TVN24 | Świat

Szwecja "wśród krajów o najwyższym stopniu rozprzestrzenienia koronawirusa"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Szwedzkie władze zdrowotne podały we wtorek, że chociaż w ostatnim tygodniu nieznacznie spadła liczba zakażeń koronawirusem, ale rozprzestrzenienie SARS-CoV-2 utrzymuje się na wysokim poziomie. - Oczekiwalibyśmy, aby spadek następował szybciej – stwierdziła ekspertka Urzędu Zdrowia Publicznego Britta Bjoerkholm.

Z zaprezentowanych przez Urząd Zdrowia Publicznego danych wynika, że w Szwecji odnotowano 659 przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców. - Oznacza to, że znajdujemy się obok Cypru, Chorwacji oraz Francji wśród europejskich krajów o najwyższym stopniu rozprzestrzenienia SARS-CoV-2 - podkreśliła ekspertka tego urzędu Britta Bjoerkholm na spotkaniu z dziennikarzami.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ze statystyk Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że koronawirus najbardziej rozprzestrzenia się na Cyprze, a Szwecja jest na drugim miejscu. Pytana o przyczynę utrzymywania się trudnej sytuacji epidemicznej, Bjoerkholm oznajmiła, że "trudno powiedzieć".

- Istnieje teza, że kraje znajdują się w różnych fazach. W Szwecji i kilku innych krajach rozwój epidemii opóźnia się, stąd brak wyraźnej poprawy sytuacji - dodała. Optymizmem napawa trend spadkowy. Ubiegły tydzień był trzecim z kolei okresem, w którym zmniejsza się liczba zakażeń. - Oczekiwalibyśmy, aby spadek następował szybciej - stwierdziła.

Sytuacja epidemiczna w Szwecji

W Szwecji liczba przypadków COVID-19 rośnie w ostatnich tygodniach wśród grupy wiekowej do 19 lat, a spada we wszystkich pozostałych. Jak się przypuszcza, ma to związek z powrotem od kwietnia do szkół uczniów starszych klas, ale też szerszym testowaniem tego środowiska.

Powolny spadek liczby zakażeń odzwierciedla napięta sytuacja w systemie ochrony zdrowia. Liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii wynosi obecnie 374, to o 30 mniej niż przed tygodniem.

Władze Szwecji nie zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu. Najpoważniejsze restrykcje to limit zgromadzeń do ośmiu osób oraz ograniczenie otwarcia lokali gastronomicznych do godz. 20.30. Z uwagi na utrzymującą się wysoką liczbę zakażeń obostrzenia zostały przedłużone do 17 maja. Na ograniczeniach najbardziej cierpi branża turystyczna, kulturalna oraz sport - plan ich zniesienia powinien zostać zaprezentowany w tym tygodniu.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości