"Świat zrobił duży krok wstecz przed potencjalną katastrofą nuklearną"


"Koniec z wystrzeliwaniem rakiet, z próbami jądrowymi i badaniami!" - napisał w środę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, odnosząc się do spotkania z Kim Dzong Unem.

"Świat zrobił duży krok wstecz przed potencjalną katastrofą nuklearną. Koniec z wystrzeliwaniem rakiet, z próbami jądrowymi i badaniami! Zakładnicy wracają do domu z rodzinami. Dziękuję przewodniczącemu Kimowi, nasz dzień przeszedł do historii!" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Po godzinie opublikowała kolejny wpis: "Rok temu eksperci i komentatorzy, ludzie, którzy nie mogli wykonać tej pracy, błagali o pojednanie i pokój: 'proszę spotkaj się, nie idź na wojnę'. Teraz, kiedy spotykamy się i mamy świetne relacje z Kim Dzong Unem, ci sami hejterzy krzyczą: 'nie powinieneś się spotykać, nie spotykaj się!'".

Wspólna deklaracja

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i Kim podpisali we wtorek wspólne oświadczenie, w którym Kim zobowiązał się do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

Obaj przywódcy zaprosili siebie wzajemnie do złożenia oficjalnych wizyt w swych krajach.

Autor: js//now / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Raporty: