"Trump nie może oczekiwać, że będzie nieprzewidywalny, a inni przewidywalni"


Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł, że Teheran może działać w sposób "nieprzewidywalny" w reakcji na "nieprzewidywalną" politykę Stanów Zjednoczonych za rządów prezydenta Donalda Trumpa.

- Wzajemna nieprzewidywalność doprowadzi do chaosu. Prezydent Trump nie może oczekiwać, że będzie nieprzewidywalny, a inni będą przewidywalni - powiedział Zarif w przemówieniu w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI).

"Kamień węgielny międzynarodowego ładu prawnego"

- Arabowie z Zatoki Perskiej nie mogą zbudować bezpieczeństwa, wydając miliardy dolarów na zakup broni z Zachodu (...), żadna obecność wojskowa obcych sił (w Zatoce Perskiej - red.) nie może zapobiec niepewności - ocenił irański minister.

Zaznaczył, że Iran będzie dalej wypełniał zobowiązania wynikające z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

- NPT jest kamieniem węgielnym międzynarodowej ładu prawnego. Będziemy nadal angażować się w nierozprzestrzenianie broni jądrowej - powiedział w instytucie.

Ataki irańskich sił na przepływające przez cieśninę Ormuz tankowce doprowadziły w ostatnim czasie do dalszego wzrostu napięcia w regionie po wycofaniu się w zeszłym roku USA z umowy nuklearnej światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska różnią się w swojej polityce wobec Teheranu. Państwa unijne starają się ocalić porozumienie nuklearne z Iranem, podczas gdy administracja Trumpa zerwała je ze swojej strony wskazując między innymi na zagrożenia związane z irańskim programem balistycznym.

Zarif o skazanym naukowcu

W Sztokholmie rozmawiano także o Ahmadrezie Djalalim, szwedzko-irańskim lekarzu i wykładowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie - słynnego ośrodka naukowego, którego komitet przyznaje Nagrodę Nobla z medycyny.

Został on w 2016 roku aresztowany w Iranie, a później skazany na śmierć za szpiegostwo. Oskarżono go o dostarczanie Izraelowi informacji, które miały pomóc temu państwu zamordować kilku ważnych naukowców zajmujących się programem nuklearnym.

Szef irańskiego MSZ powiedział, że Teheran "zrobi, co w jego mocy", aby sprawdzić, czy wykonanie wyroku śmierci na Ahmadrezie Djalalim może zostać opóźnione.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby dowiedzieć się, czy można opóźnić wyrok na panu Djalalim, ale został on oskarżony o wiele przestępstw, za które grozi kara śmierci (...) i został on w nich skazany - powiedział Zarif.

Irański program nuklearnyPAP

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości