Resort obrony Tajwanu: 31 chińskich samolotów wojskowych i cztery okręty aktywne w okolicy kraju

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
PAP
Ćwiczenia wojskowe na Tajwanie
Ćwiczenia wojskowe na TajwanieReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveĆwiczenia wojskowe na Tajwanie

Ministerstwo obrony Tajwanu podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin Chiny wysłały 31 samolotów wojskowych i cztery okręty do działań w okolicy kraju. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Z 31 samolotów chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 12 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami.

Jak podkreślono w oświadczeniu tajwańskiego resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Czytaj także: Premier Tajwanu podał się do dymisji

Codzienne naruszenia strefy identyfikacji Tajwanu

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu, w styczniu takie naruszenia miały miejsce codziennie – coraz częstsze stają się również naruszenia mediany Cieśniny Tajwańskiej. Rekordowe naruszenie miało miejsce w ubiegłym miesiącu, gdy z 71 chińskich maszyn wojskowych prowadziły działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany.

Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska

W tym tygodniu szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla stacji Sky News ostrzegał, że inwazja Chin na Tajwan jest obecnie bardziej prawdopodobna, a jej możliwą datą jest rok 2027, gdy przywódca ChRL Xi Jinping będzie się starał o przedłużenie swojej władzy i może zaatakować wyspę, by zostawić po sobie trwałe dziedzictwo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości