Wrócili i zabrali im szkołę. Teraz rodziny oddają dziewczynki

Źródło:
PAP
Zamknięte salony piękności w Afganistanie pod rządami talibów
Zamknięte salony piękności w Afganistanie pod rządami talibów Reuters Archiwum
wideo 2/2
Zamknięte salony piękności w Afganistanie pod rządami talibów Reuters Archiwum

Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Kobiet informuje, że liczba małżeństw nieletnich dziewcząt w Afganistanie wzrosła o 25 procent od czasu, gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie i zakazali ponadpodstawowej edukacji kobiet. Niektóre rodziny wydają nieletnie córki za mąż z biedy, żeby pozbyć się jednego domownika.

Z danych ONZ za 2023 rok wynika, że ponad 28 proc. kobiet zostało wydanych za mąż przed ukończeniem 18 lat, ponad 9 proc. - przed 15. urodzinami - wynika z raportu organizacji.

Niektóre rodziny wydają nieletnie córki za mąż z biedy, żeby pozbyć się jednego domownika. Inni, żeby dostać za dziewczynę walwar - sumę pieniędzy przekazywaną rodzicom przez narzeczonego. Jeszcze inni, aby uniknąć konieczności wydania córek za talibskich bojowników - twierdzi portal.

- Nie miałam wyboru. Rodzice powiedzieli mi, że ponieważ nie mogę się kształcić, nie ma dla mnie innej opcji niż zamążpójście - powiedziała dziennikarzom portalu zamężna 17-latka.

Dziewczynki w Afganistanie mogą chodzić do szkół tylko do szóstej klasy QUDRATULLAH RAZWAN/PAP/EPA

"Rażące naruszenie prawa dziewczynek do edukacji"

Obecnie dziewczynki w Afganistanie mogą chodzić do szkół tylko do szóstej klasy włącznie.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) przypomniał, że w czwartek upłynęło 1000 dni od czasu, kiedy rząd talibów zapowiedział zamknięcie żeńskich szkół średnich.

"1000 dni poza szkołą dla 1,5 miliona dziewcząt oznacza utratę 3 miliardów godzin nauki" - napisała w oświadczeniu Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF.

- To nie tylko rażące naruszenie prawa dziewczynek do edukacji, a także odarcie ich z (przyszłych - red.) możliwości i pogorszenie zdrowia psychicznego - stwierdziła Russel, podkreślając, że uniemożliwienie nauki połowie społeczeństwa będzie miało poważne konsekwencje również dla gospodarki Afganistanu.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: QUDRATULLAH RAZWAN/PAP/EPA