Turczynow: Rosja od zastraszania przeszła do działań

Ołeksandr Turczynow chce wycofania rosyjskich wojsk
Ołeksandr Turczynow chce wycofania rosyjskich wojsk
Rada TV, TVN24 Biznes i Świat
Rada TV, TVN24 Biznes i ŚwiatTurczynow oskarżył Rosję o ingerowanie w politykę wewnętrzną

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o ingerowanie w politykę wewnętrzną i szantażowanie Ukrainy. Zażądał od Moskwy natychmiastowego wycofania wojsk znad wspólnej granicy.

W ogłoszonym w czwartek posłaniu do narodu Turczynow zarzucił Rosji "otwarte popieranie zabójców i terrorystów", którzy działają we wschodnich obwodach Ukrainy w ramach prorosyjskich ruchów separatystycznych. P.o. szefa państwa ocenił, że terroryści, którzy „faktycznie wzięli jako zakładników” mieszkańców całego regionu donieckiego, zajmują budynki administracyjne i zabijają obywateli Ukrainy, „przekroczyli już wszelkie dopuszczalne granice”. Wyjaśnił, że właśnie z tego względu władze ukraińskie wznowiły aktywną fazę operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom, której celem jest przede wszystkim ochrona ludności cywilnej. - W tym samym czasie Federacja Rosyjska otwarcie koordynuje i wspiera zabójców i terrorystów, którzy z bronią w ręku działają na wschodzie naszego kraju. Kierownictwo Rosji, nie mając ku temu żadnych podstaw, pozwala sobie na bezczelne wtrącanie się w politykę wewnętrzną Ukrainy – czytamy w posłaniu.

"Z nami jest Bóg, prawda, Ukraina"

Turczynow podkreślił, że Moskwa „na szczeblu państwowym” wspiera terroryzm na Ukrainie, choć sami Rosjanie cierpią w wyniku działań terrorystycznych w granicach własnego kraju. Po raz kolejny oskarżył też Rosję o sztuczne eksportowanie terroryzmu na Ukrainę.

Pełniący obowiązki prezydent uważa, że koncentracja rosyjskich wojsk na ukraińskich granicach jest demonstracją siły, która zagraża bezpieczeństwu jego kraju. Turczynow zapewnił, że Ukraińcy nie ulegną tym naciskom. - Rosja od zastraszania przeszła do działań bezpośrednio przy granicy naszego kraju - ocenił. - Żądamy od Federacji Rosyjskiej, by nie ingerowała w politykę wewnętrzną Ukrainy, zaprzestała gróźb i szantażu oraz wycofała swoje wojska ze wschodnich granic naszego państwa. Ze spokojem i wiarą we własne siły obronimy nasz kraj, jego niepodległość i integralność terytorialną. Z nami jest Bóg, z nami prawda, z nami Ukraina – oświadczył Turczynow.

W CZWARTEK W TVN24 BiŚ TRWA SPECJALNE WYDANIE POŚWIĘCONE WYDARZENIOM NA UKRAINIE

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg/kwoj,ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP