Dżihadyści się cofają. Dwie pierwsze dzielnice Tal Afar zajęte


Irackie siły rządowe zajęły dwie dzielnice w kontrolowanym przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego mieście Tal Afar na północy Iraku. Według ONZ uciekają z niego tysiące cywilów.

Operacja mająca na celu odbicie Tal Afar, które jest jednym z ostatnich bastionów dżihadystów na północy Iraku, rozpoczęła się w niedzielę.

Jednostki paramilitarne walczące u boku sił rządowych ogłosiły, że wraz z oddziałami wojska i policji przejęły pełną kontrolę nad dzielnicą Al-Kifa i Al-Nur. Wcześniej generał Abdul Amir Raszid Jar Allah, który dowodzi całą operacją, poinformował w oświadczeniu, że siły specjalne są już w dzielnicy Al-Kifa na południowym zachodzie miasta. Nie podał szczegółów. Dżihadyści bronią się tradycyjnie, wysyłając zamachowców samobójców w samochodach i podkładając miny-pułapki. Według irackich szacunków w mieście broni się ich około dwóch tysięcy.

Cierpią cywile

Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Andrej Mahecić wyraził zaniepokojenie sytuacją cywilów w mieście. Według ONZ Tal Afar opuszczają tysiące ludzi, a kilka tysięcy nadal może być tam uwięzionych i w najbliższych dniach próbować uciec. Mahecić potwierdził, że dotychczas żadnej organizacji humanitarnej nie udało się dostarczyć pomocy do Tal Afar, które przed konfliktem liczyło ok. 200 tys. mieszkańców. Z danych UNHCR wynika, że od kwietnia ponad 30 tys. osób uciekło z Tal Afar, ryzykując, że zostaną zastrzelone, jeśli wykryją ich bojownicy IS, którzy używają cywilów jako żywych tarcz. Mahecić wyjaśnił, że w mieście panują bardzo trudne warunki - zaczyna brakować żywności i wody pitnej, nie ma prądu. Cywile, którzy wydostali się z Tal Afar, opowiadali pracownikom humanitarnym, że podczas trwającej nawet 20 godzin ucieczki w upale sięgającym 50 stopni Celsjusza widzieli wiele ciał. Niektóre miały ślady egzekucji.

Ostatnie większe miasto

Irackie władze zapowiadały wcześniej, że Tal Afar, położone ok. 80 km na zachód od wyzwolonego już Mosulu, będzie następnym celem sił rządowych w ofensywie przeciw IS. Proklamowany przez bojowników IS kalifat na podbitych terenach w Iraku i Syrii praktycznie upadł w lipcu, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie zdobyły Mosul, iracką "stolicę" kalifatu. Tal Afar doświadczyło fali przemocy na tle wyznaniowym między sunnitami a szyitami po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. To z tego miasta wywodzi się część najwyższych rangą przywódców IS.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 4.0) | Mstyslav Chernov

Tagi:
Raporty: