich 200 i preferowałaby chrześcijan.Kiska, który pokonał Fico w wyborach prezydenckich w ubiegłym roku i ma o wiele mniejszą władzę niż premier, wyraził opinię, że przyjęcie kilkuset lub kilku tysięcy imigrantów nie zagrozi bezpieczeństwu Słowacji, ani jej kulturze.- Uważam, że nie jest do przyjęcia fakt, że nie jesteśmy gotowi i zdolni do zrozumienia naszych partnerów, którzy apelują o europejską solidarność wszystkich członków Unii - powiedział Kiska w poniedziałek w wystąpieniu w słowackiej telewizji.

- Nikt, kto ma serce, nie może stać z boku i patrzeć na ludzką tragedię, cierpienia i śmierć. Ani Europa jako całość, ani Europa Środkowa w szczególności, nie zyskają na ożywieniu starych podziałów między starymi i nowymi państwami (...) Porozumienie leży w interesie wszystkich - podkreślił słowacki prezydent.

Trudna droga do europejskiej solidarności. Czechy przeciwne kwotom

Swojego stanowiska bronią natomiast Czechy, które sprzeciwiają się obowiązkowym kwotom i nie zapowiadają na razie chęci przyjęcia większej liczby osób.

- Będziemy próbowali przekonać naszych unijnych partnerów, aby nie wprowadzano żadnych obowiązkowych kwot i stałych mechanizmów rozmieszczania uchodźców. Chcemy działać na zasadzie dobrowolności - powiedział Sobotka dziennikarzom po spotkaniu w Bratysławie z kanclerzem Austrii Wernerem Faymannem i premierem Słowacji Robertem Fico.

Rumunia: przyjmiemy maksymalnie 1785 osób

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w poniedziałek, że jego kraj jest gotowy przyjąć maksymalnie 1785 uchodźców, by odciążyć inne kraje unijne.

Zgodnie z medialnymi informacjami na temat nowego schematu przygotowywanego przez Komisję Europejską, Rumunia miałaby przyjąć 6351 osób.

- Możemy podejść do problemu ze spokojem i odpowiedzialnością oraz okazać solidarność wobec tych krajów, w których przebywa duża liczba uchodźców. Nie sądzę, by obowiązkowe kwoty były rozwiązaniem - powiedział na konferencji prasowej prezydent.

Rumunia i Bułgaria to najbiedniejsze kraje UE. Państwa te nie są członkami strefy Schengen.

