Szef NATO: kraje sojusznicze wyraziły silne wsparcie dla misji w Iraku

Aktualizacja:

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorkowej rozmowie z premierem Iraku Adilem al-Mahdim przekazał mu, że Sojusz chce kontynuować misję w tym kraju. Wcześniej zdecydowano, że ze względów bezpieczeństwa Sojusz zawiesza operacje szkoleniowe w Iraku.

Jens Stoltenberg odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z premierem Iraku Adilem al-Mahdim. Przekazał mu, że kraje sojusznicze wyraziły bardzo silne wsparcie dla misji szkoleniowej NATO w Iraku.

- Sekretarz generalny podkreślił, że szkolenie lokalnych sił jest nieocenionym narzędziem budowania stabilności i zwalczania międzynarodowego terroryzmu - oświadczył rzecznik NATO Piers Cazalet.

Jak zaznaczył, zawieszone działania szkoleniowe mogą być wznowione, jeśli tylko sytuacja na to pozwoli.

Wcześniej NATO zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa zawiesza operacje szkoleniowe w Iraku. Również walcząca z tzw. Państwem Islamskim (IS) międzynarodowa koalicja pod wodzą USA w Iraku ogłosiła zawieszenie działań szkoleniowych i wsparcia dla sił bezpieczeństwa Iraku w związku z atakami na bazy, w których stacjonują jej żołnierze.

Stoltenberg: USA uzasadniły konieczność zabicia generała

Sekretarz generalny NATO dzień wcześniej, na konferencji prasowej w Brukseli po zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, podkreślił, że w trakcie obrad widoczna była "silna jedność" sojuszników, a państwa NATO chcą deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie.

Stoltenberg pytany, jaki jest jego pogląd na zabicie irańskiego generała, odpowiedział, że była to "decyzja USA".

- Nie była to decyzja podjęta ani przez globalną koalicję (walczącą z tzw. Państwem Islamskim - red.), ani przez NATO. Jednak wszystkie kraje sojusznicze mają obawy względem prowadzonej przez Iran aktywności destabilizującej region. Iran wspiera różne grupy terrorystyczne. Oczywiście, jesteśmy bardzo zaniepokojeni ostatnimi atakami przeciwko cywilnej infrastrukturze energetycznej w Arabii Saudyjskiej czy wobec baz sił koalicyjnych w Iraku - powiedział sekretarz generalny NATO.

Dodał, że te bazy są ważne w walce prowadzonej przeciwko terrorystom w Iraku i Syrii.

- Wszyscy sojusznicy zgodzili się co do tego, że Iran nie może nigdy rozwinąć budowy broni nuklearnej. Wyrażono też ponownie obawy co do irańskiego programu rakiet, które byłyby w stanie dosięgnąć wiele europejskich państw sojuszniczych - powiedział.

- Na dzisiejszym spotkaniu sojusznicy wezwali do umiaru i deeskalacji. Nowy konflikt nie byłby w niczyim interesie, dlatego Iran musi powstrzymać się od dalszej przemocy i prowokacji - zaznaczył Stoltenberg.

Szef NATO wyjaśnił, że Amerykanie, w tym przedstawiciele Pentagonu, podczas poniedziałkowego spotkania przedstawili powody, dla których zdecydowali się na atak na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Nie zdradził jednak szczegółów tych rozmów. - Amerykanie wyjaśnili innym sojusznikom, dlaczego podjęli działanie przeciwko generałowi Sulejmaniemu. Nie będę wchodził w szczegóły tego, co zaprezentowali. Pozostawię to USA, jednak doceniamy te materiały, które przedstawili Amerykanie - powiedział Stoltenberg.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZABÓJSTWIE GENERAŁA SULEJMANIEGO >

Autor: pp/adso,rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: