Prezydent Węgier rezygnuje z urzędu. "Popełniłam błąd"

Źródło:
Reuters

Prezydent Węgier Katalin Novak rezygnuje ze stanowiska - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Wiceprzewodnicząca Fideszu pełniła tę funkcję od 2022 roku. W piątek wieczorem przed pałacem prezydenckim w Budapeszcie zgromadził się tłum protestujących, żądając ustąpienia Novak w związku z ułaskawieniem przez nią osoby skazanej za tuszowanie przypadków pedofilii.

- Popełniłam błąd. Dziś jest ostatni dzień, w którym zwracam się do was jako głowa państwa – oświadczyła Novak w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji.

Kontrowersyjne ułaskawienie skazanego za tuszowanie pedofilii

Katalin Novak ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy Węgier, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilskich swojego szefa. Dyrektor domu dziecka, którego ofiarą w latach 2004-2016 padło co najmniej dziesięciu nieletnich, otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Węgier odpowiada na krytykę za ułaskawienie skazanego za tuszowanie pedofilii

Do ułaskawienia doszło pod pretekstem wizyty papieża Franciszka w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku, ale sprawa wyszła na jaw dopiero w zeszłym tygodniu.

To nie jedyne kontrowersyjne i krytykowane na Węgrzech ułaskawienie w związku z wizytą Franciszka. Novak darowała wówczas karę m.in. skrajnie prawicowemu aktywiście Gyorgy’owi Budahazy’emu, skazanemu za terroryzm.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Węgier ułaskawiła skazanego za terroryzm

W piątek wieczorem co najmniej tysiąc osób zebrało się przed pałacem prezydenckim w Budapeszcie, żądając ustąpienia głowy państwa. Protestujący wznosili m.in. okrzyki "Orban precz! Novak precz!". Wśród tłumu byli politycy opozycji, która domagała się ustąpienia prezydent Novak.

Autorka/Autor:momo/gp

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24