"Okupacja Afganistanu" jest przeszkodą na drodze do pokoju - uzgodnili talibowie oraz przedstawiciele afgańskiej opozycji podczas rozmów pokojowych, które odbyły się we wtorek w Moskwie. W spotkaniu brał także udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Talibowie podkreślali podczas spotkania, że pokój w Afganistanie jest dla nich priorytetem. - Jesteśmy naprawdę oddani pokojowi, ale uważamy, że najpierw trzeba zlikwidować przeszkody, które stoją drodze do zapanowania pokoju w naszym kraju - powiedział mułła Baradar, jeden z najważniejszych dowódców afgańskich talibów. - Przeszkodą jest okupacja Afganistanu, która musi się skończyć - dodał.
W rozmowach uczestniczył szef Wysokiej Rady Pokoju (HPC), gremium rządowego utworzonego przed laty, by prowadzić rozmowy pokojowe z siłami antyrządowymi, a także były afgański prezydent Hamid Karzaj. W Moskwie są też politycy, którzy chcą startować w najbliższych wyborach prezydenckich w Afganistanie, zaplanowanych na wrzesień. Nie było natomiast delegacji afgańskiego rządu, którego talibowie nie uznają.
Uczestniczący w spotkaniu szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podkreślił, że Rosja i Afganistan mają "wspólny cel: walkę z terroryzmem". Dodał, że Moskwa popiera dążenia do całkowitego wycofania sił obcych z Afganistanu.
To drugie spotkanie w stolicy Rosji, w którym uczestniczą talibowie oraz afgańska opozycja. Pierwsze odbyło się na początku lutego i jak podkreślał wówczas Karzaj, dwudniowe rozmowy "były bardzo satysfakcjonujące", a uczestnicy konferencji zgodzili się, że z Afganistanu powinny zostać wycofane obce wojska.
Rozmowy pokojowe talibów z delegacją USA
Pod koniec stycznia w Katarze odbyły się trwające sześć dni rozmowy pokojowe między przedstawicielami talibów a delegacją amerykańską, której przewodniczył specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad. Rozmowy koncentrowały się głównie na wycofaniu wojsk USA i gwarancji ze strony talibów, że Afganistan nie będzie ponownie wykorzystywany jako bezpieczna przystań dla terrorystów do ataków na inne kraje.
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele talibów informowali, że uzgodniono projekt porozumienia pokojowego, zakładającego wycofanie wszystkich obcych wojsk z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy. Przedstawiciele władz USA oświadczyli jednak, iż o terminach nie rozmawiano.
Po 17 latach wojny w Afganistanie talibowie kontrolują obecnie połowę terytorium tego kraju. 12 kwietnia, jak co roku, ogłosili początek swojej wiosennej ofensywy, której celem są siły bezpieczeństwa Afganistanu i wojska NATO, ale ofiarami pada także wielu cywilów.
Autor: asty / Źródło: PAP