To on zestrzelił nad Kijowem pierwszy rosyjski kindżał. Dmytro "nawet sobie nie wyobrażał, że tego dokona"

AQMgTFk-wsWWs0PyY2T1hl3GqKFllX-EgSes84GC5tCYEsfSZpMnaJq4mUWHtwlhyFJl325L6wkO9TRT4VjvyNgi-0029
Dwa lata temu siły ukraińskie zestrzeliły pierwszy rosyjski hipersoniczny pocisk Kindżał
Źródło: Dowództwo Powietrzne "Zachód"

Ukraińskie siły powietrzne opublikowały nagranie z operatorem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który dwa lata temu nad Kijowem zestrzelił pierwszy rosyjski hipersoniczny pocisk Kindżał. - Myśleliśmy, że był to zwykły iskander - mówi na nagraniu Dmytro.

Kluczowe fakty:
  • Pierwszy rosyjski kindżał został strącony nad kijowskim stadionem na początku maja 2023 roku.
  • Rosyjski przywódca Władimir Putin twierdził przed inwazją zbrojną na Ukrainę, że zestrzelenie kindżału "nie będzie możliwe".
  • Ukraina dysponuje obecnie ośmioma systemami Patriot, które są zdolne do przechwytywania rosyjskich rakiet balistycznych i kindżałów.

4 maja 2023 roku, ponad rok po wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, ukraińska obrona zestrzeliła nad kijowskim stadionem pierwszy rosyjski hipersoniczny pocisk Kindżał. Rakieta została strącona dzięki systemowi obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Kindżał został wówczas wystrzelony z myśliwca MiG-31K z terytorium Rosji. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat we wcześniejszych rozmowach z dziennikarzami podkreślał, że ukraińska obrona przeciwlotnicza nie jest w stanie dosięgnąć kindżałów, ponaddźwiękowych rakiet, obejmujących zasięgiem całą Ukrainę i poruszających się z prędkością kilkakrotnie większą niż prędkość dźwięku. Sytuacja się zmieniła po przekazaniu Ukrainie przez USA systemów Patriot.

"Okazało się, że wszystko można zestrzelić"

- Myśleliśmy, że był to zwykły iskander (pocisk balistyczny - red.) - wspominał Dmytro, operator systemu Patriot. Ukraińskie siły powietrzne opublikowały nagranie z jego udziałem z okazji drugiej rocznicy zestrzelenia nad Kijowem pierwszego kindżała.

Dmytro, operator systemu Patriot
Dmytro, operator systemu Patriot
Źródło: Dowództwo Powietrzne "Zachód"

- Dopiero wtedy, gdy zostały odnalezione fragmenty zestrzelonej rakiety, dowiedzieliśmy się, że to był kindżał. Wszyscy się ucieszyli, gratulowali sobie nawzajem - mówił Dmytro.

W 2018 roku rosyjski przywódca Władimir Putin, po testach nowej broni hipersonicznej, stwierdził, że zestrzelenie pocisku Kindżał "nie będzie możliwe".

- Okazało się, że wszystko można zestrzelić - stwierdził Dmytro i dodał, że on, "zwykły programista, który zaciągnął się do wojska po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, nawet sobie nie wyobrażał, że tego dokona".

Ilu Patriotów potrzebuje Ukraina

Media w Kijowie, powołując się na ustalenia dziennika "New York Times", podały, że Ukraina dysponuje obecnie ośmioma systemami Patriot, które są zdolne do przechwytywania rosyjskich rakiet balistycznych i kindżałów. Dziewiąty system Patriot ma być wysłany do Kijowa z Izraela. Władze Niemiec i Grecji także miały zadeklarować, że przekażą siłom ukraińskim po jednym systemie Patriot.

W zeszłym roku prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do pełnej ochrony nieba nad Ukrainą potrzebnych jest co najmniej 25 systemów Patriot - odnotował ukraiński portal NV.

System rakietowy Patriot
System rakietowy Patriot
Źródło: PAP
Czytaj także: