Pamiętał czasy Rzymian. Zamek w Turcji zniszczony przez trzęsienie ziemi

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Mury zamku Gaziantep runęły po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Turcję. W gruzach legło między innymi jego dwanaście wież. Fortyfikacja została wzniesiona przez Rzymian, do niedawna stanowiła atrakcję turystyczną południowo-wschodniej części kraju.

W poniedziałek o godzinie 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, którego hipocentrum znajdowało się 37 kilometrów na północny zachód od liczącego około dwóch milionów mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią.

Czytaj także: Wybiegali w piżamach na śnieg, wszędzie widać zniszczenia. "Moich dwóch synów jest wciąż pod gruzami"

W centralnej Turcji o godzinie 13.24 czasu lokalnego (11.24 w Polsce) doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7. Wstrząsy odczuli także mieszkańcy Syrii i Libanu. W kataklizmie w samej Turcji zginęło co najmniej 1541 osób. Liczba ta może się zmieniać.

Runął starożytny zamek

Trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się znacznej części zamku Gaziantep. "Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku w centralnej dzielnicy Sahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, gruzy zostały rozrzucone na drodze" - opisała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Zniszczony zamek GaziantepMehmet Akif Parlak/Anadolu Agency via Getty Images

"Żelazne bariery wokół zamku zostały rozrzucone po okolicznych chodnikach, zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia" - podano. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów.

Według Tureckich Muzeów, strony zrzeszającej tureckie muzea i stanowiska archeologiczne w kraju, zamek został zbudowany przez Rzymian jako strażnica w II lub III wieku n.e., a następnie był rozbudowywany. Znaną do niedawna formę - okrągłą, o obwodzie 1200 metrów i dwunastu wieżach - przybrał za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana I Wielkiego - panującego w okresie 527-565, zwanego "architektem zamków".

Również w późniejszych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany. W ostatnim czasie był wykorzystywany jako Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep; odbywały się w nim projekcje filmów dotyczących obrony miasta przed siłami francuskimi po upadku Imperium Osmańskiego w latach 1920-1921.

Fortyfikację opisano jako "jeden z najlepiej zachowanych tureckich zamków".

Wilk: Zamku w Gaziantep nie ma, został zniszczony wskutek trzęsienia ziemi. To pokazuje, jak potężne było to trzęsienie ziemi
Wilk: Zamku w Gaziantep nie ma, został zniszczony wskutek trzęsienia ziemi. To pokazuje, jak potężne było to trzęsienie ziemi TVN24

Kopuła i ściana wschodnia zbudowanego w XVII wieku meczetu Sirvani, który znajduje się obok zamku, również częściowo się zawaliły.

Autor:akw / prpb

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mehmet Akif Parlak/Anadolu Agency via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości