Szef CIA odpiera zarzuty. "Zdobyliśmy użyteczne informacje"

Raport ujawnił brutalne praktyki CIAShutterstock

Dyrektor CIA John Brennan podczas czwartkowej konferencji prasowej bronił podległych mu służb wywiadowczych, przypominając, że po zamachu z 11 września 2001 r, amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru.

Odniósł się tym samym do raportu, który we wtorek opublikowała senacka komisja wywiadu, na temat programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, jaki CIA prowadziła w tajnych ośrodkach za granicą w ramach walki z terroryzmem po zamachach na budynki World Trade Center. Według raportu agenci CIA posuwali się do wielu powszechnie uznanych za tortury brutalnych praktyk, jak podtapianie, wielodniowe pozbawianie snu, utrzymywanie w niewygodnej pozycji przez długi czas, stosowanie gróźb przemocy seksualnej czy egzekucji.

Dyrektor CIA przypomniał, że to agenci tej instytucji walczyli w pierwszym szeregu w wojnie z terroryzmem i jako pierwsi ginęli w Afganistanie. Przyznał jednak, że w niektórych przypadkach dochodziło do nieautoryzowanych i niewłaściwych przesłuchań więźniów. Zapewnił jednocześnie, że CIA "robiła wiele rzeczy dobrze" w okresie, kiedy "nie było łatwych odpowiedzi".

"Nie do ustalenia, na ile użyteczne brutalne praktyki CIA"

Na konferencji prasowej Brennan przyznał, że "w ograniczonych przypadkach" niektórzy agenci CIA "przekroczyli uprawnienia" i posunęli się do stosowania "odrażających" technik, na które nie było pozwolenia. Odmówił przy tym nazwania tych technik torturami. - Niech inni nazywają je jak chcą. Ja żałuję, że do nich doszło - powiedział.

Brennan przyznał, że był świadomy istnienia programu wzmocnionych technik przesłuchań. - Ale nie byłem w dowództwie i nie miałem władzy, jeśli chodzi o ten program - dodał.

Szef CIA zapewnił, że "fundamentalnie nie zgadza się" z wnioskami raportu senackiej komisji ds. wywiadu, jakoby wzmocnione techniki przesłuchań - takie jak podtapianie czy pozbawianie snu - nie dostarczyły żadnych kluczowych informacji wywiadowczych, które pomogłyby zapobiec atakom terrorystycznym. - Tego się nie da ustalić - powtarzał wielokrotnie.

- Uważam, że zdobyliśmy użyteczne informacje od osób, które w pewnym momencie były obiektem wzmocnionych technik przesłuchań. Czy można je było uzyskać bez tych wzmocnionych technik? To jest nie do ustalenia - mówił Brennan. Zapewnił też, że informacje zdobyte od więźniów CIA zostały wykorzystane w operacji schwytania i zabicia lidera Al-Kaidy Osamy Bin Ladena.

Brennan: odłożyć debatę i iść do przodu

John Brennan krytycznie ocenił fakt, że prace Senatu nad zbadaniem programu wzmocnionych przesłuchań "nie miały ponadpartyjnego poparcia" i raport został przygotowany i przyjęty praktycznie przez jedną partię polityczną - Demokratów. Z żalem zauważył też, że "żaden pracownik CIA nie został przesłuchany" przez pięć lat trwania dochodzenia senatorów. - To było niezwykłe - powiedział.

W swym przemówieniu szef CIA apelował, by zakończyć spory i skoncentrować się na przyszłych wyzwaniach. "Mam nadzieję, że możemy tę debatę odłożyć na bok i iść do przodu" - powiedział.

Komisja publikuje raport o metodach CIA

Wystąpienie Brennana odbyło się dwa dni po publikacji przez senacką komisję raportu na temat programu wzmocnionych technik przesłuchań. CIA prowadziła ten program w tajnych ośrodkach za granicą w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku, za prezydentury George'a W. Busha. Opisane szczegółowo w raporcie praktyki, powszechnie uznawane za tortury, obejmowały m.in. podtapianie, wielodniowe pozbawianie snu, utrzymywanie w niewygodnej pozycji przez długi czas, przymusowe karmienie przed odbyt, stosowanie gróźb przemocy seksualnej, a nawet groźby egzekucji.

Senatorowie ocenili, że program był nie tylko niezwykle brutalny i wykraczał daleko poza prawo, ale też - wbrew zapewnieniom administracji Busha i władz CIA - był nieskuteczny, bo nie doprowadził do zdobycia żadnych kluczowych informacji wywiadowczych.

[object Object]
18.02.2015 | Strasburg: Trybunał odrzucił odwołanie polskiego rządu ws. więzień CIAFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: