Szef tureckiej dyplomacji zapowiada zgodę na akcesję Finlandii do NATO, jeśli Helsinki zniosą embargo na broń dla Turcji

Źródło:
PAP
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)The White House
wideo 2/3
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATOThe White House

Turcja zgodzi się na akcesję Finlandii do NATO, gdy Helsinki publicznie ogłoszą zniesienie embarga na dostawy broni dla Ankary - oświadczył we wtorek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Szef dyplomacji wypowiedział się przed planowanym na czwartek spotkaniem fińskiego ministra obrony Anttiego Kaikkonena z tureckim odpowiednikiem Hulusim Akarem.

- Wizyta fińskiego ministra w Turcji jest ważna dlatego, że nie usłyszeliśmy dotąd od Helsinek oświadczenia o zniesieniu wymierzonego w nas embarga na sprzedaż broni. Właśnie takiego oświadczenia oczekujemy - powiedział Cavusoglu.

Turecki sprzeciw wobec akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Po wspólnym złożeniu wniosku o wstąpienie do NATO przez Finlandię i Szwecję w maju tego roku Ankara wyraziła sprzeciw wobec przyjęcia tych państw do Sojuszu, oskarżając je o zagrażające bezpieczeństwu Turcji wspieranie organizacji określanych przez nią jako terrorystyczne.

Według osiągniętego w czerwcu porozumienia oba nordyckie kraje zgodziły się na "zajęcie się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". Państwa te miały również utworzyć "bilateralne ramy prawne", ułatwiające proces ekstradycji i wzmacniające wzajemną współpracę oraz zobowiązały się nie wspierać YPG/PYD - organizacji syryjskich Kurdów, która według Ankary jest częścią radykalnej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Turcja domaga się również zniesienia embarga na dostawy broni, które część państw - w tym Szwecja, Finlandia i Niemcy - nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii. Szwecja pod koniec września ogłosiła zniesienie embarga na eksport broni do Turcji.

Autorka/Autor:KS/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: