Atomowa umowa Moskwy z Mińskiem, deklaracja na Kaukazie. Rzeczy, które warto wiedzieć 26 maja

Źródło:
PAP
Spotkanie Putin-Łukaszenka na Kremlu. Nagranie z marca 2022 roku
Spotkanie Putin-Łukaszenka na Kremlu. Nagranie z marca 2022 rokuTVN24
wideo 2/4
Spotkanie Putin - Łukaszenka. Rosja dostarczy Białorusi sprzęt wojskowyTVN 24

Lider "Oath Keepers" skazany za atak na Kapitol. Moskwa podpisała umowę z Mińskiem o rozmieszczeniu broni atomowej na Białorusi. Z kolei w USA wciąż nie doszło do porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia publicznego. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Lider "Oath Keepers" skazany na 18 lat więzienia

Stewart Rhodes, uczestnik szturmu na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku, został skazany na 18 lat więzienia za "zmowę w celu wzniecenia buntu".

Sędzia zgodził się z oskarżycielami, którzy uznali, że Rhodes inspirował uczestników szturmu na Kapitol do użycia przemocy, a jego działania wpisywały się w definicję terroryzmu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stewart Rhodes skazany za atak na Kapitol

2. Bez porozumienia w sprawie amerykańskiego limitu zadłużenia

Spiker Izby Reprezentantów Kongresu USA Kevin McCarthy poinformował dziennikarzy, że negocjatorom z Partii Republikańskiej i Białego Domu wciąż nie udało się jeszcze zawrzeć porozumienia o podniesieniu pułapu zadłużenia publicznego. - Jest ciężko. Ale pracujemy i będziemy pracować aż do skutku - powiedział republikanin.

Jeżeli porozumienia nie uda się osiągnąć przed 1 czerwca Stany Zjednoczone, staną przed perspektywą niewypłacalności. Rząd i agencje federalne nie będą bowiem miały środków na regulowanie bieżących zobowiązań. Obecny pułap zadłużenia wynosi 31,4 bln dolarów.

3. Iran przetestował nowy pocisk balistyczny

Wojsko Iranu z powodzeniem wystrzeliło w ramach testu najnowszy pocisk balistyczny Chajbar, czwartą generację pocisków rakietowych Chorramszahr, o zasięgu 2 tys. kilometrów i z głowicą bojową o masie 1500 kg - podała irańska państwowa agencja prasowa IRNA.

Władze Iranu, który posiada jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, twierdzą, że najnowsza broń jest w stanie dotrzeć do izraelskich i amerykańskich baz wojskowych w regionie.

4. Armenia uznała Górski Karabach za terytorium Azerbejdżanu

Armenia uznała Górski Karabach za terytorium Azerbejdżanu. Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosili to na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej w Moskwie - poinformowały rosyjskie niezależne media.

Prezydent Azerbejdżanu oświadczył, że jego państwo nie ma żadnych roszczeń terytorialnych wobec Armenii. Dodał, że "biorąc pod uwagę, że Armenia uznała Karabach za część Azerbejdżanu", oba kraje mają możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego. Premier Armenii przekazał z kolei, że uzgodniono uznanie integralności terytorialnej obu państw.

5. Moskwa i Mińsk podpisały umowę ws. broni atomowej

Moskwa podpisała umowę z Mińskiem o rozmieszczeniu broni atomowej na Białorusi - poinformowała agencja Reuters. Głowice jądrowe mają być przechowywane w specjalnym obiekcie, którego budowa ma być ukończona za ponad miesiąc.

Do tej kwestii odniósł się rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. - Silnie potępiamy tę umowę. To kolejny już przykład nieodpowiedzialnego zachowania rosyjskich władz od momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę ponad rok temu. Jasno powiedzieliśmy, że użycie broni chemicznej, biologicznej czy jądrowej w tym konflikcie wywoła poważne konsekwencje - powiedział. - Ale jeśli chodzi o reakcję na tę decyzję, to nie widzimy powodu, by zmieniać swoją strategiczną postawę, bo nic nie wskazuje na to, by Rosja chciała użyć broni jądrowej - dodał.

Plan rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej został ogłoszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina w wywiadzie dla telewizji państwowej 25 marca. Białoruś stałaby się pierwszym krajem po upadku Związku Radzieckiego, który posiadałby rosyjską broń atomową.

6. Wojciech Bojanowski laureatem Telekamery Tele Tygodnia 2023

Wojciech Bojanowski, reporter "Faktów" TVN, został laureatem plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia 2023 w kategorii Informacje/publicystyka. W tej samej kategorii drugie miejsce zajął Konrad Piasecki, prowadzący w TVN24 programy "Rozmowa Piaseckiego" i "Kawa na ławę", a trzecie miejsce Diana Rudnik, prezenterka "Faktów" TVN i TVN24.

Wojciech Bojanowski laureatem Telekamery Tele Tygodnia 2023
Wojciech Bojanowski laureatem Telekamery Tele Tygodnia 2023Telewizja Puls

"Skazana" (TVN i Player) została nagrodzona w kategorii Serial.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP