Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 1 czerwca

Źródło:
PAP

W Parlamencie Europejskim debatowano w sprawie "lex Tusk". W Budapeszcie rozegrano finał Ligi Europy. Uwagę światowych mediów przykuł spot Prawa i Sprawiedliwości, rządząca partia skrytykowana została między innymi przez Muzeum Auschwitz. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Debata w sprawie "lex Tusk" w Parlamencie Europejskim

Mamy do czynienia z zagrożeniem dla podstaw Unii Europejskiej - powiedział europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar (Socjaliści i Demokraci) podczas debaty w Parlamencie Europejskim, która dotyczyła polskiej ustawy powołującej specjalną komisję do zbadania wpływów Rosji, zwanej "lex Tusk".

Cztery grupy w Parlamencie Europejskim porozumiały się w sprawie jej organizacji "w trybie pilnym". Holenderka Tineke Strik z Zielonych oceniła, że "polska partia rządząca jest na ścieżce wojennej przeciwko demokracji, by wygrać wybory za wszelką cenę". Była polska premier Beata Szydło oceniła, iż "ta debata pokazuje, że ruskie wpływy są bardzo silne".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Debata w sprawie "lex Tusk" >>>

2. Sevilla po raz piąty wygrała Ligę Europy

Piłkarze Sevilli wygrali Ligę Europy - po raz siódmy w historii, licząc z Pucharem UEFA. Poprawili należący do nich rekord. W finale w Budapeszcie pokonali Romę w rzutach karnych 4-1. Po 90 minutach i dogrywce było 1:1. Od 91. minuty w barwach rzymskiej drużyny wystąpił Nicola Zalewski.

Sevilla wygrała Ligę EuropyRaul Caro/PAP/EPA

Poprzednio piłkarze z Andaluzji triumfowali w 2006 i 2007 (jeszcze pod nazwą Puchar UEFA) oraz w 2014, 2015, 2016 i 2020 roku. Ani razu nie przegrali w finale. Dzięki środowemu triumfowi zapewnili sobie prawo gry w nowym sezonie w Lidze Mistrzów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przesądziły stalowe nerwy, Sevilla wygrywa Ligę Europy

3. Wypadek podczas wycieczki do historycznego fortu w Kanadzie

16 dzieci i jeden dorosły zostało rannych podczas wycieczki do historycznego Fortu Gibraltar w Winnipeg, stolicy kanadyjskiej prowincji Manitoba, gdy załamała się wewnętrzna konstrukcja i grupa spadła z wysokości około sześciu metrów. Stan trojga dzieci jest niestabilny - podaje Associated Press.

Dzieci w wieku 10-11 lat zwiedzały zrekonstruowany historyczny Fort Gibraltar, gdy załamała się wewnętrzna drewniana konstrukcja i cała grupa spadła, raniąc też nauczyciela i dwóch uczniów, którzy znajdowali się na dole budynku.

4. Skandal wokół spotu PiS

"To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej" - podkreśliło w komunikacie Muzeum Auschwitz, odnosząc się do materiału wideo PiS, pokazanego w internecie.

Skandaliczny spot PiS w sprawie marszu 4 czerwca. Zareagował prezydent Andrzej Duda
Skandaliczny spot PiS w sprawie marszu 4 czerwca. Zareagował prezydent Andrzej DudaJacek Tacik/Fakty TVN

Wcześniej na profilach w mediach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości opublikowany został spot, w którym wykorzystano zdjęcia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego oraz wpis dziennikarza Tomasza Lisa. "Marsz 4 czerwca coraz bliżej. Czy na pewno chcesz tam być?" - brzmi wpis na Twitterze partii rządzącej, który został zamieszczony razem z nagraniem.

5. Publiczne spotkanie NASA w sprawie UFO

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła pierwsze w historii publiczne spotkanie i konferencję prasową w sprawie "niewyjaśnionych zjawisk powietrznych" (Unidentified Aerial Phenomena - UAP), czyli tego, co do niedawna znano pod bardziej popularnym skrótem UFO (niezidentyfikowane obiekty latające). W 2022 roku NASA powołała specjalny zespół, który zajął się tym tematem.

- Gdybym miał podsumować w jednym zdaniu to, czego moim zdaniem się nauczyliśmy, to tego, że potrzebujemy danych wysokiej jakości - powiedział przewodniczący panelu David Spergel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASA i "niewyjaśnione zjawiska powietrzne"

6. Łatuszka: ukraińskie dzieci przymusowo wywożone na Białoruś

Według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka osobiście podpisuje dokumenty w ramach tak zwanego państwa związkowego Rosji i Białorusi w sprawie finansowania działań związanych z przekazywaniem dzieci z terytorium Ukrainy. Zdaniem Łatuszki w ubiegłym roku na Białoruś wywieziono 1150 ukraińskich dzieci, a od początku tego roku już 1000.

- Według naszych danych możemy potwierdzić, że na terytorium Białorusi wywieziono co najmniej 2150 ukraińskich dzieci - powiedział Łatuszka.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Raul Caro/PAP/EPA