Badania: zmiany w mózgach pacjentów po covidzie. Lęki, zaburzenia pamięci, objawy depresji

Źródło:
PAP
Dr Grzesiowski o problemach ze szczepieniami nową szczepionką przeciw COVID-19
Dr Grzesiowski o problemach ze szczepieniami nową szczepionką przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/4
Dr Grzesiowski o problemach ze szczepieniami nową szczepionką przeciw COVID-19TVN24

SARS-CoV-2 oddziałuje niekorzystnie na centralny układ nerwowy, w tym na mózg - wynika z badań szwedzkich naukowców. U części pacjentów po przebytym COVID-19 badacze zaobserwowali utrzymujące się objawy neurologiczne, jak bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki i objawy depresji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoeping w Szwecji przeprowadzili badania obrazowe mózgu 32 osób, w tym 16 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu ciężkiego COVID-19 i po upływie siedmiu miesięcy wciąż mieli objawy neurologiczne oraz 16 pacjentów, którzy nie przebywali w szpitalu z powodu COVID-19 i nie mieli utrzymujących się objawów neurologicznych po tej infekcji. Wyniki ich badań zostały opublikowane w ostatnich tygodniach na łamach czasopisma naukowego "Brain Communications". Badacze przekazali, że zaobserwowali specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Ich zdaniem mogą one tłumaczyć utrzymujące się objawy neurologiczne u pacjentów po przebyciu tej infekcji.

ZOBACZ TEŻ: Nowe ustalenia naukowców dotyczące "długiego covidu". Powiązali go z zakrzepami

Objawy neurologiczne po covidzie

Jak czytamy w podsumowaniu badań, istnieją dowody na to, że wirus SARS-CoV-2 oddziałuje niekorzystnie na centralny układ nerwowy, w tym na mózg. U części pacjentów po przebytym zakażeniu mogą utrzymywać się objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki i objawy depresji, a także zaburzenia węchu i smaku, zespół przewlekłego zmęczenia i inne.

Jak informują naukowcy, badania konwencjonalną metodą rezonansu magnetycznego nie wystarczają, by wykazać zmiany w mózgu wywołane przebytą infekcją. Dlatego sięgnęli po bardziej zaawansowaną technikę. "MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym jest bardzo czułą techniką, która pozwala wykrywać zmiany w organizacji włókien nerwowych. To między innymi dlatego chcieliśmy zastosować tę technikę, aby zbadać wpływ COVID-19 na mózg, którego inne techniki obrazowania mogły nie wychwycić" - skomentował współautor pracy Deneb Boito z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu w Linkoeping.

Porównując wyniki obrazowania mózgu dwóch grup, naukowcy zaobserwowali różnice w strukturze istoty białej ich mózgów. Odpowiada ona za przenoszenie sygnałów nerwowych, czyli komunikację między poszczególnymi obszarami mózgu. "To może być jedna z przyczyn problemów neurologicznych doświadczanych przez osoby, które przebyły ciężki COVID-19. Pozostaje to w zgodzie z wynikami innych badań, które wykazały zmiany w istocie białej mózgu. Jednak ze względu na małą grupę pacjentów jesteśmy ostrożni, jeśli chodzi o wyciąganie jakichkolwiek generalnych wniosków” - zaznaczyła współautorka pracy Ida Blystad.

Badacze chcą w przyszłości sprawdzić m.in. to, czy różnice zaobserwowane między grupami pacjentów znikną wraz z upływem czasu, czy też mają charakter trwały.

ZOBACZ TEŻ: Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock