TVN24 | Świat

Zrezygnowała z funkcji premiera kilka godzin po wyborze. Magdalena Andersson dostanie kolejną szansę 

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, Reuters
Magdalena Andersson została premierem Szwecji. Głosowanie
ENEX Magdalena Andersson została premierem Szwecji. Głosowanie

Liderka szwedzkich socjaldemokratów Magdalena Andersson, która w środę podała się do dymisji zaledwie kilka godzin po tym, jak objęła urząd szefa rządu, otrzyma kolejną szansę na powołanie gabinetu – przekazał przewodniczący parlamentu Szwecji. Powodem rezygnacji Andersson było wystąpienie z koalicji Zielonych, po tym, jak centrowa i prawicowa opozycja przegłosowała przyjęcie proponowanego przez siebie budżetu. 

Dotychczasowa minister finansów Szwecji Magdalena Andersson z Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej w środę, jako pierwsza kobieta w historii kraju, objęła stanowisko premiera. O jej wyborze w rozdrobionym parlamencie zdecydował jeden głos. Po kilku godzinach okazało się jednak, że najwięcej głosów deputowanych zdobył wspólny budżet opozycyjnych formacji: centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, prawicowych Szwedzkich Demokratów oraz Chrześcijańskich Demokratów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W budżecie prawicy przewidziano m.in. obniżkę podatku od benzyny, co wywołało sprzeciw Partii Ochrony Środowiska - Zielonych, którzy oświadczyli, że wychodzą z rządu, gdyż "nie mogą realizować działań sprzecznych ze swoją polityką". - Zgodnie z praktyką rząd koalicyjny powinien ustąpić, jeśli jedna z partii decyduje się na odejście - poinformowała na zwołanej konferencji prasowej Andersson.

Magdalena AnderssonPAP/EPA/Pontus Lundahl/TT

W czwartek przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlen ogłosił, że zamierza dać Andersson kolejną szansę na stworzenie rządu. Agencja Reutera zauważyła, że w związku z brakiem innego silnego kandydata Andersson ma duże szanse, by zostać ponownie zaakceptowana przez Riksdag. Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie 29 listopada.

Zdaniem przewodniczącego parlamentu, środowe wydarzenia były "niezrozumiałe" dla Szwedów, a działania szwedzkich ugrupowań politycznych negatywnie wpłynęły na wiarę w parlament, system polityczny i samych polityków.

Andreas NorlenPAP/EPA/JESSICA GOW

Kim jest Magdalena Andersson?

Magdalena Andersson została na początku listopada nową przewodniczącą rządzących od siedmiu lat Szwecją socjaldemokratów. Zastąpiła na tym stanowisku ustępującego szefa rządu Stefana Loefvena, który zrezygnował z funkcji.

Urodzona w 1967 roku Andersson jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie oraz Uniwersytetu w Harvardzie. Mieszka w Nacka pod Sztokholmem, ma męża i dwoje dzieci.

Autor:ft

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK SIMANDER