Imigranci szturmują Europę

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Źródło: Elemosineria Apostolica
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Teraz oglądasz
Do Europy za wszelką cenę. "Niech toną", reportaż "Superwizjera"
Do Europy za wszelką cenę. "Niech toną", reportaż "Superwizjera"
Teraz oglądasz
Węgry. Migranci "celowo pozbawiani żywności"
Węgry. Migranci "celowo pozbawiani żywności"
Teraz oglądasz
16.10.2015 | "Oskarżenia zabawne, ale nieuzasadnione" Kaczyński o komentarzach do swojej wypowiedzi ws. uchodźców
16.10.2015 | "Oskarżenia zabawne, ale nieuzasadnione" Kaczyński o komentarzach do swojej wypowiedzi ws. uchodźców
Teraz oglądasz
Kaczyński: różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. Nagranie z października 2015 roku
Kaczyński: różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. Nagranie z października 2015 roku
Teraz oglądasz
Trzaskowski: Podział nie wystarczy, trzeba powstrzymać falę migracyjną
Trzaskowski: Podział nie wystarczy, trzeba powstrzymać falę migracyjną
Teraz oglądasz
Imigranci z Afryki w Polsce? Schetyna: musimy być gotowi
Imigranci z Afryki w Polsce? Schetyna: musimy być gotowi
Teraz oglądasz
Morawiecki: chcemy dbać o to, żeby państwo polskie decydowało o tym, kogo chcemy przyjmować, kogo nie chcemy
Morawiecki: chcemy dbać o to, żeby państwo polskie decydowało o tym, kogo chcemy przyjmować, kogo nie chcemy
Teraz oglądasz
Morawiecki: Grupa Wyszehradzka trzymała się solidarnie
Morawiecki: Grupa Wyszehradzka trzymała się solidarnie
Teraz oglądasz
Jest porozumienie w sprawie migrantów
Jest porozumienie  w sprawie migrantów
Teraz oglądasz
Tusk przyjechał do Orbana rozmawiać o szczycie
Tusk przyjechał do Orbana rozmawiać o szczycie
Teraz oglądasz
16 unijnych państw weźmie udział w miniszczycie Junckera
16 unijnych państw weźmie udział w miniszczycie Junckera
Teraz oglądasz
Abp Gądecki: bezpieczeństwo narodowe mniej ważne niż pomoc uchodźcom
Abp Gądecki: bezpieczeństwo narodowe mniej ważne niż pomoc uchodźcom
Teraz oglądasz
"Nasze zdanie nie zmieniło się ani na jotę". Premier reaguje po wypowiedzi ojca
"Nasze zdanie nie zmieniło się ani na jotę". Premier reaguje po wypowiedzi ojca
Teraz oglądasz
Poseł PiS: szanuję zdanie papieża, ale odpowiemy przed Bogiem
Poseł PiS: szanuję zdanie papieża, ale odpowiemy przed Bogiem
Teraz oglądasz
Tusk o migracji: musimy intensywniej pracować nad jednością
Tusk o migracji: musimy intensywniej pracować nad jednością
Teraz oglądasz
"Antyeuropejska propozycja". Unijny komisarz krytykuje list Tuska
"Antyeuropejska propozycja". Unijny komisarz krytykuje list Tuska
Teraz oglądasz
Komisja Europejska krytykuje Tuska. Relacja Macieja Sokołowskiego
Komisja Europejska krytykuje Tuska. Relacja Macieja Sokołowskiego
Teraz oglądasz
Komisja Europejska krytykuje list Donalda Tuska
Komisja Europejska krytykuje list Donalda Tuska
Teraz oglądasz
Komisja Europejska chce pozwać Polsce, Czechy i Węgry
Komisja Europejska chce pozwać Polsce, Czechy i Węgry
Teraz oglądasz
Dramat nastoletnich uchodźców
Dramat nastoletnich uchodźców
Teraz oglądasz
Polska nie weźmie udziału w nowym programie przesiedleń
Polska nie weźmie udziału w nowym programie przesiedleń
Teraz oglądasz
Trybunał sprawiedliwości UE: relokacja zgodna z prawem
Trybunał sprawiedliwości UE: relokacja zgodna z prawem
Teraz oglądasz
"W Finlandii sprowadzono 100 Somalijczyków w 1992 roku, teraz ta społeczność rozrosła się do 26 tysięcy"
"W Finlandii sprowadzono 100 Somalijczyków w 1992 roku, teraz ta społeczność rozrosła się do 26 tysięcy"
Teraz oglądasz
"Byłoby czymś bardzo złym, gdybyśmy używali uchodźców jako rekwizytów w symbolicznej grze z Unią Europejską"
"Byłoby czymś bardzo złym, gdybyśmy używali uchodźców jako rekwizytów w symbolicznej grze z Unią Europejską"
Teraz oglądasz
"Przykro mi, że premier mojego kraju tak mówi"
"Przykro mi, że premier mojego kraju tak mówi"
Teraz oglądasz
"Brakuje postawy dyplomatycznej"
"Brakuje postawy dyplomatycznej"
Teraz oglądasz
"To śmierdzące rasizmem szczucie musi się skończyć"
"To śmierdzące rasizmem szczucie musi się skończyć"
Teraz oglądasz
"Mam przekonanie, że hierarchowie zdjęli parasol ochronny znad PiS"
"Mam przekonanie, że hierarchowie zdjęli parasol ochronny znad PiS"
Teraz oglądasz
Miller: imigranci odkrywają, że Europa ro nie jest ziemia obiecana
Miller: imigranci odkrywają, że Europa ro nie jest ziemia obiecana
Teraz oglądasz
"Takiego sojuszu tronu z ołtarzem jak dzisiaj to nie było jeszcze w Polsce"
"Takiego sojuszu tronu z ołtarzem jak dzisiaj to nie było jeszcze w Polsce"
Teraz oglądasz
Grabiec (PO): apele biskupów oparte są na nauce ewangelii
Grabiec (PO): apele biskupów oparte są na nauce ewangelii
Teraz oglądasz
Schreiber (PiS): kwestie społeczne w homiliach zwykle były na drugim planie
Schreiber (PiS): kwestie społeczne w homiliach zwykle były na drugim planie
Teraz oglądasz
"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS
"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS
Teraz oglądasz
Biedroń: politycy powinni zająć się realnymi problemami, które mamy w Polsce
Biedroń: politycy powinni zająć się realnymi problemami, które mamy w Polsce
Teraz oglądasz
Polska powinna przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"
Polska powinna przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"
Teraz oglądasz
UE wszczyna procedurę ws. nieprzyjmowania uchodźców
UE wszczyna procedurę ws. nieprzyjmowania uchodźców
Teraz oglądasz
Piekarski: wystarczyło przyjąć te kilkanaście osób
Piekarski: wystarczyło przyjąć te kilkanaście osób
Teraz oglądasz

Imigranci szturmują Europę

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Czytaj także: