Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

W końcowym komunikacie napisano, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje cierpienie i zniszczenia, ale dążenie do pokoju wymaga udziału wszystkich stron. Podkreślono poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Czytaj też: Szczyt pokojowy w Szwajcarii. "Wojna w Ukrainie stała się kwestią globalną"

Komunikat końcowy szczytu pokojowego w Szwajcarii podpisała większość z ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych uczestniczących w wydarzeniu. Nie zrobiły tego niektóre z ważnych państw rozwijających się, w tym Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Rosja nie była zaproszona. W konferencji nie wzięły udziału również Chiny.

"Cierpienie na wielką skalę"

„Trwająca wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie w dalszym ciągu powoduje na wielką skalę cierpienie ludzi i zniszczenia oraz stwarza ryzyko i kryzysy o globalnych reperkusjach” – napisano w komunikacie przytoczonym przez agencję Reutera.

W dokumencie podkreślono wagę Karty Narodów Zjednoczonych i zaznaczono, że „podstawą osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” musi być „poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności” – podała AP.

Komunikat, wydany po dwóch dniach rozmów w ośrodku Buergenstock w Szwajcarii, skupił się na kwestiach bezpieczeństwa jądrowego i żywnościowego oraz konieczności wymiany jeńców.

Echa szwajcarskiego szczytu

Prezydentka Szwajcarii Viola Amherd, która była gospodynią wydarzenia, oświadczyła na kończącej je konferencji prasowej, że podpisanie deklaracji przez „znakomitą większość” uczestników „pokazało, co może osiągnąć dyplomacja”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uznał format spotkania za sukces. Wyraził przekonanie, że tematy konferencji – bezpieczeństwo nuklearne i żywnościowe oraz powrót do Ukrainy jeńców i deportowanych dzieci – pozwolą rozpocząć praktyczne działania w kierunku przywrócenia pełnego bezpieczeństwa i pokoju.

Z kolei szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił, że deklaracja szczytu pokojowego uwzględnia wszystkie zasadnicze propozycje jego kraju. Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum - powiedział w niedzielę dziennikarzom w Buergenstock.

- Wiemy, że pokoju na Ukrainie nie da się osiągnąć w jednym kroku, że to będzie podróż - oświadczyła po szczycie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zaznaczyła, że "nie były to negocjacje pokojowe, ponieważ Władimir Putin nie podchodzi poważnie do kwestii zakończenia wojny; domaga się kapitulacji, porzucenia ukraińskich terytoriów, w tym obszarów, które obecnie nie znajdują się pod (rosyjską) okupacją".

Putin o wycofaniu wojsk z Ukrainy

Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z nielegalnie anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a Kijów zobowiąże się do niewstępowania do NATO.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan komentując to stanowisko podkreślił, że oferta Putina jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz „urąga fundamentalnej moralności i zwykłemu zdrowemu rozsądkowi”.

Autorka/Autor:mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA