"Nadzieja na trwałe obniżenie napięć na Półwyspie Koreańskim"


Sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział we wtorek na międzynarodowym spotkaniu w sprawie Korei Północnej, zwołanym przez Kanadę i USA, że świat nigdy nie zaakceptuje statusu państwa nuklearnego dla tego kraju. We wnioskach po rozmowach nie wykluczono dodatkowych sankcji.

W trakcie spotkania, które odbyło się w kanadyjskim mieście Vancouver we wtorek, uzgodniono, że nie należy z góry wykluczać możliwości nałożenia na KRLD sankcji idących jeszcze dalej niż te, które zaaprobowała dotychczas Rada Bezpieczeństwa ONZ. Tak wskazano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez ministerstwa spraw zagranicznych USA i Kanady.

Temat na spotkanie G7

Podczas konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zaznaczył, że uczestnicy spotkania nie mają zamiaru "ingerować w legalny, północnokoreański transport morski".

Kraje biorące udział w spotkaniu opowiedziały się też za kontynuacją dialogu obu państw koreańskich "w nadziei na trwałe obniżenie poziomu napięć na półwyspie" - stwierdzono w oświadczeniu.

Z kolei minister spraw zagranicznych Kanady Christia Freeland zaznaczyła, że kwestia północnokoreańska będzie ważnym tematem rozmów grupy G7, której Kanada przewodniczy w tym roku.

Wznowienie rozmów

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych około 20 krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu wokół Korei Północnej poświęcone jest kwestii jej zbrojeń nuklearnych i prób rakietowych. Celem konferencji było zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy Pjongjangu w sprawie zbrojeń, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń.

Do spotkania w Vancouver doszło po wznowieniu rozmów między Koreą Północną i Południową w związku z decyzją Pjongjangu o dołączeniu do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Wzięły w nim udział: USA, Kanada, W. Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Francja, Włochy, Belgia, Grecja, RPA, Kolumbia, Dania, Norwegia, Szwecja, Indie, Filipiny, Tajlandia, Turcja, Korea Płd.

Autor: MR / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: