Łódź podwodna, wykorzystywana do zabierania turystów do wraku słynnego Titanica, zaginęła na Oceanie Atlantyckim. Ruszyła misja poszukiwawczo-ratownicza - przekazało BBC. Brytyjskie medium dodało, że według przypuszczeń zaginiony obiekt to OceanGate Titan, łódź podwodna wielkości ciężarówki, która mieści pięć osób i zwykle nurkuje z zapasem tlenu na cztery dni.
Bostońska Straż Przybrzeżna poinformowała BBC, że trwa operacja poszukiwawcza. Nie jest jasne, ile osób i czy w ogóle jakiekolwiek znajdowały się na pokładzie w momencie zaginięcia łodzi.
Organizacja OceanGate Expeditions, która zajmuje się misjami badawczymi do wraku Titanica, napisała w oświadczeniu, że jest głęboko wdzięczna "za rozległą pomoc" na rzecz przywrócenia kontaktu z łodzią podwodną, jaką otrzymała od kilku agencji rządowych i firm zajmujących się eksploracją głębin oceanicznych. Według informacji z jej strony internetowej, firma prowadzi obecnie kolejną już misję, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu i miała zakończyć się w czwartek.
"Przypuszcza się, że zaginiony obiekt to OceanGate Titan, łódź podwodna wielkości ciężarówki, która mieści pięć osób i zwykle nurkuje z zapasem tlenu na cztery dni" - pisze BBC.
Małe łodzie podwodne od czasu do czasu zabierają turystów do wraku legendarnego statku. Jak pisze BBC, koszt takiej wycieczki to nawet ćwierć miliona dolarów, a jedno nurkowanie, obejmujące zarówno zejście, jak i wynurzenie, trwa około ośmiu godzin.
CZYTAJ TEŻ: Niezwykły naszyjnik odkryty we wraku Titanica
Zatonięcie legendarnego statku
Słynny wrak znajduje się na głębokości 3800 metrów na dnie Atlantyku, około 600 kilometrów od wybrzeży wyspy Nowa Fundlandia.
Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku podczas dziewiczego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Został odnaleziony dopiero w 1985 roku. Od tej pory do wraku zeszły dziesiątki ekspedycji, których uczestnicy zabierali fragmenty statku lub przedmioty codziennego użytku, a następnie je sprzedawali. Działo się to mimo ostrzeżeń ekspertów, którzy twierdzili, że eksploracja wraku, zwłaszcza lądowanie na nim miniaturowych łodzi podwodnych, szkodzi jego konstrukcji.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: OceanGate Inc.