Szwedzi przeciw przyjmowaniu uchodźców


55 proc. Szwedów chce, by rząd ograniczył liczbę osób ubiegających się w ich kraju o prawo azylu - wynika z opublikowanego w czwartek badania opinii publicznej ośrodka Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Dagens Nyheter".

Blisko co piąty Szwed opowiada się natomiast za przyjęciem w kraju dodatkowych uchodźców. 20 proc. uważa, że nie należy przyjmować ich ani więcej, ani mniej niż dotąd. - To właściwie dość zaskakujące, że po roku, w którym do kraju przybyło jakieś 170 tys. osób ubiegających się o azyl, jeszcze jedna piąta wyborców twierdzi, że moglibyśmy przyjąć więcej uchodźców - ocenił analityk Ipsos Nicklas Kaellebring.

150 tys. wniosków o azyl

Od początku bieżącego roku wnioski o azyl złożyło w Szwecji 150 tys. osób, z których większość stanowili przybysze z Bliskiego Wschodu. Reagując na to szwedzki rząd częściowo zawiesił obowiązywanie porozumienia z Schengen o swobodzie ruchu osobowego w Unii Europejskiej i nakazał sprawdzanie tożsamości pasażerów docierających do Szwecji środkami transportu publicznego.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji prawie milion uchodźców i migrantów przybyło w 2015 r. do Europy, a prawie 3700 poniosło śmierć lub zaginęło podczas podróży.

Raport mieszczącej się w Genewie organizacji stwierdza, że liczba przybyszów była prawie pięciokrotnie wyższa niż w roku 2014 i najwyższa od zakończenia II wojny światowej. Liczba migrantów przybywających do Europy przez Morze Śródziemne wzrastała stopniowo od 5 tys. w styczniu do 221 tys. w październiku. Od tego czasu zaczęła spadać do 67 tys. w grudniu.

Najwięcej migrantów i uchodźców przedostało się do Europy przez Grecję - ponad 821 tys. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, które przyjęły ok. 150 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się: Bułgaria (ok. 30 tys.), Hiszpania (3800), Cypr (269) i Malta (106).

Autor: dln/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty: