Reuters: możliwe spotkanie szefów dyplomacji Turcji i Syrii w Moskwie

Źródło:
Reuters
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu zapowiada, że w Moskwie na początku maja może dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Turcji, Rosji, Iranu i Syrii. Agencja Reutera twierdzi, że Rosja dąży w ten sposób do zbliżenia stosunków między Ankarą a Damaszkiem.

Ministrowie spraw zagranicznych Turcji, Rosji, Iranu i Syrii mogą odbyć konsultacje na początku maja w ramach rosyjskich prób zbliżenia Ankary i Damaszku – powiedział w poniedziałek szef tureckiej dyplomacji.

Członek NATO, Turcja, była głównym zwolennikiem politycznej i zbrojnej opozycji prezydenta Syrii Baszara al-Asada podczas 12-letniej wojny domowej i wysłała własne wojska na północ tego kraju.

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu Twitter/MevlutCavusoglu

Rosja dąży do pojednania Ankary z Damaszkiem

- Spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się na początku maja w Moskwie – powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla telewizji A Haber. Minister podkreślił, że w ramach tego wydarzenia może dojść do spotkania przywódców.

Do spotkania syryjskich i tureckich ministrów obrony doszło wcześniej w grudniu 2022 roku w Moskwie. Agencja Reutera przypomina, że Moskwa, która jest głównym sojusznikiem Asada, zmierza do pojednania z Ankarą. Władze w Damaszku żądają jednak całkowitego wycofania wojsk tureckich.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MevlutCavusoglu